Karadeniz Pet

Dişi kuşum dışkısını yuvaya yapmaya basladi

oyundostum

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba,
Bir çift muhabbet kuşum var 3 yıldır besliyorum. Ayın 8inde dışı kuşum ilk yumurtasini yaptı ancak çok küçüktü. Daha sonra ikişer gün ara ile iki yumurta daha yaptı. İlk yumurtayi diğer ikisi geldikten sonra iki kere yuva dışında buldum. İlkinde geri koydum ancak ikinci seferde yumurta kırılmıştı malesef bu sebeple aldım.
Kuluçka süreci başladığından beri erkek kuşum dişiyi beslemedi ama sürekli yuva önündeki ufak tunekte duruyor bazen de yuvaya dalıp dişiyi dışarıya çıkarıyordu. Dişi kuş kendisi besleniyor ona da karışıyor gidip vuruyor. Geceleri bile yumurtalar oradan oraya yuvarlanıyor çıyak çıyak kıyamet kopuyor ancak yaralama vs. Olmuyor. Dün artık hayvana hiç rahatlık vermez oldu. Bu sebeple erkeği ayırdım. Dişi kuşum dünden beri güzelce besleniyor ve yuvasına geri dönüyor. Erkek kuşu ayirmamdan önceki gün dışkısını yuva içine yapmaya başladı. Bu arada yuvada talas yok dışarı atıyor. Bugün yem yerken baktım yuva daha da kirlenmiş ayrıca gagası da batmış sanırım temizlemeye çalışıyor. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı? Öneriniz nedir?
Son bir sorum daha olacaktı musadenizle:
Yuvaligin arka kapak kısmı menteşesi den kırıldı. Kapatmak için bantladim. Açıp kapatmak da bu sefer sorun oluyor. Folluklu daha geniş bir yuva aldım. Yumurtaları hızlı bir şekilde ona taşımalı miyim? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Geri