Karadeniz Pet

dişi kuşum erkeğe ayak atıyor

celilshn27

Paylaşımcı Üye
Selamun aleyküm
1)başlıktanda aladığınız gibi dişi kuşum erkeğe ayak atıyor sürekli yem kusma fln var sonra dişi işi iyice abartıyor erkeğin üstüne çıkmayı deniyor erkekte izin vermeyince ayağını kanadını fln ısırıyor. ayırdım 2 hafta falan olmadı erkek dişiden sanırım biraz küçük fotoğraf koyuyorum. ne yapmam gerekiyor acaba (fotoğraflar sorularımın altında yer alıyor)

2)erkeğin kardeşlerim ben evde yokken kuyruğundan yakalamak istemiş kuyruk tüyü kopmuş yeniden çıkıyor şuan eskisi gibi olur mu

3)yaşları kaç dişi ilk tüyünü geçirdi 3 gün önce falan sanırım bitti tüy tüpü kalmadı hiç erkeğin yaşı kaç bilmiyorum ve tüye girmiş midir

4) dişi hep dışkı yiyor engelleyemiyorum gördüğümde dürtünce tüneğe kaçıyor bana bakıyor gittiğim an devam ediyor tabana inip dışkı yemeye vitamin fln düzenli veririm hep

Teşekkürler şimdiden

FOTOĞRAFLAR:

birde dişi erkeği artık o derece bıktırdı ki erkek kaçıyor dişi kovalıyor

@Recai abi senide rahatsız etmek istemiyorum daha önemli konular var diye ama bakan yok ve ben bıktım yardım eder misin?

Aleyküm selam, öncelikle Maşallah çok tatlı kuşlarınız var :)

Genelde dişi kuş erkekten büyük ise, erkeğin dişiye karşı baskınlık kurabilmesi çok zordur fakat sizin kuşlarınızın yaşı çok küçük olduğu için beraber büyüme şansları var. Bu yüzden erkek kuşun zamanla dişiye baskınlık kuracağını yani dişi kuşun onu kabulleneceğini düşünüyorum.

Kuşunuzu yakalamak için kovalamayın, size olan güvenini sarsarsınız, kuyruğu yeniden çıkar (eskisi gibi olur). Yaşları çok yakın ama dediğiniz gibi dişi biraz daha büyük görünüyor, dişi ilk tüyüne girdiğine göre yaşı 4 aylık civarlarında, erkeğin ise cere rengi henüz değişime uğramamış buna istinaden yaşının 3 aylık civarlarında olduğunu söyleyebilirim, 15-20 güne kadar tüye girecektir.

Kuşlarınıza ızgaralı bir kafes alın ya da kafes altına bir ızgara uydurun. Kuşunuz vitamin, mineral eksiliğinden ziyade dışkı yemeyi alışkanlık haline getirmiş gibi görünüyor. Dışkılarını yemesini önleyin, eğer yemeye devam yakın bir zamanda kursağında bakteri oluşumu ve çeşitli sorunlar meydana gelmeye başlar.

Aleyküm selam, öncelikle Maşallah çok tatlı kuşlarınız var :)

Genelde dişi kuş erkekten büyük ise, erkeğin dişiye karşı baskınlık kurabilmesi çok zordur fakat sizin kuşlarınızın yaşı çok küçük olduğu için beraber büyüme şansları var. Bu yüzden erkek kuşun zamanla dişiye baskınlık kuracağını yani dişi kuşun onu kabulleneceğini düşünüyorum.

Kuşunuzu yakalamak için kovalamayın, size olan güvenini sarsarsınız, kuyruğu yeniden çıkar (eskisi gibi olur). Yaşları çok yakın ama dediğiniz gibi dişi biraz daha büyük görünüyor, dişi ilk tüyüne girdiğine göre yaşı 4 aylık civarlarında, erkeğin ise cere rengi henüz değişime uğramamış buna istinaden yaşının 3 aylık civarlarında olduğunu söyleyebilirim, 15-20 güne kadar tüye girecektir.

Kuşlarınıza ızgaralı bir kafes alın ya da kafes altına bir ızgara uydurun. Kuşunuz vitamin, mineral eksiliğinden ziyade dışkı yemeyi alışkanlık haline getirmiş gibi görünüyor. Dışkılarını yemesini önleyin, eğer yemeye devam yakın bir zamanda kursağında bakteri oluşumu ve çeşitli sorunlar meydana gelmeye başlar.
aynn abi ceresi tam maviye dönmedi şuan iki burun deliğinin o civar biraz mavi dediğin gibi 3 aylık sanırım teşekkürler sağol

Rica ederim, siz de sağ olun.
sana son birşey daha sorayım abi ben dişiyi başka kafese almalı mıyım çünkü erkekle sık sık dövüşüyor erkek kendini ne dövdürüyor nede dövüyor tam olarak ayırmak gerekirse hangisini başka kafese almalıyım

Aralarında çok ciddi tartışmalar oluyorsa ayırın (birbirlerini yaralayacak kadar), ciddi bir durum değilse ayırmanıza gerek yok. Ayıracak olduğunuzda ana kafesten dişiyi alın ki, erkek olan kafese baskınlık kurabilsin :)

Aralarında çok ciddi tartışmalar oluyorsa ayırın (birbirlerini yaralayacak kadar), ciddi bir durum değilse ayırmanıza gerek yok. Ayıracak olduğunuzda ana kafesten dişiyi alın ki, erkek olan kafese baskınlık kurabilsin :)
Sık sık dövüş var ama kan falan yaralama yok dişi eskiden erkeğin kanadını ısırır dı hemen ben 2 hafta ayırdım birleştirdim erkek gerekeni yapıyor artık biraz biraz

Sık sık dövüş var ama kan falan yaralama yok dişi eskiden erkeğin kanadını ısırır dı hemen ben 2 hafta ayırdım birleştirdim erkek gerekeni yapıyor artık biraz biraz

O da bir zahmet savunsun kendini, yanında sürekli siz olmayacaksınız :)

Aynen bazen dişi baya deliriyor ben geliyom elimi ısıtmayı deniyor o sırada sakinleşip adam gibi yerine geçiyor ben olmasam erkeği öldürürdü ilk zamanlarda

Allah korusun, bu işin şakası yok gerçekten. Yaşı erkekten büyük olduğu için onu ezmeye çalışıyor, maalesef muhabbet kuşlarında erkeğin ölümüyle sonuçlanan tartışmalar sık sık oluyor. Erkek kuşunuz yetişkinliğe ulaşana kadar dikkatli olun, hareketlerini sık sık gözlemleyin.

Allah korusun, bu işin şakası yok gerçekten. Yaşı erkekten büyük olduğu için onu ezmeye çalışıyor, maalesef muhabbet kuşlarında erkeğin ölümüyle sonuçlanan tartışmalar sık sık oluyor. Erkek kuşunuz yetişkinliğe ulaşana kadar dikkatli olun, hareketlerini sık sık gözlemleyin.
Yok hocam o dişi baktım artislik çok yapıyor atarım onu küçük kafese nasıl bundan önce yaptıysam 2 hafta dişiyi normal kafesin 1/4 lük kafese koydum 2 hafta yine yaparım gerekirse erkek 1.5 yaşında iken yan yana koyarım

Yok hocam o dişi baktım artislik çok yapıyor atarım onu küçük kafese nasıl bundan önce yaptıysam 2 hafta dişiyi normal kafesin 1/4 lük kafese koydum 2 hafta yine yaparım gerekirse erkek 1.5 yaşında iken yan yana koyarım

Aynen, o şekilde yapın :)

Dişi erkekten büyük olduğu için, baskınlık kurmaya çalışıyor. Eğer dişi durumu arttırırsa kuşları Bi süre ayır kardeşim. Ama iki kuşu koyduğun kafeste erkek kalsın. Erkek kafeste baskınlık kurar.

baskınlık sorunu bitti sanırım artık erkek son 2 gündür baya dövüyor dişi karıştığında hatta artık tüneğe koymuyor

Geri