Karadeniz Pet

Dişi kuşum sizce normal mi hastalık belirtisi var mı?

Jesus

Yeni Üye
Yeni takım aldım erkek çok hareketli dişiyi kaşıyor, kur yapıyor, yem kusuyor fakat dişi hareketsiz sakin duruyor esniyor bazen kabarıyor yani tepki vermiyor. Haftada bir sularına avisolun multivitaminini veriyorum, günlük sularını değiştiriyorum 5 damla limon sıkıyorum ve hergün mısır unu, irmik, havuç, yumurta, tarçın, bebe bisküvisiyle çimlenmiş buğday, çimlenmiş karışık yem veriyorum hepsini karıştırıp günlük tazeliyorum. sabahları havalandırıyorum odayı gardırobun üzerindeler.(2-2,5metre) Yanlarında 2 kuşum daha var farklı kafesde.Hava kararınca kapıyı kapatıyorum karanlık ortam oluşturuyorum uykularını almaları için. Sessizliği garipsemesinler diye sabahtan akşama kadar kuş sesi çalıyor. Sizce yanlış birşey var mı yaptıklarımda bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

1.Her gün suluklarına limon koymayın.Eğer suluk 100ml ise 5 damla çok 2 damla yeterli.Haftada 1-2 sefer. Günde 6 saat kalacak şekilde.Sonra döküp taze su koyun....Haftada 1 seferde 2 damla elme sirkesi verin aynı şekilde.
  1. He gün mamada vermeyin.Tohumları çimlendirmek yerine yeşillik (marul ,Maydanoz sapı) verebilirsiniz.
  2. Kuşlarınız çiftmiş ,her zaman kuş sesi dinlettirmenize de gerek yok.

1.Her gün suluklarına limon koymayın.Eğer suluk 100ml ise 5 damla çok 2 damla yeterli.Haftada 1-2 sefer. Günde 6 saat kalacak şekilde.Sonra döküp taze su koyun....Haftada 1 seferde 2 damla elme sirkesi verin aynı şekilde.
  1. He gün mamada vermeyin.Tohumları çimlendirmek yerine yeşillik (marul ,Maydanoz sapı) verebilirsiniz.
Tamam çok teşekkür ederim cevap için ama sanki dişi biraz fazla durgunmuş gibi geliyor normal mi hareketleri sizce?

Dişi kuşun daha kizişmamış nijer tohumuda ekleyebilirsin mamasina
Nijer yemlerinde var az da olsa, fazlası ters tepiyor diye okumuştum bi yerde tüye sokuyormuş herhalde.Bir de kızışması (cerenin kahverengileşmesi) ne kadar sürer daha önce tecrübem olmadığı için soruyorum Teşekkür ederim cevap için bu arada

Evet fazla nijer tuye sokar kusu onu ayarlaman lazim. Kusun kizismasida bakimina ortama kusa gore degisir havuc nijer le bunu saglayabilirsin ilaclar vitaminlerde kullanan var

Ayrica kizismis disinin ceresi illa kahverengi olucak diye biseyde yok bazi kuslarda kahverengi kabuk seklinde olmadanda kizisip eşe gelebilir kusun hareketlerinde anlarsin onu gozlem yaparak

Tamam çok teşekkür ederim cevap için ama sanki dişi biraz fazla durgunmuş gibi geliyor normal mi hareketleri sizce?
Dişiler genelde erkeklere göre daha sakindir.Muhabbet kuşları da her canlıda olduğu gibi bazen keyifsiz olabilir.Kuşunuzu en iyi tanıyan sizsiniz.

Dişiler genelde erkeklere göre daha sakindir.Muhabbet kuşları da her canlıda olduğu gibi bazen keyifsiz olabilir.Kuşunuzu en iyi tanıyan sizsiniz.
Doğru ama yeni geldikleri için bir de çok rahatsız etmek istemediğim için sularını yemlerini değiştirirken gözlem yapabiliyorum dişi yuvalığa girio çıkıyor şuan bazen de yuvalığın girişinde oturuyor yavaş yavaş tanımaya başlıyorum ben de

Bir gün limonlu sonra sadece su sonra sirkeli su ertesi gün sadece su şeklinde vermeyi düşünüyorum söylediğiniz gibi 6 saat duracak şekilde mamayı da 2 günde bir vermeyi planlıyorum uygun olur mu sizce?

Doğru ama yeni geldikleri için bir de çok rahatsız etmek istemediğim için sularını yemlerini değiştirirken gözlem yapabiliyorum dişi yuvalığa girio çıkıyor şuan bazen de yuvalığın girişinde oturuyor yavaş yavaş tanımaya başlıyorum ben de
Yeni geldiği için kuşlarınızda ortama alışmaya çalışırlar.:)Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz hemen yumurta yapsınlar ve yavru alayım diye düşünüyorsun.Her şeyi zamana bırakın.

Bir gün limonlu sonra sadece su sonra sirkeli su ertesi gün sadece su şeklinde vermeyi düşünüyorum söylediğiniz gibi 6 saat duracak şekilde mamayı da 2 günde bir vermeyi planlıyorum uygun olur mu sizce?
Evet bu şekilde verebilirsiniz.Elma sirkesi ve limon 100 ml suya sadece 2 damla olacak şekilde.

Yeni geldiği için kuşlarınızda ortama alışmaya çalışırlar.:)Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz hemen yumurta yapsınlar ve yavru alayım diye düşünüyorsun.Her şeyi zamana bırakın.
Yani aşağı yukarı böyle ama asıl düşüncem süreci hızlandırmak, yanlış bir şey yapmadan sağlıklı yavru alabilmek bu yüzden sizlerin tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyorum ve de yaptığım araştırmalar sonucu bu işlerin zamanla olduğunu da öğrendim

Yani aşağı yukarı böyle ama asıl düşüncem süreci hızlandırmak, yanlış bir şey yapmadan sağlıklı yavru alabilmek bu yüzden sizlerin tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyorum ve de yaptığım araştırmalar sonucu bu işlerin zamanla olduğunu da öğrendim
Yavru almada tecrubem yok.:( Ortama ve size alışmak için kuşlarınızın zamana ihtiyacı var.Önce kendini güvende his edecek ki sonra üremeyi düşünsün.:)

Geri