Karadeniz Pet

Dişi kuşuma erkek aldım.

messevim

Meraklı Üye
Merhaba. Yaklaşık 1 haftadır aynı kafesteler. Ama sanırım henüz tam eş olmadılar. Aynı tünekte durmuyorlar. Dişinin birkaç defa erkeğe vurduğunu gördüm.

Dün kuşlara 1 saat muhabbet kuşu sesleri dinlettim. Seslerden sonra Erkeği ilk defa kur yaparken gördüm. Başını sallıyor değişik sesler çıkarıyordu. Birkaç defa dişi ye yaklaştı ağzına yem kustu. Onun dışında başını sallıyor, dişi yaklaşıyor ama erkek ondan kaçıyor. Seslerden sonra ise dişi 3-4 defa yuvalığa geçti. Normalde hiç geçmez.

Bazende yine dişi vuruyor. Yani hem ağzına yem kustu hemde dişi den kaçtı. Anlamadım bu işi. Mesela Şimdi bu konuyu açarken de erkek kur sesleri çıkarmaya devam ediyor..

Acaba bu kuşlar eş olurmu yoksa erkeği değiştireyim mi?

IMG-20200419-153127

Merhaba. Yaklaşık 1 haftadır aynı kafesteler. Ama sanırım henüz tam eş olmadılar. Aynı tünekte durmuyorlar. Dişinin birkaç defa erkeğe vurduğunu gördüm.

Dün kuşlara 1 saat muhabbet kuşu sesleri dinlettim. Seslerden sonra Erkeği ilk defa kur yaparken gördüm. Başını sallıyor değişik sesler çıkarıyordu. Birkaç defa dişi ye yaklaştı ağzına yem kustu. Onun dışında başını sallıyor, dişi yaklaşıyor ama erkek ondan kaçıyor. Seslerden sonra ise dişi 3-4 defa yuvalığa geçti. Normalde hiç geçmez.

Bazende yine dişi vuruyor. Yani hem ağzına yem kustu hemde dişi den kaçtı. Anlamadım bu işi. Mesela Şimdi bu konuyu açarken de erkek kur sesleri çıkarmaya devam ediyor..

IMG-20200419-153127
Benimkilerde aynı durumdalar bi bakıyom öpüşüp koklaşıyolar yem kusuyorlar birbirlerine bi bakıyom dişi erkeği kovalıyor yuvaya girip çıkıyorlar 1.5 aydır aynı kafestelerdi şimdi dişiyi ayrı kafese aldım biraz ayrı kalsınlar sende oyle yap 2 hafta falan ayrı dursunlar sonra dişiyi geri erkeğin yanina at

1 hafta çok kısa bir süre. 3 ay bekleyip. Sonra kuşları 1 ay kadar ayırıp peşine 3 ay daha eş tutsunlar diye beklediğim kuşlarım oldu. :)
Benimkilerde aynı durumdalar bi bakıyom öpüşüp koklaşıyolar yem kusuyorlar birbirlerine bi bakıyom dişi erkeği kovalıyor yuvaya girip çıkıyorlar 1.5 aydır aynı kafestelerdi şimdi dişiyi ayrı kafese aldım biraz ayrı kalsınlar sende oyle yap 2 hafta falan ayrı dursunlar sonra dişiyi geri erkeğin yanina at
Anladım. O zaman bende kuşlarımı ayırayım. Benim kafeste fotoğrafta gördüğünüz gibi bir bölme var. Onunla ayrılıyor. Ama kuşlar birbirini görüyor, bu sıkıntı olur mu?

Bide benim dişi sanki çok sinirli. Elim kafese yaklaşınca direk ısırmaya çalışıyor. Kuşu elime alınca ısırmıyor. Sadece kafesin içinde böyle sinirli oluyor. Mesela akıllı yemligi parçalayacak gibi davranıyor. Yemleri sağa sola döküyor. Erkeğin davranışları böyle değil. Sadece dişi çok asabi davranıyor. Anlamış değilim nedenini.

IMG-20200422-154624

IMG-20200422-154624

Arkadaşlar kuşları ayırdım ama birbirlerini görüyorlar. Sıkıntı olur mu?

Arkadaş.. 1 haftada kuş daha ortama alışamadı. Neden ayırdın ki?
Bak yukarıda ne yazdım ben. 3 ay beraber durdular yazdım. Acelen nedir anlamadım ki?
Ara bölmeli kafeste ayırma olmaz ayrıca. birbirlerini görmemeleri gerek.
Anladım ama dişinin vurmasınin artmasından endişelendim. Vurmalari arttırırsa birbirlerine zarar vermesinler istedim. O zaman ayırmayi kaldırayım.

Evet erken cikarin ara teli. Cok kavga ederlerse birbirini kanatacak kadar araya o bolme teli degilde o ölçülerde sunta takabilirsin. Yada o teli gazeteyle kaplayip her yerini bantlarsin gazeteyi kemiremezler.

IMG-20200419-153127

Eş olan kuşlar dahi zaman zaman birbirlerine karşı sert tavır sergileyebilir fakat bu vurmak anlamına gelmez.

Kuşlar birbirlerinin tüylerini yolacak kanamaya sebep olacak saldırılar yapıyorsa ayırın.

Böyle bir saldırı tutumu yok ise kuşları ayırmayın birbirlerine alışmalarına zaman tanıyın.

Ahmet TEKKE
Profesyonel Barista & ADR Üretim

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Arkadaşlar son olarak sormak istiyorum, son 2 gündür kuşlar çok iyi anlaşıyorlar.

Dişi kuş iki gündür iki kanadını (çok sıcak varmış gibi) açarak kanatlarını titretiyor. Bazen yuvalığa geçiyor be erkekte sürekli dişi kuşa yem kusuyor. Dişi kuş normalde çok hareketliydi şimdi eskisine göre sakinleşti. Bol bol kendini temizliyor.

Acaba bu belirtiler yumurtanın gelme habercisi mi?

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Arkadaşlar son olarak sormak istiyorum, son 2 gündür kuşlar çok iyi anlaşıyorlar.

Dişi kuş iki gündür iki kanadını (çok sıcak varmış gibi) açarak kanatlarını titretiyor. Bazen yuvalığa geçiyor be erkekte sürekli dişi kuşa yem kusuyor. Dişi kuş normalde çok hareketliydi şimdi eskisine göre sakinleşti. Bol bol kendini temizliyor.

Acaba bu belirtiler yumurtanın gelme habercisi mi?
Popoda şişlik kanatlarda yanlara dusme var mi. Gerci kuslarin bazilari yumurta varken bile kanatlarini düşürmüyor popoda şişlik önemli birde diskida asiri büyüme

Popoda şişlik kanatlarda yanlara dusme var mi. Gerci kuslarin bazilari yumurta varken bile kanatlarini düşürmüyor popoda şişlik önemli birde diskida asiri büyüme
Dışkı normal geldi. Geçen aylarda kızgınlık yumurtası yumurtkamıştı o zaman Dışkısı baya büyüktü.

Popo da sanki biraz şişlik var gibi. Gerçi acele etmeye gerek yok zaten varsa en geç 10 güne belli olur. :)

IMG-20200426-125922

Dişi kuş kafesi kemirmiş. Talaşlarıda bir köşeye yığmış

Ve sonunda beklenen geldi :) inşallah kızgınlık yumurtası değildir, boş çıkmaz. Kuş hemen üstüne yatmış. Normalde 2. Yumurtadan sonra yatar diye biliyordum.. Heyecan bastı bir an..

IMG-20200430-201727

Geri