Karadeniz Pet

Dişi kuşun kendi yumurtasının kabuklarını yemesi hk.

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Arkadaşlar herkese merhaba.
Dişi kuşumun ve benim ilk kuluçka deneyimim.
İlk yavru bugün 22. günün ardından dünyaya geldi.
Yuvalığı kontrol ettiğimde yavruyu gördüm fakat yavrunun çıktığı yumurtanın kabuklarını kafes tabanında da yuvalıkta da göremedim.
Kuvvetle muhtemel yemiş.
Bu durum normal midir yoksa ben eksik bir şey mi yapıyorum ki kuş böyle bir gereksinime gerek duydu.
Bir de yuvalığın içi boş talaş ilavesini ne zaman yapmam gerekir şimdi mi yojsa tüm yavrular çıktıktan sonra mı?

Talaş tüm yavrular çıktıkdan sonra diye biliyorum. Kabuk yemesi ise kalsiyum eksikliğinden olabilir. Mamasının içine normal yumurta kabuğunu toz haline getirip ekle. Kalamar kemiği yoksa kafese ekle.

Yavrular çıkmaya başladıkça azar azar talaş eklenebilir. Şimdi yuvalığa birşey eklemeyin.

Talaş tüm yavrular çıktıkdan sonra diye biliyorum. Kabuk yemesi ise kalsiyum eksikliğinden olabilir. Mamasının içine normal yumurta kabuğunu toz haline getirip ekle. Kalamar kemiği yoksa kafese ekle.
kalamar kemiği vs hepsi mevcut ama ne hikmetse yemiş kabukları
Teşekkür ederim

Yavrulara batmasın boş kabuk diğer yumurtanın üstüne binmesin diye yiyordur bir de kalsiyum açısından boşa gitmesin diyedir.
eyvallah.
Teşekkür ederim.
Ben bunun kötü bir huy olabilecegini düşünmüş idim.

Merak ettiğim başka bir husus ise mamayı 24 saat mi önlerinden eksik etmemem gerek?

Sabah koyduğum 3 tatlı kaşığı yumurtalı havuçlu mama ne kadar süre beslenmelerine kafi gelir.
Mama bitince hemen tekrar tazelemem mi gerekir kuluçka döneminde.

Merak ettiğim başka bir husus ise mamayı 24 saat mi önlerinden eksik etmemem gerek?

Sabah koyduğum 3 tatlı kaşığı yumurtalı havuçlu mama ne kadar süre beslenmelerine kafi gelir.
Mama bitince hemen tekrar tazelemem mi gerekir kuluçka döneminde.
8 saat dursun en fazla bakteri üretebilir. ertesi gun sabah erkenden koyarsin taze mamayi hemen yenisini koymaya gerek yok bence.

Geri