Karadeniz Pet

Dişi kuşun savurganlığı ve stresi hk.

lordjaraxxus

Yeni Üye
Merhabalar öncelikle,

Erkek ve dişi olmak üzere 6 aylık 2 eş çek muhabbet kuşum var sizlerden iyi olmasın.Yalnız dişi kuşumla ilgili bir problem var.Dişi kuşum double faktör albino.Çok sevimli fakat kafesin içinde çok savurgan.Örneğin kafam kadar kalamar kemiği koysam da 1 hafta da toz oluyor hepsi.Kuş kumu içinde granit mesela seçiyor ve etrafa saçıyor.Mama veya yemde de aynı şeyler.Erkeğe çoğu zaman göz açtırmıyordu fakat şu aralar erkek kuşumun çiftleşme isteği bir hayli fazla.Çok aşırı ilgili ve bu da dişiyi rahatsız ediyor.Kanatları sürekli pırpır ve stres içinde çünkü erkek hiç boş bırakmıyor.Kafamda iki şey var.Ya ayıracağım ikisini belli bir mühret ya da dişiyi vereceğim aldığım yere(savurganlığı bir yana, erişkin olduğunda sağlıklı bir ebeveyn olacağını sanmıyorum)..Siz ne tavsiye edersiniz? Ne yapmalıyım? Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Merhaba.
  1. albino zaten beyaz olur. double faktör gözleri siyah kuşlar için söylenir.
  2. savurgan olması iyi ebeveyn olamayacağı anlamına gelmez.
  3. Sabredeceksin. kamar kemiğini daha seyrek takarsın (mesela ayda 1), aşırı mama ve vitamin takviyesi de kuşları bazen fazla kızıştırıp stresse sokabiliyor. 3 haftada 1 veriyorum ben vitamini.
  4. yumurtladığı zaman yuvalıkta kalacağı için savurganlık bitecektir.

Geri