Karadeniz Pet

Dişi kuşun tavrı

RockyveCharlotte

Paylaşımcı Üye
Herkese merhaba

Forumda bilen arkadaşlar vardır bir çift kuşa sahibim. Bu kuşların eş tutmasıyla ilgili üretici arkadaşlardan fikir almak istiyorum.

Öncelikle :

1) Kuşların ikisinide petshoptan aldığım için kesin bi yaş bilgim yok (sallıyorlar) ama erkek olan aldıktan bir ay sonra Haziranın sonunda kafa çizgilerini döktü bu da sanırım Temmuzda 4 aylık olduğuna tekabül ediyor. Dişi ise eylül ayında kafa çizgilerini döktü. Yani şuan tahminen dişi 6 aylık , erkek 8 aylık .

2) Dişi ilk geldiğinde(Temmuz ayı) erkek hırçınlık yaptı dişiye yem yedirmedi, salıncağına çıkartmadı vs ama ayak atma kuyruk çekme ayak gagalamada vardı. Forumdan arkadaşlar o zaman resimde atmıştım erkeğin kızıştığını ayırmam gerektiğini söylediler.

3. Şimdi işler tersine döndü kız büyümesiyle kafese hanımağa oldu erkeğe göz açtırmıyor. İstediği zaman yemlikten indirip ,verdiğim meyve sebze yumurta maması kendi yiyip doymadan erkeğe koklatmıyor. Ya da bazen tünekten ve de kafeste tek bi oyuncakları var onun başından da kovalıyor erkeği.

4. Erkekde baskınlık yok değil var ama dişi çok daha baskın bi kuş. Erkek dişinin etrafında pervane olup kur yapıyor, yem kusuyor çok sık olmasada kafasınıda kaşıyor. Ama dişinin yem kusmasına kafa kaşımasına izin vermiyo. Dişi kusma hareketi yapıp geri yutuyor.

5. Son zamanlarda gözlemlediğim erkek de bi sınmışlık var dişiye karşı saldığım zaman dişi önce çıkarsa kafesten çıkmıyor yada dişi yanına gelince ordan da tüyüyor. Ama tam tersi dişide erkeği asla bırakmıyor nereye gitse onu takip ediyor. Yani dişi onlada yapamıyor onsuzda.🙄

6. Bi 15 gün ayırdım ayrı kafeslere dişi erkeği çok aradı ama erkek fazla sallamadı. Hatta dişiyleyken fazla konuşmazdı. Tek kalınca ilgisi bize döndü bildiği 2 kelime var devamlı onları söyler oldu.

7. Dişi hala tam olarak kızışmadı galiba ceresi mor-beyazdan tam beyaza döndü tek bi nokta gibi kahverengileşme var sanırım. Erkekde daha masmavi olmadı ama çok koyu mor. Erkeğin herhangi nesneyede çiftleşme hareketini görmedim.

8. Dişinin tamamen kızışması agresifliğini durdurur mu ? Yavaş yavaş ötüş şekli değişmeye başladı ve kur hareketleride yapıyor.

9. İkiside çift olarak büyümesine rağmen evcil kuşlar birşey söyleyince pür dikkat kesiliyorlar ve tellere fln yapışıyorlar hemen parmağını fln uzatınca insandan korkmuyorlar. Tamamen kendi dünyalarında değiller yani bizlede iletişim halindeler. Tek bi odayada koydum ama insan içinde daha neşeliler.

10. Üretici arkadaşlar kan ve mutasyon takipi için kendileri eşleyebiliyorlar. İstedikleri yavruyu elde edebilmek için. Yani eşini kendi seçmesede eş tutturabiliyorlar bir şekilde. Belki ortamında faydası oluyordur bilmiyorum. Bende bu kuşların ikiside evcil olduğu için başka eşleme yapmak istemiyorum . Zamana bırakırsam düzelir mi ? Ve de bir şekilde kızgınlık mızgınlık yumurta yaptılar diyelim dişi bu agresiflikle erkeği kuluçka sürecinde öldürür mü ? Ki aslında öyle çok ısırgan bi kuş değil kemirmeye meraklı, avcuna aldığında bile gagalasa acıtmıyor ama erkek ciyak ciyak kaçıyor dişi gagayı açınca. (Yaralama, zarar verdiğini görmedim) Erkeğin avuca alıncada cıyaklama huyu var.

Biliyorum çok uzun bi yazı oldu ama kör nokta kalmasın istedim, bu uzun yazıyı okuyup yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Dişinin tamamen kızışması aksine daha agresif olmasına sebep olur. Öyle kuşların birbirlerini öldürmeleri çok sık görülen bir durum değil zaten birbirlerini öldürecek seviyeye gelebilecek kuşlar çiftleşmezler. Yazı biraz karışık olmuş ama anladığım kadarıyla dişi erkekle ilgili ama erkek için durum biraz daha karışık. Kuşları ayırmayın bir kafeste beraber kalsınlar gerekli ek besinleri uygulamaya devam edin zaten dişi baskın olduğundan erkeğin kendisine zarar vermesine müsaade etmeyecektir. Kafeslerinin bir fotoğrafını atabilir misiniz? Kuşunuz bu arada henüz 6 aylık o işler için biraz daha yaş alması lazım.

Dişinin tamamen kızışması aksine daha agresif olmasına sebep olur. Öyle kuşların birbirlerini öldürmeleri çok sık görülen bir durum değil zaten birbirlerini öldürecek seviyeye gelebilecek kuşlar çiftleşmezler. Yazı biraz karışık olmuş ama anladığım kadarıyla dişi erkekle ilgili ama erkek için durum biraz daha karışık. Kuşları ayırmayın bir kafeste beraber kalsınlar gerekli ek besinleri uygulamaya devam edin zaten dişi baskın olduğundan erkeğin kendisine zarar vermesine müsaade etmeyecektir. Kafeslerinin bir fotoğrafını atabilir misiniz? Kuşunuz bu arada henüz 6 aylık o işler için biraz daha yaş alması lazım.
Hocam forumda bir kaç tane öyle başlığa denk gelmiştim kuluçka sürecinde yumurtaları kıskanıp erkeği döven yaralayan dişiler, eş tutan kuşlarda bile sonradan anlaşmazlıklar olabiliyor. Benim dişide de bu potansiyel var.Dişi kuşun baskı olması zaten beni endişlendiren erkeğin dişiye zarar vermesi değil, dişinin erkeğe zarar vermesi. Yumurtlamaları şuan için ikinci planda , önemli olan iyi anlaşabilmeleri. Dişi daha hiç kızışmadı yeni yeni kızışıyor. O yüzden erkeğin kurlarından rahatsız olduğunu düşünüyorum, agresifleşiyor hani belki o da kızışınca yelkeleri suya indirir.

bu yaşadığın olay benimde başıma geldi dişi kuşum çok baskın parmağıma aldığımda kanatacak kadar ısırıyordu daha sonra kızgınlık dönemine girdi ve 2 adet yumurta yaptı sonra anlaşamadığı erkek kuşla çiftleşti şuan 7 tane yumurta var ve dişi kuşum eski kadar ısırmıyor ya da hırçın değil kuluçkanın yorgunluğundan mıdır bilmiyorum ama şuan o kadar uysal ki bence zamanını beklemelisin zamanı gelince yumurta yapmayı kuşlar kendileri istiyorlar erkenden yapacağın çiftleştirme kuşları psikolojisini bozabilir

bunlarda yumurtaları
20201124_094528.jpg

bu yaşadığın olay benimde başıma geldi dişi kuşum çok baskın parmağıma aldığımda kanatacak kadar ısırıyordu daha sonra kızgınlık dönemine girdi ve 2 adet yumurta yaptı sonra anlaşamadığı erkek kuşla çiftleşti şuan 7 tane yumurta var ve dişi kuşum eski kadar ısırmıyor ya da hırçın değil kuluçkanın yorgunluğundan mıdır bilmiyorum ama şuan o kadar uysal ki bence zamanını beklemelisin zamanı gelince yumurta yapmayı kuşlar kendileri istiyorlar erkenden yapacağın çiftleştirme kuşları psikolojisini bozabilir

bunlarda yumurtaları
Benim anlatmak istediğim de bu. Yumurta gibi derdim yok sadece dişi kızışınca erkeğe olan agresifliği düzelirmi onu anlamaya çalışıyorum. İnşallah sizdeki gibi olur. Bizim dişide öyle çok ısırma huyu yok ne parmağı uzatınca fln ısırıyor yada omzum da fln dolaşırken kulağım gagalıyor ama ısırma içgüdüsü yok hafif kemiriyo gibi bişey can yakmıyor. Erkeğede zarar vermiyor şuan için psikolojik şiddet var 🙄

Ya şöyle ki her kafeste illa dişi baskın olur. Bu kuşların doğası böyle. Dişi şu an neyse kızışınca biraz daha agresif olacak. Öldürmeye gidecek kadar olsa hiç iyi anlaşamazlar anlarsınız zaten. Şu anlık gözlemleyeceksiniz. Kimse net bir şey diyemez evet birbirlerine zarar verir ya da vermez şeklinde.

Bugün ilk defa bizim oğlanın oyuncağına çiftleşme hareketi yaptığını gördüm, dişiyle o oyuncak için birbirlerini yiyorlar. Son 2 3 gündür kurlar, bağrış çağrışlar artmaya başladı . Hiç susmayasıya. Dişi de kızgınlaşmaya başladı heralde erkek gibi kur hareketleri yapıp, erkeğe yem kusmaya çalışıyor. Bu oyuncağı alayım mı kafeslerinden ? Tek bi oyuncakları var, oğlanın zili çok kıymetlisi olduğundan bırakmıştım onu. Ama iyimi oldu kötümü oldu bilemedim. Zili çıkartınca erkek güvercin gibi ses çıkartıyor , kedi mırıltısı gibi dokunulsun istemiyor.

Bugün ilk defa bizim oğlanın oyuncağına çiftleşme hareketi yaptığını gördüm, dişiyle o oyuncak için birbirlerini yiyorlar. Son 2 3 gündür kurlar, bağrış çağrışlar artmaya başladı . Hiç susmayasıya. Dişi de kızgınlaşmaya başladı heralde erkek gibi kur hareketleri yapıp, erkeğe yem kusmaya çalışıyor. Bu oyuncağı alayım mı kafeslerinden ? Tek bi oyuncakları var, oğlanın zili çok kıymetlisi olduğundan bırakmıştım onu. Ama iyimi oldu kötümü oldu bilemedim. Zili çıkartınca erkek güvercin gibi ses çıkartıyor , kedi mırıltısı gibi dokunulsun istemiyor.
İstemese de çıkartın. O zili farklı bir hayvan zannediyor o yüzden kur yapıyor. Zaten eş olan kuşların oyuncağa ihtiyacı yoktur. Kafesiniz salma kafes gibi büyük bir kafes ise kuşlarınız üretimde değilse salıncak veya merdiven gibi oyuncaklar takılabilir. Ama zil veya ayna gibi ürünleri tavsiye etmiyorum.

İstemese de çıkartın. O zili farklı bir hayvan zannediyor o yüzden kur yapıyor. Zaten eş olan kuşların oyuncağa ihtiyacı yoktur. Kafesiniz salma kafes gibi büyük bir kafes ise kuşlarınız üretimde değilse salıncak veya merdiven gibi oyuncaklar takılabilir. Ama zil veya ayna gibi ürünleri tavsiye etmiyorum.
Salıncak da vardı ama dişinin geldiği 2.gün çıkarttım onun içinde kavga ediyorlardı. Zille kızın hiç işi yoktu erkek kur yaptıkça değere bindi kovalıyo erkeği başından. Tek eğlenceleride bu zil, strese girmelerinden çekiniyorum. Oğlan zaten kızdan çok çekiyo . Garibanın elinden tek mutluluğunuda almış olcam. 🤔

Geri