Karadeniz Pet

Dişi Muhabbet Kuşum Çok Agresif

gheddo

Yeni Üye
Merhabalar. Arkadaşımın dişi muhabbet kuşu vardı 5-6 aylıkken bakmak istemediği için ben aldım. Aldığımda ele alışık değildi. İyi kötü parmağıma konmasına alıştırdım. Her gün düzenli olarak salıyordum. Ama sürekli bir agresiflik vardı parmağıma canı isterse konuyordu, kimi zaman ısırıyordu. Kafese benim sokmam imkansızdı, sürekli acıkıp kendisinin girmesini bekliyordum. Kafese girdikten sonra kapağını kapattığımda sinirleniyordu ve kafese parmağımı yaklaştırdığımda ısırmak istiyordu. Bazen parmağımı sokup kaşıyordum, bazende fena şekilde ısırıyordu. Her gün kafesine girmesini beklemek belirli bir süre sonra can sıkmaya başladı. Bu arada 1 yaşında oldu. Salma kafes ve 1 yaşında erkek bir kuş aldım. Erkeği kafese ilk koyduğumda çok sert gaga atmaya başladı, ve birkaç defa fena şekilde ısırdı erkekten ilgi bekliyor gibiydi ama erkekte biraz halsizlik vardı. Stresten olduğunu düşündüm ama daha sonra erkeğin hasta olduğunu anladım. Erkek kuşu değiştirdim ve 5-6 aylık başka bir erkek aldım. 1 gün gözlemlediğimde kuşu sürekli dövdüğünü gördüm ve 3-4 gün salmayı ortadan bölerek ayırdım. Şu anda 1 aydır beraberler, arada sırada erkeği rahatsız etmeler devam ediyor. Birbirlerine bazen yem kusuyorlar, birbirlerini kaşıyorlar ama bunlar 1-2 dakika sürüyor. Daha sonra dişi kuşum sinirlenip ısırmaya çalışıyor. Dişi kuşum bir şey yapmayacak bile olsa birden erkeğin yanına gelince erkek korkup kaçıyor. Yuvalık taktım girip çıkıyorlar. Ve farkettiğim bir şey var, bazen eve geliyorum ikiside yuvalığın içinde sessiz bir şekilde duruyorlar ben odaya girince çıkıyorlar. Dişi kuşum genellikle ben kafese yaklaştığımda daha çok sinirleniyor. Yem ve veya su değiştirirken elimi ısırmaya çalışıyor yada erkek yakınındaysa erkeği ısırmaya çalışıyor. Acaba sorun ben miyim? Sizce düzelir mi? Yavru yaparlar mı? Erkeği veya dişiyi değiştirmek istemiyorum, son çare farklı kafeslere almayı düşünüyorum. Erkeğe yazık oluyor çünkü. Biliyorum çok uzun oldu ama okuyup cevap yazanlara şimdiden teşekkürler, iyi forumlar!

Geri