Karadeniz Pet

Dişi Muhabbet Kuşumun Kanatları Kanadı

Sting

Yeni Üye
Arkadaşlar şimdiye dek görmediğim bir olay oldu. Dün gece saatlerinde 3 veya 4 civarı aninden bir kanat çırpma sesine uyandım. Daha ne olduğunu anlayamadan ışığı açıp bakana kadar uzunca bir süre ve şiddetli bir şekilde kanat çırpması sesini duydum. Sabaha kalkıp yeninden baktığımda ise dişi muhabbet kuşum kanadındaki uzun tüylerin neredeyse hepsini bir gece de kafesin dibine bırakmış haldeydi.

Şimdi ise kanatlarının altı kanamış vaziyette. Düne kadar çok güzel uçabiliyor iken şimdi yerden 10 cm yükseğe bile uçamıyor. Olduğu yerde zıplayıp duruyor.

Bundan yaklaşık 10 gün önde kadar da tüy dökümünden tamamiyle çıkmıştı.-------- Ek olarak bir ay kadar önce pet shopa gitmiştim. Yine uçamama problemi vardı. Bunun sebebi belliydi. Göğüs kısmında yağlanma mevcut idi. (O zaman da tüy döneminde idi). Petshop cunun tavsiyesi üzerine 15 gün kadar suluğuna 2 damla limon koydum ve harici olarak versele laga nın muta vit ürününü kullandım. Kuşum eskisinden daha iyi uçar hale geldi ve tavsiyesi etkisini gösterdi. Dikkat ettiğim bir diğer husus ise muta vit i kullanınca birbirine yakın dönemde kuşu 2. kez tüy dökümüne soktu.

Sizce sorun nedir ? Yardımcı olabilir misiniz lütfen..

Ekli dosyalar

• P_20191207_190724.jpg
    P_20191207_190724.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 34
  • P_20191207_190755.jpg
    P_20191207_190755.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 34
Benim de aklıma korkmuş olabileceği geldi ama böyle bir etki göstermesi ve bu kadar tüy dökmesi (uzun kanat tüyleri) normal midir sizce ? Kuş hiç uçamayacak hale geldi.

Benim de aklıma korkmuş olabileceği geldi ama böyle bir etki göstermesi ve bu kadar tüy dökmesi (uzun kanat tüyleri) normal midir sizce ? Kuş hiç uçamayacak hale geldi.
Eğer korktuysa stresten dolayı kanat tüylerini yolmuş olabilir kanayan yerlere terramycin krem sürün stresten uzak dursun kuş

İç ve dış parazitlerle alakalı bir durum muhtemelen. İç parazitler kuşu rahatsız edebilir, bunuda şu şekilde anlayabilirsin. Gece yaptığı dışkılara bak, eğer bir noktada toplanıyorsa sorun yok. Bu, gece parazitler tarafından rahatsız edilmemiş ve rahat uyumuş olduğunu gösterir. Gündüzde tam tersi dağınık olması gerekir dışkıların. Buda halsiz ve hasta olmadığını sürekli hareketli olduğunu yani sağlıklı olduğunu gösterir. Dış parazitlerde kuşu rahatsız edebilir. Yani gece kanat çırpması parazitler tarafından rahatsız edildiğinden dolayı olmuş olabilir.

Bunun çözümü, vilmectin ilacını kullanıcaksın. Kuşun ensesine bir damla vilmectin damlatıcaksın, 10 gün sonra tekrar aynı uygulamayı yapıcaksın. Bu uygulama hem iç parazitleri hemde dış parazitleri temizler.

He sadece ses duymuş ve korkmuşta olabilir, buda bi ihtimal :)

Geri