Karadeniz Pet

Dişi Yumurtaya Yatmıyor

berkebozkurt

Yeni Üye
Merhaba bir çifthane kafesim var bi çift kuşum vardı içinde 5 yavru yaptı ve büyüttüler derken disiyle erkek çiftleşmeye başladı dişi yavruları yaralayınca erkek ve yavrulari cifthanenin diģer bölmesine ayirdim belli araliklarla erkegi salip disiyle ciftlestirdim yavrular yeme dustuler bi iki tane kaldi yeme dusecek olan.Bugün 2 saat önce dişi yumurta yaptı yuvalıģa fakat folluğun ortasına deģil kenarına yapmis önceki kuluçkasında kenara değil ortaya yapmıştı ve şuan dişi yumurtaya yatmıyor bundan önceki kuluçkasında yumurtaların ilkinden itibaren yatmaya baslamisti erkeği yanında yok diye bi sikinti olur mu acaba dişi için yumurtalara yatar mı

maalesef kuşların dengesini bozup strese sokmuşsunuz...

maalesef kuşların dengesini bozup strese sokmuşsunuz...
Peki ne yapmam gerekli şuanda erkeği yavruların yanından alıp dişinin yanina koysam dişi diğer yumurtalarina yatar mi acaba yavrular içinde erkeği yavruların yanına belirli arada salip beslemelerini saģlasam nasıl olur sizce nasıl bi yol izlemeliyim

Ayırmam gerekiyordu dişi yavrularından erkeģi kıskanip yavrulari dövmüştü malesef
dişi dövmeye başladığı anda ayırmanız gerekiyor zaten. Bence diğer yavrular yeme düşünce erkeği dişinin yanına koyun. Keşke erkeği arada bir dişinin yanına koymasaydınız, hem dişi dinlenmiş olurdu, hem daha verimli bir üretim olurdu... Biraz sabredin, 1 ay içinde yeni yumurta ve yavrular gelir...

dişi dövmeye başladığı anda ayırmanız gerekiyor zaten. Bence diğer yavrular yeme düşünce erkeği dişinin yanına koyun. Keşke erkeği arada bir dişinin yanına koymasaydınız, hem dişi dinlenmiş olurdu, hem daha verimli bir üretim olurdu... Biraz sabredin, 1 ay içinde yeni yumurta ve yavrular gelir...
Yavrularının en büyü 20 25 günlük olmusken disi erkekle ciftlesmeye baslamisti zaten malesef sonra dövmeye baslayinca ayirdim ve dişi yumurtladı ayırmışken ve şuanda yatmıyo yumurtaya.Peki şuands dişinin yumurtlaması devam edecek ya bu yumurtalara yatmaz mi diyorsunuz yani ustam

Yavrularının en büyü 20 25 günlük olmusken disi erkekle ciftlesmeye baslamisti zaten malesef sonra dövmeye baslayinca ayirdim ve dişi yumurtladı ayırmışken ve şuanda yatmıyo yumurtaya.Peki şuands dişinin yumurtlaması devam edecek ya bu yumurtalara yatmaz mi diyorsunuz yani ustam
dişi yavru yuvadayken yumurtladı 2 tane, ve haliyle yumurtalar kırıldı... yavruyu ayırdım yeme düşünce, çiftleştiler 15 gün içinde 5 yumurtayla yattı şimdi 2 yavrum var 3ü de çıksın diye bekliyorum :)

dişi yavru yuvadayken yumurtladı 2 tane, ve haliyle yumurtalar kırıldı... yavruyu ayırdım yeme düşünce, çiftleştiler 15 gün içinde 5 yumurtayla yattı şimdi 2 yavrum var 3ü de çıksın diye bekliyorum :)
Ustam zaten çiftlestiler diye ben yumurtasına yatmasını istiyorum yoksa 5 yavru var zaten dişininde canına yazık ayıracaktim ama çok erken ciftlesince bir kulucka daha yapsinlar bari deyip rahat biraktim ilk kuluckasinds ilk yumurtaya yatan disi 2. Kuluckasinda ilk yumurtasina yatmamazlik yapabilir mi acaba onu soruyorum belki 1 yumurta daha gelince yatabilir mi onu merak edioyrum

Ustam zaten çiftlestiler diye ben yumurtasına yatmasını istiyorum yoksa 5 yavru var zaten dişininde canına yazık ayıracaktim ama çok erken ciftlesince bir kulucka daha yapsinlar bari deyip rahat biraktim ilk kuluckasinds ilk yumurtaya yatan disi 2. Kuluckasinda ilk yumurtasina yatmamazlik yapabilir mi acaba onu soruyorum belki 1 yumurta daha gelince yatabilir mi onu merak edioyrum
bence yatmayabilir, normalde 2. ya da 3. yumurtadan itibaren yatıyorlar, bir de yumurta sırasında çiftleşmenin devam etmesi gerekiyor haliyle erkek yanında değil...

Erkeği sabahları dişinin yanına atın. Çiftleştikten sonra yavruların yanına koyun. Dişi yumurtlamaya devam edecek ve yumurtaya da yatacaktır. Erkek her sabah yarım saat kadar dişinin yanında dursun. Yumurtanın kenara gitmesi sorun değil o orta kısma alacaktır veya siz alın sorun olmaz.

Erkeği sabahları dişinin yanına atın. Çiftleştikten sonra yavruların yanına koyun. Dişi yumurtlamaya devam edecek ve yumurtaya da yatacaktır. Erkek her sabah yarım saat kadar dişinin yanında dursun. Yumurtanın kenara gitmesi sorun değil o orta kısma alacaktır veya siz alın sorun olmaz.
Hocam cok sagolun tam olarak böyle yapıyorum yapıcam ilk yumurta olmasa bile digerlerini kurtarayım istiyorum çok sağolun

20180314_212849.jpg
hocam böyle kalsa yavrulari beslemek icin erkegi belli zamanlarda diger bolmeye atsam nasil olur

Olur ama ebeveynler yavru beslerken geniş bir kafeste olmalı hatta her dönem. Hareket eden kuşun sindirim sistemi daha hızlı olur ve yavruları daha iyi besler. Bir çifthane daha alıp yavrularla babayı o kafese alsanız hem anaçlar hem de yavruların kanat kaslarının gelişmesi için daha iyi olur.