Karadeniz Pet

Dişimi Erkeğe Eşe Atılır Erkek mi Dişiye

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
MUHABBET KUŞLARI İÇİN YAZILMIŞ BİR YAZIDIR
Bana bazı arkadaşlarım eşe atmakta zorlandıkları dişilerin erkekleri dövdüğünü belirttiler. Bende bunun üzerine bu konuda tecrübesi olanlar bilirler zaten ama tecrübesi olmayanlar ve yeni başlayanlar için yardımcı olmak adına açıklamalı olarak belirmek istedim..

Dışarıdan aldığınız dişi veya erkek veya takım kuşunu eşe yapmak istiyorsanız.. öncelikle aceleci davranmayıp büyük bir salmaya salıp kuşun yeni bir ortam geldiği için bunu ona hissettirmemek gerekir.. Bunu kuşların en sevdiği yiğecekleri azar azar vererek ( YULAF,ASPUR, YEŞİLLİK,MAMA,)vs gibi aralıklarla verip ve özellikle gün ışığınıda eksik etmeyip onların neşelerini yüksek tutmakk gerekir..
Kuş siterese girmeyip ortama daha çabuk alışıp.. isteğiniz sonuca varabilirsiniz..

EŞE ATMA OLAYINA GELİNCE

İlk önce eşe atacağınız kafesi yerini sabitleyip yuvağını takıp eşe atacağınız kuşlarınızın her türlü ihyacını karşılayacağı şekilde düzenleyin ( gaga taşı, kum vs) ..
Eşe atacağınız kuşlarınızdan öncelikle erkekği kafese alıp erkeğin kafes hakimeyetini sağlamsını bekleyin ..bunu nasıl anlarsınız ..
Erkek olan kuşunuzkafesin içinde çok hareketli bir tavır sergiler yerinde duramaz durduğu zamnlarda ise kafesin bir köşesine çekilip gagasını tellere tüneğe suluk ağazına gaga taşlarına vs gibi yerlere dayayıp kendi kendine ötüp değişik bir şekilde ötüş sergiler bazen sıkık bazende yüksek ötebilir..
Ötüşünü sergilemesi kuşunuz eşe hazırlanmayabaşlamış demektir..
Tam hazır olduğunda sergilediği hareketlerden en önemlileri kuşunuz ötüşüne devamederken kafa tüylerini kaldırıp gagasını saklayarak gözbebeklerini küçültüp kafasını aşağı yukarı sallayarak artık eşe hazır olduğunu ispatlamış olur..
Erkeğin yanına boşta olan damızlık dişinizi eşe atbilirsiniz..Dişiniz çiftleşemekistemeye bilir fakat kefesinde üstünlüksağlayan erkeğe fazla karşı koyamaz ve en kısa zamanda çiftleşme gerçekleşir ve çifleştikten sonra 7 ila 15 gün içerisinde yumurtlar.. Kız dişilerde ve yaşı büyük olupta uzun bir süre 1 1.5 2 yıl eşe atılmammış dişlerde 1 ayı veya 1.5 aya kadarda yumurtlamadığı görülmüştür ..
BİRDE ŞUNU BELİRTEYİM ÜRETİCİLERİN ÇOĞU BİLİYORDUR BELKİ
YAVRUSU OLUPTA BAKAMAYAN DİŞİLERİ BABAYA BAKTIRIP DİŞİYİ DİREK BAŞKA BİR ERKEĞİN YANINA KESİNLİKLE ATMAYINIZ O DİŞİ YENİ EŞE ATTIĞINIZ ERKEĞİ :% 90 ÖLDÜRÜR ....

YAZMIŞ OLDUĞUM YAZIDA EKSİK OLAN ŞEYLER VARSA TECRÜBELİ ÜRETİCİ ABİLERİMİZ EKLEYE BİLİRLER

BU YAZIYI KENDİ TECRÜBELERİME VE GÖZLEMELERİME DAYANARAK YAZDIĞIM BİR YAZIDIR..
YAZIMA KATILMAK VEYA DOĞRU BULMAYAN ARKADAŞLARDA OLABİLİR ONLARDA SAYGI DUYARIM..

ÜRETİMİNİZ BOL OLSUN ...

http://www.kuscubayramakyildiz.com/

BAYRAM AKYILDIZ
+90 545 323 65 97
+90 532 360 21 67

tecrubelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim...

Sağ olasın ustam.

eline sağlık üstad..

Abi yazı çok iyi. Benim kuş yanlız oldugu halde, o yazdıgın şeyleri yapıyor. Gaga taşına vurup ötüyor, kafeste oynuyor tellere çıkıyor. Fakat eşi yok, eşini yeni alacağım bir de kuş kafese geri dönmüyor.

Çok güzel

Güzel yazmşsınız ve bilgilendirici olmuş fakat keşke noktalama işaretlerine biraz dikkat etseydiniz. Okumak ve daha iyi anlamak adına biraz daha özen göstermeniz gerektiğini düşünüyorum. İddialı değilim , çokda iyi bildiğim bir konuda değil fakat çabalıyorum en azından doğru yerde kullanmak için. Tavsiye almanız dileğiyle...

Bunları biliyorum ama bilmeyenler için çok önemli bir konu eline sağlık üstad

sa kardes bende yeni cift aldim ama alirken adam sanki disileri karistirdi.15 gun kadar bisey oldu.Tuy dokumune girmislerdi.Simdi baya baya duzduler tuylerini erkek dediniz gibi tellere vuruyoo ve cosmaya baslio.Erkek disinin gagasina vuruoo cok zorluoo ara ara ama disi vurmaya kalkioo cok ustune yuruyunce azina kusuoo bir kac kere ama sonra izin vermioo sizin gorusleriniz alabilirsem sevinirim genelde disi cok sakin duruoo

sabır + sabır + sabır vitaminle taze su kaliteli yem sakin ortam gerisi kuşlara kalmş

tüydn yeni çıkan kuş hemen çiftleşmesi zor , ama kavga olmaması iyiye işaret fazla kurcuklamayn rahat rahat takılsnlar onlar

paylaşım için teşekkürler Muhammetcim..

Paylaşım için teşekkürler :) Ozaman ben erkeği bir üretimhane kafesiyle birlikte alıp alıştıktan sonra dişimi koyacağım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri