Karadeniz Pet

Dişi Kuşum Napıyor?

mrtgktpe

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba.
Bir çift muhabbet kuşum var. Erkek olanı 1 şubat tarihinde almıştım. Dişi kuşumu da 12 mayıs tarihinde aldım. Dişi kuşumu alırken erkeğide götürmüştüm. Daha orda iyi anlaştılar, birbirlerini kaşımaya başladılar. Her neyse eve geldim. Kaşınmalara devam ediyorlardı. Sonra öpüşmeler başladı.

Bende tekrar petshopa gidip bir yuva satın aldım. Basit bir yuvaydı. Tabana bir şey almalı mıyım diye sordum. Ancak bana "Gerek yok, ne talaşa ne de kuma. Sen sadece kağıt havlu ser diplerine." dedi ordaki abi. Bende oyle yaptım. Önceleri yuvaya kağıt havludan koparıp goturuyorlardi. Ancak artık gotürmüyorlar. Ve dişi kuşum yuva da sürekli ses çıkarıyordu, kazıyordu oraları. Ben yer yapmaya çalışıyor dedim. Ancak bi kac hafta önce yuvanin kapağını açmıs.kuşlar ve evde dolaşmıslardı. Daha sonra artık yapamasınlar diye kapağı sağlamlaştırdım. Bir kaç gün öncede dişi kuş yuvaya bunu yapmış. Ne yapmalıyım? Kuşum ne yapmaya çalışıyor?

Buraya kadar okuyup bana yol gösterecek muhabbet kuşu sevdalı abilerime şimdiden teşekkür ediyorum.

Resim:

RQ0a0j.jpg

kuşlar yumurta hazırlığı yapıyor kapağı sağlamlaştırdıysanız artık rahatsız etmeyin yavruluğu açmayın kendi düzenlerini kursunlar dişi bunu yaptıysa yumurta gelicektir elbet,sabırlı olun bende aynı durumdayım sabır sabır sabır

Peki yeni.bir yuva almalı mıyım? Malum kocaman bir delik açtı.oraya hanımefendi. :D

yok daha kazmaz yumurta geldikten sonra zaten keser :) inşallah sağlıklı bi şekilde yavru alırsınız

Ortadaki folluk çukurundan anladığım kadarıyla delik tabanda. Öyleyse yuvalığı değiştirmeniz gerekiyor. Sonuçta yumurta ya da yavrular oradan düşebilir. Dişi deliği daha da genişletebilir ayrıca. Suntadan yapılmış yuvalar muhabbet kuşları için uygun değil. Daha sert bir malzemeden yapılmış yuvaları tercih ederseniz iyi olur. Kağıt havlu vb. şeyleri yuvada kullanmanızı tavsiye etmem. Zaten etkileri olmadığı gibi yuvayı daha çok kirletirler. Yavrular çıktıktan sonra bir miktar talaş ekleyip. Yuvadaki talaş kirlendikçe tazeleyebilirsiniz.

kuş kendi folluğunu kendisi yapmış özetle ama şuanki durum sorun olmaz o malzeme yeterli olur gibi tabi daha iyi biliyosanız saygım sonsuz

Yuvayı değiştirme yeni yuvaya girmeye bilir. Gaga tası kalamar kemiği falan eksik etme. Yumurta yakında gelir.

Dişi hala yuvayı kazımaya devam ediyor. Deliği büyütüyor. Çünkü tüllerinde sunta talaşları buldum. Yavrularin yada yumurtanin oradan düşme ihtimali de yüksek ama bende yeni yuvaya.girmeyeceklerini düşünüyorum. Yeni yuva alsam mı almasam mı çok kararsızım.

Yanlış anlamayın benim üstünlük ya da çok bilmişlik gibi bir iddiam yok. Resimde yuvanın tabanında köşede koca bir delik var. Benim kastettiğim oydu esasında. Dişi yanlışlıkla yumurtayı kaydırıp o delikten düşürebilir. Yavrular yumurtadan çıkınca delikten düşebilir. O delikten hiçbirşey olmasa bile bir sürü pislik dökülebilir. Ayrıca kemirilmeye ve dolasıyla ufalanmaya, yavrular çıkınca dışkılarıyla yuva nemleneceğinden çürümeye, parçalanmaya sunta yuvalıklar oldukça meyilli olduğundan uygun değildir. Ben sadece gelecekteki tehlikelere işaret ettim.

Dişi hala yuvayı kazımaya devam ediyor. Deliği büyütüyor. Çünkü tüllerinde sunta talaşları buldum. Yavrularin yada yumurtanin oradan düşme ihtimali de yüksek ama bende yeni yuvaya.girmeyeceklerini düşünüyorum. Yeni yuva alsam mı almasam mı çok kararsızım.
Karar sizin ama bu haliyle ve sunta bir yuva ilerisi için büyük bir tehlike arz ediyor. Sonuçta yavru ya da yumurta olmadığı için yuvaya girmemesi düşük bir ihtimal. Çok çok yavrulaması biraz gecikir. Tamamen durmaz yani. Sonuçta bu yuvalar evladiyelik değil. 2-3 kullanım sonra yenisiyle değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Hiç kimse bu yuvaları ömrü boyunca kullanmıyor. Eskiyince, kirlenince, bitlenince yenisiyle değiştiriyor. Tavsiyem yuvayı yol yakınken değiştirmeniz. Çam veya kavaktan yapılmış bir yuva almanız. İleride daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yanlış anlamayın benim üstünlük ya da çok bilmişlik gibi bir iddiam yok. Resimde yuvanın tabanında köşede koca bir delik var. Benim kastettiğim oydu esasında. Dişi yanlışlıkla yumurtayı kaydırıp o delikten düşürebilir. Yavrular yumurtadan çıkınca delikten düşebilir. O delikten hiçbirşey olmasa bile bir sürü pislik dökülebilir. Ayrıca kemirilmeye ve dolasıyla ufalanmaya, yavrular çıkınca dışkılarıyla yuva nemleneceğinden çürümeye, parçalanmaya sunta yuvalıklar oldukça meyilli olduğundan uygun değildir. Ben sadece gelecekteki tehlikelere işaret ettim.

Bende sizinle aynı fikirdeyim. Muhtemelen yeni yuva alacağım. Ama yuvaya da girmeyeceklerini düşünüyorum. Çelişkide kaldım.

Yeni yuvaya en fazla iki gün girmez fakat yuvaya dair işaret edilen tehlikeler ile aylarca mücadele etme durumunda kalırsınız.

Karar sizin ama bu haliyle ve sunta bir yuva ilerisi için büyük bir tehlike arz ediyor. Sonuçta yavru ya da yumurta olmadığı için yuvaya girmemesi düşük bir ihtimal. Çok çok yavrulaması biraz gecikir. Tamamen durmaz yani. Sonuçta bu yuvalar evladiyelik değil. 2-3 kullanım sonra yenisiyle değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Hiç kimse bu yuvaları ömrü boyunca kullanmıyor. Eskiyince, kirlenince, bitlenince yenisiyle değiştiriyor. Tavsiyem yuvayı yol yakınken değiştirmeniz. Çam veya kavaktan yapılmış bir yuva almanız. İleride daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.
Sanırım kararımı verdim. Ve yeni yuva alacağım. Yol yakınken yeni yuvaya geçis yapmak çok doğru. Teşekkür ederim güzel fikirleriniz için. :)

Bende sizinle aynı fikirdeyim. Muhtemelen yeni yuva alacağım. Ama yuvaya da girmeyeceklerini düşünüyorum. Çelişkide kaldım.
Bugün girmeseler yarın girerler. Yuva değiştirildi diye kuşların üremesi durmaz. Ben sürekli folluklarını yıkayıp talaşlarını yeniliyorum. Bakıcı kuşlar olduklarından sorun etmiyorlar. Eskiden tel kafes kullanırken yuvalar 1 kullanımda bozulduysa yenisini koyuyordum. Değilse yuvaları çıkarıp sirkeyle temizliyordum. Tekrar takıyordum. Bu zamana kadar da sorun yaşamadım. Yeni ya da temizlenmiş yuvalarına yumurtladılar. Kuş bakıcı olmasa bile yavru/yumurta yoksa yuva değiştirmek sıkıntı yaratmaz.

Bugün girmeseler yarın girerler. Yuva değiştirildi diye kuşların üremesi durmaz. Ben sürekli folluklarını yıkayıp talaşlarını yeniliyorum. Bakıcı kuşlar olduklarından sorun etmiyorlar. Eskiden tel kafes kullanırken yuvalar 1 kullanımda bozulduysa yenisini koyuyordum. Değilse yuvaları çıkarıp sirkeyle temizliyordum. Tekrar takıyordum. Bu zamana kadar da sorun yaşamadım. Yeni ya da temizlenmiş yuvalarına yumurtladılar. Kuş bakıcı olmasa bile yavru/yumurta yoksa yuva değiştirmek sıkıntı yaratmaz.

Teşekkür ederim. :):)

Delik olmaz oyle sen daha sağlam bir yuva al çünkü yavrular cok minik olacak oradan düşerler yumurta çevirmek icin anne uğraşırken düşer oyle olmaz yeni yuva al bir sure sonra onu öncelere girer ben ikinci kuluçkada farklı yuva aldım taktım 1 kuluçka 1 yuvada sonra yuva onların pisliğinden falan parazit galan kullanıma suresi bitiyor iyi şanslar

Geri