Karadeniz Pet

Dişi muhabbet kuşu alıştırma

M.ustafa

Yeni Üye
Merhaba, Yaklaşık 7 ay önce dişi bir muhabbet kuşu aldım. Kuşu aldığımda çok araştırma yapmadan kendim ilk günden kafesten çıkarıp ortama alıştırmaya çalıştım, fakat sonradan kafese geri sokamadığım için elimle yakalamak zorunda kaldım. Sonradan bunun kuşu ele düşmanlaştıracağını öğrendim ama bunu 6 7 kere yapmıştım. Sonradan kuşçumuz kafese ayna almamız gerektiğini kuşun kendini yanlız hissetmeyip daha sakin olcağını söyledi. Aldığımız günden 2 hafta sonrasında aynayı alıp kafese taktım. Bir kaç hafta ayna kafesinde kaldı. Aynayı taktıktan sonra onunla konuştuğumda beni hiç umursamadığını fark edip aynayı 1 haftalığına çıkardım. Çıkarınca daha agresif davrandığı için geri taktım sonra sürekli elimi ısırdığı için alıştırmaya çalışmaya bi ara verdim. Son bi kaç haftadır tekrardan alıştırmaya çalışıyorum ama elimi artık sanki parmağımı kopartçakmış gibi ısırıyor. Kuşumu çok seviyorum onu alıştırmak için elimden geleni yapmaya hazırım. Lütfen bilen biri ne yapmam gerektiğini söylerse mutlu olurum.

Öncelikle aynayı kesinlikle bir daha takmayın. Daha da yabanilesebilir. Elinizle aldığınız için size karşı güveni gitmiş o yuzden o güveni tekrar kazanmak için önce kafes içi eğitim vermelisiniz. Gidin yanına bol bol konuşun. Sonra sevdiği şeyleri bu yem olur daldarı olur elinizde yemesini sağlayın bu işlemi çok fazla yapın. Zamanla alisacaktir tabi biraz da sabır işi. ,🙂

Geri