Karadeniz Pet

Doğru bir yaklaşım mı?

Hank Moody

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ağustos ayı ortasında erkek muhabbet kuşuma kavuşmuştum. Yaklaşık olarak 4-4,5 aylık oldu şuanda.
Soruma gelecek olursak ilerleyen dönemlerde 1 yaşına doğru eş almak gibi bir düşüncem vardı. Fakat bir arkadaşıma komşusu kendi muhabbet kuşu yavrularından 1 tane dişi vermiş. Şuanda 3 aylık olduğunu biliyorum. Fakat arkadaşım işinden dolayı ilgilenemediği için bana verebileceğini söyledi. Kafesi ve malzemeleri ile. Bu durumda aynı ev aynı oda içerisinde farklı kafelerde (ki genelde Şımarık kafes dışında doğal ağaç tüneklerinde ve bizimle vakit geçirmekte) bulunmalarında bir sakınca var mıdır?
Yani öncelikle kuşların bize ilgisi azalacaktır diye düşünüyorum. Ve Şımarık daha tam anlamı ile konuşmadı ya da biz daha dilini anlamıyoruz. Kuşun gelmesi onun bu gelişimini engeller mi?
Diğer bir durum eş olabilme durumları, fakat yaşları gereği küçük oldukları için çiftleşmelerine nasıl engel olabilirim. Aynı anda salmamalıyım dışarı mesela?
Yorumlarınız benim için kıymetli. Şimdiden teşekkür ederim.

3 aylık kuşun kızışması biraz zordur gelişimini tamamlamadığı için imkansız değil tabi 4-5 ay kuştan yavru alan var tavsiye edilmez. Kuş size alışkınsa size gelmeme gibi sorunlar yaşıyacağını düşünmüyorum. Bende de erkek var dişi alınca konuşmaz diyenler felan oluyordu aldım dişi konuşmayı hala kesmedi ve ilgisi devam ediyor bana karşı. Kafesleri ayrı tutarsanız daha iyi olur. Şunuda belirtiyim konuşturmayı çifti almadan önce başarabilirseniz garanti olur sizin için. Konuşturamadan aldınız diyelim diğer kuşun ötüşünden felan etkilenebilir ses tekrar ederken dikkati dağılabilir .

Aynı evde zor olacak denildiği gibi. aynı kafeste bakabilirsiniz

3 aylık kuşun kızışması biraz zordur gelişimini tamamlamadığı için imkansız değil tabi 4-5 ay kuştan yavru alan var tavsiye edilmez. Kuş size alışkınsa size gelmeme gibi sorunlar yaşıyacağını düşünmüyorum. Bende de erkek var dişi alınca konuşmaz diyenler felan oluyordu aldım dişi konuşmayı hala kesmedi ve ilgisi devam ediyor bana karşı. Kafesleri ayrı tutarsanız daha iyi olur. Şunuda belirtiyim konuşturmayı çifti almadan önce başarabilirseniz garanti olur sizin için. Konuşturamadan aldınız diyelim diğer kuşun ötüşünden felan etkilenebilir ses tekrar ederken dikkati dağılabilir .
Evet zaten amacım çiftleştirme değil şuan için. Gelişimini tamamlaması minimum +8- 9 aylık olmasını beklerim. Konuşma durumu içinde sürekli ilgileniyoruz ailecek fakat daha 4 aylık olduğu için mi bilmem ama ya konuşmuyor ya da tam olarak dilini çözmüş değiliz. Fakat çok fazla bıcırdıyor ve bugün cicikuş u ayırt edebildim diyebilirim. Teşekkür ederim yorumunuz için.

Aynı evde zor ama aynı kafeste mi bakabiliriz?
Aynı evde farklı kafeslerde zor olacak bir müddet sonra sabahları uyuyamayacaksınız sürekli ötme hali ses gürültü vs. ancak aynı kafeste yan yana bakabilirsiniz ama bu seferde eğitiminiz güçleşecektir

Aynı evde farklı kafeslerde zor olacak bir müddet sonra sabahları uyuyamayacaksınız sürekli ötme hali ses gürültü vs. ancak aynı kafeste yan yana bakabilirsiniz ama bu seferde eğitiminiz güçleşecektir
Evet öyle gözüküyor. Önceliğim Şımarık'ın konuşmasını sağlamak ve gelişiminin tamamlanmasını beklemek olacak o zaman.
Teşekkür ediyorum ilginiz için

kuşları ayırmana gerek yok iki kuşta kızışana kadar çiftleşmezler ve evet kuş doğal olarak sizinle değil arkadaşıyla vakit geçirmek isteyeceği için kelime öğretmeniz güçleşecektir. Bana kalırsa böyle kuşlara işkence etmiş oluyorsunuz yani sırf konuşturmak için bir arkadaştan mahrum bırakmayın konuşması o kadar önemli değil ben sizin yerinizde olsam kuşları ayırmam önceliğiniz kuşunuzu konuşturmak olmasın.

kuşları ayırmana gerek yok iki kuşta kızışana kadar çiftleşmezler ve evet kuş doğal olarak sizinle değil arkadaşıyla vakit geçirmek isteyeceği için kelime öğretmeniz güçleşecektir. Bana kalırsa böyle kuşlara işkence etmiş oluyorsunuz yani sırf konuşturmak için bir arkadaştan mahrum bırakmayın konuşması o kadar önemli değil ben sizin yerinizde olsam kuşları ayırmam önceliğiniz kuşunuzu konuşturmak olmasın.
Dişi kuş zaten bende değil şuanda. Olur da böyle bir durumda ne yapabilirim nasıl yol izleyebilirim diye konu açtım.

Geri