Karadeniz Pet

Doğru Düzgün Yem Yiyememe Ve Kuruma

eyunal

Emektar Üye
Selamlar;
Yaklaşık 2 ay önce (Nisan aynının 2. haftası) muhabbet kuşumun zayıfladığını ve yediği yem tanesini soyup kırarken bir yemin bir yarısının dışarıya bir yarısını da ufaladığını fark ettim. Muhabbet kuşumun dışkısı suluydu yani ishaldi de. Zayıfladığı ve bu duruma geldiği için kuruma teşhisi koydum ve ilaçlı tedaviye başladım.Suyuna flukonazol koydum ve olumlu sonuç aldım, dışkısı düzelmişti ancak bir süre sonra belirtiler yeniden başladı ve flukonazolun artık etki göstermediğini fark ettim . Muhabbet kuşum havuçlu mama , çekirdek , fındık , ceviz dışında doğru düzgün bir şey yemeyi tercih etmiyor şuan.
Eğer elimi sıkı tutmazsam muhabbet kuşum ölebilir şu aralar ilgilenmeyince uyumaya başlıyor.
Dışkısı hala ishal.
Şimdiye kadar ilk defa gördüm ancak bir kere dışkısından kırılmamış yem çıktı.

Hastalığı tedavi etmişsiniz ancak dezenfekteye dikkat etmediğiniz için nüksetmiş. Garanti olması için farklı etken madde içeren bir mantar ilacı kullanın. Tedavi 7 gün sürecek ve 5. Gün tüm kafes ve ekipmanları hatta kuşun tüyleri bile dezenfekte edilecek. 3. Günden itibaren kuşun tüylerine her zerresine gelecek şekilde sirkeli su sıkın fısfısla.

Hastalığı tedavi etmişsiniz ancak dezenfekteye dikkat etmediğiniz için nüksetmiş. Garanti olması için farklı etken madde içeren bir mantar ilacı kullanın. Tedavi 7 gün sürecek ve 5. Gün tüm kafes ve ekipmanları hatta kuşun tüyleri bile dezenfekte edilecek. 3. Günden itibaren kuşun tüylerine her zerresine gelecek şekilde sirkeli su sıkın fısfısla.
Selam
Aslında olabildiğince temizliğine dikkat etsem de çift kuş olunca çok kolay batıyor, ilaç olarak ne tavsiye edersiniz ?
Göğüs kemiği keskin şekilde elinize geliyor mu?
Şuan ki durumu bilmiyorum geçen hafta ayağımı kırdığım için büyük ölçüde ilgimi eksilttim. Ancak daha önce baya zayıflamıştı

Selam
Aslında olabildiğince temizliğine dikkat etsem de çift kuş olunca çok kolay batıyor, ilaç olarak ne tavsiye edersiniz ?

Şuan ki durumu bilmiyorum geçen hafta ayağımı kırdığım için büyük ölçüde ilgimi eksilttim. Ancak daha önce baya zayıflamıştı
Öncelikle size geçmiş olsun. Temizliğe dikkat etmekten kasıt sık sık taban temizliği yapmaksa bu yeterli değil. Temizlemek ve dezenfekte etmek farklı şeyler. Mikostatin deneyebilirsiniz bu defa.

Öncelikle size geçmiş olsun. Temizliğe dikkat etmekten kasıt sık sık taban temizliği yapmaksa bu yeterli değil. Temizlemek ve dezenfekte etmek farklı şeyler. Mikostatin deneyebilirsiniz bu defa.
Teşekkürler :)
Mikostatini nasıl kullanmalıyım tecrübeniz ile belirlediğiniz bir oran var mı ?

Kuşun boğazını enfeksiyon sarmış olduğu için bütün yutamıyor ufalayarak yemeye çalışıyor..

Son düzenleme:
Kuşun boğazını enfeksiyon sarmış olduğu için bütün yutamıyor ufalayarak yemeye çalışıyor..
Cumartesi sabah itibariyle bahsettiğiniz ilaçlı suyu veriyorum henüz doğrudan bir gelişme olmadı :/ Kuşun sağlık durumu ne daha iyiye gidiyor ne de daha kötüye tabi bu bir gözlem ne kadar doğru bilmiyorum

Eğer şimdiye kadar etki göstermemişse mantar temelli bir hastalık değildir. Biteral reçeletip yarım sulukta bir hapın 1/6’sını eriterek 5 gün verin ilacı alana kadar mikostatine devam edin.

Bugün itibari ile fark ettiğim üzere kuşumun dışkısında sindirilmemiş yemlerin olduğunu gördüm. Biteral fazla etki etmedi sanırım. @Selçuk YÜKSEL

Kaç gün oldu kullanmaya başlayalı ? İlaçlar sihirli değnek değil hemen etki etmez. Sonuçta sindirim sistemi tahrip olmuş iyileşmesi için zaman gerek.

Kaç gün oldu kullanmaya başlayalı ? İlaçlar sihirli değnek değil hemen etki etmez. Sonuçta sindirim sistemi tahrip olmuş iyileşmesi için zaman gerek.
14 Hazirandan beri. Bu arada bugün ki dışkıda sindirilmemiş yem yok ancak sulu dışkıya devam ediyor ishal var yani

Geri