Karadeniz Pet

Dünden Beri Hasta Hiçbir Şey Yemiyor

Kuşum 1 gün önce cereyana maruz kaldı. Dün hastalandı. Veterinere gidip ilaç aldım fakat ne yem yiyor ne de ilaçlı suyundan içiyor. Ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• 20191029_153648.jpg
    20191029_153648.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 31
Yemi avcunuza döküp yedirmeyi deneyim veya şırınga yardımı ile elle besleme yapın. Aç kalırsa direnci düşer.

Yemi avcunuza döküp yedirmeyi deneyim veya şırınga yardımı ile elle besleme yapın. Aç kalırsa direnci düşer.
Yemi ağzına alıyor daha sonra yutmadan atıyor. Arada ağzından köpük çıkarıyor ve göz yaşı akıtıyor. Şırınga ile beslemekten korkuyorum. Arada kafes zeminine inip uyukluyor.

O zaman elle beslemeniz lazım. Buna dair video izleyin. Evde var mı şırınga bilmiyorum ya da nöbetçi eczaneden alın ve bir an evvel yapın. Yavaş yavaş, duraklaya duraklaya mamayı kuşun ağzına basın.

Kuşunuzun son durumu nedir
Arada, bir süre boğuluyor gibi olup ağzından köpük kusuyor. İlaçlı suya sadece ağzını değdiriyor. Kusmasının sebebi nedir? Kustuktan sonra biraz daha rahatlıyor gibi. Şunu fark ettim kusma işlemini yemi gördükten sonra yapıyor. Geçen sene de aynı şekilde olmuştu. Yine ishaldi ve kusuyordu.

Arada, bir süre boğuluyor gibi olup ağzından köpük kusuyor. İlaçlı suya sadece ağzını değdiriyor. Kusmasının sebebi nedir? Kustuktan sonra biraz daha rahatlıyor gibi. Şunu fark ettim kusma işlemini yemi gördükten sonra yapıyor. Geçen sene de aynı şekilde olmuştu. Yine ishaldi ve kusuyordu.
Kuşunuz kaç yaşında

Elle besleme aparatı almayı düşünüyorum. Hasta kuşa uygun mama tarifi paylaşır mısınız? Bir de mamaya bir miktar toz ilacından (CESAMOLIN) katayım mı?

Dostum kuşun çiftleşmek istiyor kusması bunun bir belirtisi bir eş al
Kuş hasta olduğu için köpük kusuyor. Alakası yok. Bilgili olduğunuzu düşündüğümden açıklama yapmıştım... Tek bir cümleye bakarak hüküm vermeniz çok yanlış. Söylediğinizi ciddiye alabilecek insanlar da var.

Son düzenleme:
Kuş hasta olduğu için köpük kusuyor. Alakası yok. Bilgili olduğunuzu düşündüğümden açıklama yapmıştım... Tek bir cümleye bakarak hüküm vermeniz çok yanlış. Söylediğinizi ciddiye alabilecek insanlar da var.
Dostum haklısın yanlış bir bilgi verdim özür dilerim kuşunun kusmasının birden fazla nedeni olabilir bunlar:
Bakteriyel kursak hastalığı,

Parazit istilası
Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri
İç organ tümörleri (karaciğer, böbrek)

Kuşunuz ishal mi dışkısında bir sıkıntı var

Elle besleme aparatı almayı düşünüyorum. Hasta kuşa uygun mama tarifi paylaşır mısınız? Bir de mamaya bir miktar toz ilacından (CESAMOLIN) katayım mı?
Nette çok çeşitli tarifler mevcut. Evinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz tarifi bulabilirsiniz. Şırınga aldınız mı? Mamaya ilaç katıldığını hiç duymadım bence yapmayın. Bir veterinere danışarak görüş alabilirsiniz tabii. İlaç suda kalsın.

Nette çok çeşitli tarifler mevcut. Evinizdeki malzemelerle yapabileceğiniz tarifi bulabilirsiniz. Şırınga aldınız mı? Mamaya ilaç katıldığını hiç duymadım bence yapmayın. Bir veterinere danışarak görüş alabilirsiniz tabii. İlaç suda kalsın.
Maalesef çevremdeki petshopta yoktu. Başka bir yol bulmam gerekiyor. Ayrıca yapmaya da korkuyorum yemini yemek istediğinde baya bir zorlanarak ağzından sıvı çıkarmaya başlıyor. Kursağına mama basınca çok ters bir tepki de verebilir.

Son düzenleme:
Evet ishal o sebeple Cesamolin kullanıyorum. Ama içmediği için faydası yok.
Şırınga ile ağzından verin, yemesi iyimi peki sıcak tutun soğukta cereyanda kalmasın kafesin üstüne bişey örtün yağsız sade yemler verin ve sebze meyve vermeyin saf bir şekilde besleyin inşallah geçer olmadı veterinere götürün ama kuşlardan anlayan bir veterinere götürün

Maalesef çevremdeki petshopta yoktu. Başka bir yol bulmam gerekiyor. Ayrıca yapmaya da korkuyorum yemini yemek istediğinde baya bir zorlanarak ağzından sıvı çıkarmaya başlıyor. Kursağına mama basınca çok ters bir tepki de verebilir.
Şırınga petshopta olmaz ki zaten yazmıştım eczanelerde bulabilirsiniz. Nöbetçi eczanesen alabilirsiniz bugün. Bir anda sert şekilde değil yavaşça duraklaya duraklaya basacaksınız. Buna dair videolar izleyin mutlaka.

Geri