Karadeniz Pet

Durgunlaşma ve İştah Kesilmesi

Droxar

Yeni Üye
Sultan papağanım 1.5 senedir bizimle yaşıyor. Eşi yok. Birkaç kez eş getirdik ama dişi ona doğru kanatlarını açarak yaklaşmasına rağmen o kaçtı. Bize çok alıştığı için istemiyor diye düşündük.

Normalde de aşırı hareketli değildi ama özellikle son 1-2 haftadır çok durgunlaştı.
Yemesi çok azaldı. Bizimle sofraya oturan, dakikalarca yem yiyen kuş şimdi nadiren az biraz yiyip bırakıyor en sevdiği besinleri bile. Gün içinde bişeyle uğraşmıyorsa tüneyip uyukluyor kafif kabarık bir şekilde. Sadece sabahları bir 5-10dk ötüyor o kadar. Onun dışında sürekli uyumaya meyilli. Dışkısı normal görünüyor. Ara ara ishal oluyor ama sürekli değil.

Ne yapacağımızı şaşırdık. Bulunduğumuz yerde kuşlarla ilgilenen veteriner yok. Lütfen yardım edin.

Sürekli bu şekilde uyumak istiyor. Birşeyle uğraşırken bile gözü kapanıyor uykusu var gibi.

Sultan papağanım 1.5 senedir bizimle yaşıyor. Eşi yok. Birkaç kez eş getirdik ama dişi ona doğru kanatlarını açarak yaklaşmasına rağmen o kaçtı. Bize çok alıştığı için istemiyor diye düşündük.

Normalde de aşırı hareketli değildi ama özellikle son 1-2 haftadır çok durgunlaştı.
Yemesi çok azaldı. Bizimle sofraya oturan, dakikalarca yem yiyen kuş şimdi nadiren az biraz yiyip bırakıyor en sevdiği besinleri bile. Gün içinde bişeyle uğraşmıyorsa tüneyip uyukluyor kafif kabarık bir şekilde. Sadece sabahları bir 5-10dk ötüyor o kadar. Onun dışında sürekli uyumaya meyilli. Dışkısı normal görünüyor. Ara ara ishal oluyor ama sürekli değil.

Ne yapacağımızı şaşırdık. Bulunduğumuz yerde kuşlarla ilgilenen veteriner yok. Lütfen yardım edin.

Sürekli bu şekilde uyumak istiyor. Birşeyle uğraşırken bile gözü kapanıyor uykusu var gibi.

Kuşun son durumu nasıl? Başka semptomları var mı ?

Şu an normal gibi dolaşıyor sağda solda ama her an yine uykulu bir hale girebilir. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde yine durgunlaşıp uykulu bir hale geçiyor. Ara ara kabarıyor ve normale dönüyor.
Bugün için iki veterinerle görüştüm getirin biz bi bakarız dediler. Daha çok kedi köpek ile ilgileniyorlar ama bakmak istediler.

Son düzenleme:
Tahmin ettiğim gibi öğlen saatlerine doğru yine o moda girdi. Daha iyi görmeniz için videosunu koyuyorum.

Dışkısı bu şekilde

Az önce bir şey farkettim. İlgisini çeken bir hareket vs olduğunda o taraftaki gözü ile bakarken diğerini kapatıyor. Yani uykusu var gibi sadece tek gözünü kullanıyor gerektiğinde. Belirli aralıklarla açıp etrafa bakıp tekrar kapatıyor gözlerini. Hareketlerinde bir sıkıntı yok. Yürüyor, uçuyor, kaşınıyor. Suyuna sindirim sistemi düzenleyici koyduk ama çok az su içiyor.

Son düzenleme:
Dışkısı bu şekilde

Az önce bir şey farkettim. İlgisini çeken bir hareket vs olduğunda o taraftaki gözü ile bakarken diğerini kapatıyor. Yani uykusu var gibi sadece tek gözünü kullanıyor gerektiğinde. Belirli aralıklarla açıp etrafa bakıp tekrar kapatıyor gözlerini. Hareketlerinde bir sıkıntı yok. Yürüyor, uçuyor, kaşınıyor. Suyuna sindirim sistemi düzenleyici koyduk ama çok az su içiyor.

Yeterli kadar uykusunu alamıyor olabilir mi? Gece dinlenme süresine dikkat ediyor musunuz?

Yeterli kadar uykusunu alamıyor olabilir mi? Gece dinlenme süresine dikkat ediyor musunuz?
Sorunun uyku olması durumunda iştahsızlık olur mu? Yani hep aynı düzende uyuyor. Benimde aklıma ilk o geldi ama neden şimdi başladı bu durgunluk ve iştah çünkü hep aynı düzende uyuyor. Yetersiz ise bir noktadan sonra mı başlar bu sorunlar?

Sorunun uyku olması durumunda iştahsızlık olur mu? Yani hep aynı düzende uyuyor. Benimde aklıma ilk o geldi ama neden şimdi başladı bu durgunluk ve iştah çünkü hep aynı düzende uyuyor. Yetersiz ise bir noktadan sonra mı başlar bu sorunlar?

Ramazan ayına girdiğimiz için uyku düzeni değişmiş olabilir.

Sindirim sistemi için probiyotik takviyesi yapınız faydası olacaktır.

Kuş sürekli salık mı ? Salık ortamda uyuması uyku kalitesini düşürür.Kafes içindeki uyku kalitesi yüksektir çünkü kendini emniyette his eder.

Kuş sürekli salık mı ? Salık ortamda uyuması uyku kalitesini düşürür.Kafes içindeki uyku kalitesi yüksektir çünkü kendini emniyette his eder.
Kafeste uyumayı hiç sevmiyor çıkıp yanımızda dışarda uyumayı tercih ediyor. Kafese girmemek için elinden geleni yapıyor o derece. Gündüzleri kapısı sürekli açık sadece yeme içme için giriyor. Ama çoğunlukla kafeste oluyor geceleri.

Bu hasta gibi durgun sessiz hallerinin sebebi sıkıntı stres olabilir mi?
Ayrıca dışkısını yaparken cıvık bir ses geliyor ama ishal değil. Üstünde bir iki baloncuk gördüm dışkısının ilk yaptığı anda, sonra kayboluyor tabi bu baloncuklar normal mi bu?

Kafeste uyumayı hiç sevmiyor çıkıp yanımızda dışarda uyumayı tercih ediyor. Kafese girmemek için elinden geleni yapıyor o derece. Gündüzleri kapısı sürekli açık sadece yeme içme için giriyor. Ama çoğunlukla kafeste oluyor geceleri.

Bu hasta gibi durgun sessiz hallerinin sebebi sıkıntı stres olabilir mi?
Ayrıca dışkısını yaparken cıvık bir ses geliyor ama ishal değil. Üstünde bir iki baloncuk gördüm dışkısının ilk yaptığı anda, sonra kayboluyor tabi bu baloncuklar normal mi bu?

Uykusuzluk, stress herhangi biri sebep olabilir.

Dışkı konusunda Sindirim sorunu olabilir o yüzden probiyotik takviyesi olası sindirim sorunlarını önleyecektir.

Kuş hasta ve dışkısına bakarak net bir şekilde söyleyebilirimki koksidiyoz!

Sulphamezatine alın ve tam dolu suluğa 6-8 damla damlatın ve karıştırın. İlaçlı su günlük olarak tazelenicek ve bir hafta kullanılıcak.

Eğer imkanınız var ise florya istanbulvete götürün kuşu. Dışkı tahlili vs. ne gerekiyorsa yapılır. Geçmiş olsun...

Uykusuzlukta stres yapar.Stres sindirim sistemini bozabilir.Diazyme 256 kullanın.Ben kuşum iç kullanıyorum ve memnunum.Mümkün olduğu kadar kafes dışında uyumasına izin vermeyin.Kafes dışında uzun zaman geçirmesini sağlamak onu özgür bıraktığınız anlamına gelmesin.Doğada bile kuşlar özgür değil.Geceleri yırtıcı ve sürüngenlerden korunmak için ağaçlara veya kaya oyuklarına saklanırlar.Güneş batarken onlar için hayat duru ve güneş doğarken tekrar başlar.Doğada onlar için hayat hep mücadele içinde geçer.

Not : Normal yemin dışında ben haftada 1 gün kuşuma keten tohumu ve greçka (kara buğday) tohumu karışımını ayrı bir yemlikte veriyorum.