Karadeniz Pet

Eğitim-Konuşturma

--Blue Ice--

Meraklı Üye
Arkadaşlar yaklaşık 3 aylık iki tane erkek muhabbet kuşum var.. Uzun süredir aynı kafeste bakıyordum, dün ayırdım.. Ayırınca ikisinin de neşesi kaçtı, dışkıları ishal gibi oldu, yem yemeleri azaldı.. Forumda çoğu kişi iki kuş aynı kafeste eğitilip konuşturulmaz dediği için ayırmıştım.. Amacım konuşturmak ve eğitmekti; fakat ayırınca dediğim gibi ikisinin de neşesi kaçtı.. Ben de çok üzüldüm, onlar üzülmeyi hak etmiyorlar çünkü.. Onların mutluluğu her şeyden önemli benim için.. Ben de az önce tekrardan aynı kafeste birleştirdim ikisini, mutlu oldular.. Arada kavga etseler de iyi anlaşıyorlar genelde.. Sizce aynı kafeste nasıl eğitim verebilirim, nasıl konuşturabilirim? Ayırmak istemiyorum bir daha.. Bir çözümü yok mu bunun? Aynı kafeste iki erkek kuş konuşturan, eğiten olmadı mı hiç bu forumda, imkansız mı yani? Lütfen görüşleriniz benim için çok önemli, yardımlarınızı bekliyorum..
Biraz uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın..

Bende erkek dişi iki çift var.Başlarda biraz zorladım kafese elimi sokup seviyordum erkeği, dişi kıskanıyordu.Ama hergün bunu yapmama rağmen yine de bir güvensizlik ve korku durumu vardı ikisinde de.Bende bıraktım doğal hallerine.Zorla güzellik olmaz çünkü

Peki nasıl ayırıcam ben? Ayırınca ikisi de keyifsizleniyor, yem yemiyor ve dışkıları bozuluyor.. Ölürler diye korkuyorum.. Nasıl bir yol izlemeliyim? Herkesin fikri önemli benim için beyler, bayanlar..
@Levent ACAR
@Süleyman YERLİ

Ayırmayacaksın. Bu şekilde bakacaksın.
Bir yol geliyor aklıma ama iş görür mü bilemem. Ödül yiyecekleri alıp elinden yedirebilirsin.
Konuşturur mu peki o dediğiniz ödül yiyecekleri? İnternette bir veterinerin videosunu izledim yavruysa, iki tane de olsa aynı kafeste; eğer yeteneği de varsa konuşabilir demişti.. Birbirlerini çok taklit ediyorlar, mesela birisi kaşınınca diğeri de kaşınıyor.. Ben de diyorum ki, birisi konuşmayı öğrense acaba diğeri de öğrenir mi? Tabii sizler daha iyi bilirsiniz, benimkisi sadece bir düşünce.

Geri