Karadeniz Pet

Elimde dal darı yokken kuşum elime gelmiyor

kusursuzkusur

Yeni Üye
Herkese iyi geceler. 2,5-3 aylık erkek muhabbet kuşum yaklaşık 1 aydır benimle birlikte. Biraz zahmetli geçmiş olsa da 2 haftanın sonunda parmağımın üstüne çıkıp dal darıyı o şekilde yemeye alıştı. Bir kez bile avcumun içine almaya çalışmamış olmama ya da parmağımın üstüne çıkması için kafes içinde/dışında zorlamamamış olmama rağmen, kafes dışında elime gelmiyor. Parmağımın üstüne çıkıp dal darı yemeye başladıktan sonra(2 hafta) da kafesten dışarı çıkmasına izin vermeye başladım.

Kafesin içinde dal darı yemek için parmağıma çıktıktan sonra elimdeki dal darı bittikten sonra ya da o daha fazla dal darı yiyemeyecek kadar yedikten sonra tüneğine geri zıplıyor. Elimde dal darı yahut ilgisini çeken herhangi bir şey olmadığı sürece de hiçbir şekilde elime ilgi duymuyor. En fazla elime 1 saniyeliğine atlayıp bir şey olmadığını görünce tüneğine geri dönüyor. Elimden herhangi bir korkusu kalmadı, ama üstüne de çıkmıyor. Dışardayken elimde dal darı bile olsa üstüne çıkmıyor. Toplamda 3 kere çıktı sonuncusu bugün olmak üzere.

Bugün dal darı yemek için elime çıktıktan sonra peçeteyle oynamayı sevdiğini bildiğim için, elime peçete alıp elimi uzattım, doğrudan elime zıpladı. Yaklaşık 20 dk boyunca peçeteyle oynadı. Sonra gitti. Gittiği yerden kafesinin üstüne döndü(elime zıpladığı yer de kafesinin üstüydü). Peçeteyle tekrar gittim, tekrar elime zıpladı yine bi 10-15 dk civarı elimde peçeteyle oyalandı. Bunu birkaç sefer daha tekrarladıktan sonra elime hiçbir şey almadan elimi uzattım ama gelmedi. Tekrar peçete alıp uzattığımdaysa tekrar geldi.

Bunun sebebi nedir? Kuşun karakteriyle mi ilgili yoksa benim yanlış yaptığım ya da yapmam gereken farklı şeyler var mıdır? Ya da hepsi için artık çok mu geç 😅

Bu arada ek olarak ben ıslık çaldığımda ya da seslendiğimde sesime tepki veriyor. Yanıma gelmek için can atarcasına bakıyor. Hatta çoğu zaman gelip çok yakınımdan uçup geçiyor. Mesela ben masada otururken gelip masaya konup masanın üstünde vakit geçirip, ben hareket ettiğimde ya da masanın üstündeki bi şeyi hareket ettirdiğimde korkmuyor. Ama gelin görün ki elimi uzattığımdaysa sonuç hala hüsran 😅

Geri