Karadeniz Pet

Barış B.

Meraklı Üye
hastalıklı ve bakımsız hayvan satıyorlar. aldığım 2 yavru da bir haftada öldü. tamamen ticari yaklaşımdalar. rağbet azalırsa kendilerine çeki düzen verirler belki. birde fatih belediyesi hiç denetleme yapmıyor mu? pislik içinde dükkanlar, kafesler. yazık hayvanlara.

Bugün paylaştığın kuşun öldü mü yoksa ondan öncekilerden mi bahsediyorsun?

Eminönü deyip duruyorlardı bende İstanbula gittiğimde gezmek için gittim
Eminonune heryerde hasta kuşlar kafeslerde ölü kuşlar öyle sağlıksız bir ortam görmedim

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Malesef öyle. Denildiği gibi denetim eksikliği de bu gibi ortamlara zemin hazırlıyor.

Konuyu fatih belediyesinin internet sitesinden direk başkana mesaj olarak atıcam. Mustafa Başkan hem hekim hemde titiz biridir. mutlaka ilgilenir. bence sizlerde konuyu yazın. minik dostlarımıza canlı gibi davransınlar, mal gibi değil.

Ordan alışveriş yapan kesim hobi üreticilerinden haberdar değil bence.

Bende ilk kuş beslemeye başladığımda ordan bir çift aldım.
Kendime çok güvenmediğim için biraz 3-4 aylık aldım.
Tamam kuşlar sağlıksız fakat ordan kuş alan kişi yeni yem kırmayı öğrenmiş kuşa bakabilecek kabiliyette mi acaba?
Ele ayağa konuşmaya alıştıracağım diye alıyorlar sonra bakamıyorlar.

Ordan alışveriş yapan kesim hobi üreticilerinden haberdar değil bence.

Bende ilk kuş beslemeye başladığımda ordan bir çift aldım.
Kendime çok güvenmediğim için biraz 3-4 aylık aldım.
Tamam kuşlar sağlıksız fakat ordan kuş alan kişi yeni yem kırmayı öğrenmiş kuşa bakabilecek kabiliyette mi acaba?
Ele ayağa konuşmaya alıştıracağım diye alıyorlar sonra bakamıyorlar.

bakamamak ayrı bir konu. fakat ben kendi eminönü deneyimimde kendimde bir eksiklik görmüyorum. birer hafta ara ile aldığım 2 kuşda 1 hafta yaşadı. yeme yeni düşmüş sağlıklı kuşlar orda hasta oluyor. kuruma mikrobu kapmış bir kuşa yapacak bişi yok. pamukla sarıp sarmalasanız nafile. kafesleri dezenfekte etmiyor, tecrit uygulamıyorlar.

bakamamak ayrı bir konu. fakat ben kendi eminönü deneyimimde kendimde bir eksiklik görmüyorum. birer hafta ara ile aldığım 2 kuşda 1 hafta yaşadı. yeme yeni düşmüş sağlıklı kuşlar orda hasta oluyor. kuruma mikrobu kapmış bir kuşa yapacak bişi yok. pamukla sarıp sarmalasanız nafile. kafesleri dezenfekte etmiyor, tecrit uygulamıyorlar.
sizinki talihsizlik olmuş biraz.
Dediklerinizde haklısınız.
En son kum almaya gittiğimde gördüğüm manzara şu idi bir dükkanda.
Ölmeye yakın 4 sultan yavrusu ve iki muhabbet kuşu bir kafeste ölüme terk edilmişler.
Bir köşeye atılmışlar.
Bir başka dükkanda ölen bir muhabbet kuşunu başka muhabbet kuşları gözünü vs gagaliyordu.
Hadi kuş öldü diyelim onu ordan almak çok mu zor.
Kapıda zevzevlik yapmak daha hoş tabi.

Valla eminönünde dükkana göre değişiyor. 14 kuşumdan 10 tanesini eminönünden aldım hepside sağlıklı ve iyi kuşlar. Belki benim şansım belkide benim aldığım dükkandan kaynaklı maşallah diyim nazar değmesin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

evet şanslı olmalısınız maşallah. ama bu Eminönü gerçeğini değiştirmez. bence sizinki istisna.

Bide hatırlayan varmı bilmem kadikoy de Eminönü iskelesinin orada vardı Kuşçu ve akvaryumcular ne uzulurdum bide şu eminonundeki olay da biter ınsallah kesinlikle evde üretim yapan hobi için yapan üretici desteklenmelidir ve bence forumda üretici olan kuşlarını ilanda satmak isteyen arkadaşlarda desteklenmeli ki gözünü para hırsı bürümus hayvan sevgisi olmayan adamlar bu işten ekmek yemesin bizde uzulmeyelim .

Bu konu maalesef Dükkan sahipleri ilede alakalı sanırım.Herkesi aynı kefeye koymamak lazım ....

Sultan Papağanı almıştım daha önce ; Üretici , Petshop ve Eminönü olmak üzere 3 tane aldım .....; Sıralama yaparsam ;
1- Numara Üretici / Hobici
2- Numara PetShop
3 - Numara Eminönü .... Detaylara girmeyeceğim..

Sonra Muhabbet almak için Avcılar - BeylikDüzü - Bahçeşehir bölgesinde PetShopları dolaşırken bir çok PetShopta kuşları kötü ortamda görmüş olmama rağmen (Heleki birtanesinde içim acıdı ,Kuşlardan bir tanesi ölmüş ve kafesin içinde duruyordu :( diğerlerinin halide içler acısıydı ) ,
1 - 2 tane gerçekten temiz,Hijyen ortamda kuşlara bakan PetShopçular gördüm... ve hala 1 tanesi ile irtibattayım alışverişimi yapıyorum ...... (Lutino Dişi kuşumu oradan aldım )..

Sonra 2. Muhabbet kuşumu Hobici Üretici bir arkadaştan aldım (İngiliz Çift Faktör Erkek )... PetShopçu arkadaş ne kadar iyi baksada ,temiz baksada ... Hobiciden aldığım kuş gibi değil :) Gerçekten fark var...

Yani ilk etapta Hobiciler / Üreticiler, Sonra iyi PetShopçular...derim...

Konuyu fatih belediyesinin internet sitesinden direk başkana mesaj olarak atıcam. Mustafa Başkan hem hekim hemde titiz biridir. mutlaka ilgilenir. bence sizlerde konuyu yazın. minik dostlarımıza canlı gibi davransınlar, mal gibi değil.
kardesim yolladık mesajımızı umarım işe yarar..

Başkana Mesaj

Başvurunuz #39964 kayıt numarası ile alınmıştır.

Eminönünden değil kuş balık, çöp dahi almam. Gözlerim ve kulaklarımla şahit olduğum onlarca dolandırıcılık olayından yalancılıktan sonra o taraftan alışveriş yapıp iş ahlakı olmayanlara para kazandırmak istemiyorum. Gezmeye bile gitmiyorum... İşini layığıyla yapan firma ve kişileri tenzih ederim.

Bu tip hayvanları kötü durumda olan yerlerden hayvan satın almak en başta o hayvanlara kötülüktür..Ayrıca pet shopların her türlüsüne eminönü gözüyle bakıyorum.Hayvanları çok acı şartlarda oraya getiriyorlar ve para kazandırdıkça daha fazla hayvana kötülük ediyoruz..İlla kuş isteyen dürüst ve ilgili bir üreticiden almalı sadece...İyi bir üretici benim gözümde hayvanını sattığı kişiye dikkat etmelidir.Pet shopa kuş satan insan yetiştirdiği hayvanı kendi eliyle o ortama veriyorsa bu üreticilik değil tüccarlık olur..
Biz alırken dikkat edeceğiz , üretici de satarken dikkat edecek..Yoksa bu acımasız devran böyle sürüp gider..