Karadeniz Pet

Enrocure ve soğuk algınlığı.

S

Samet HORASAN

Guest
Merhaba arkadaşlar.

Vakit kaybetmeden derdimi anlatmak istiyorum. Muhabbet kuşum malesef üşüttü. Belirtiler; titriyor, kabarıyor, pek fazla yem yemiyor, uyukluyor ve azda olsa dışkısı eskisi gibi katı değil. Ne ishal diyebilirim nede normal.
Kuşcudan Enrocure aldım. 2 gündür kullanıyorum. Bir çorba kaşığı suya 3-4 damla damlatıyorum ve bu karışımı 4-5 damla kuşa içiriyorum. Bunu sabah akşam yapıyorum. Sizce bu oran doğru mu? Bu ilaç işe yarar mı? Birde Avi-vit kullanıyorum.

Teşekkür ederim.

Geçmiş olsun. İlaçlar konusunda pek tecrübem yok ama bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. kuşunuzu olabildiğince sıcak tutmaya çalışın ishal için haslanmış patates veya prinç lapası verebilirsiniz.

Yorumunuz içi teşekkür ederim. Kuşun bulunduğu oda 20-21 derece arasında hep. Sizce bu sıcaklık yeterli midir? Kafesin üstünü bir sakıncası olmassa örtebilirim?

Yorumunuz içi teşekkür ederim. Kuşun bulunduğu oda 20-21 derece arasında hep. Sizce bu sıcaklık yeterli midir? Kafesin üstünü bir sakıncası olmassa örtebilirim?

20-21 derece sıcaklık iyidir. Mama ve vitamin takviyesine devam edin. İnşAllah en kısa sürede eski sağlığına kavuşur...

Kuşa hiç mama vermedim bu güne kadar. Hep yem verdim ve aynı yemi kullandım.
Mama kullanmam gerekirse nasıl bi mama verebilirim?

geçmiş olsun.. sanırım ceryanda kaldı.. En kısa zamanda iyileşmesi ümidiyle..
Forumda mama tarifleri mevcut.. Ek olarak Nickinizi İsim Soyisim şeklinde değiştirmeniz gerekiyor forum kuralları gereği..

İsimi düzeltirim şimdi.
Birde ceyranda kalmamasına özen gösteriyorum. Kuş yaklaşık 1.5 senedir bende. Bir yerden kaçıp gelişti. 1.5 senede 2. kez böyle oluyor. Öbür hastalığıda 1.5 ay önceydi hemen hemen.

dikkat edin hocam valla ben durmadan kavga ediyorum annemle kuş yuzunden kapıları bazen açık bırakıyor hoş üşüyeceginden değil evin içi cayır cayır ama içim rahat etmiyo yine de..

İsimi düzeltirim şimdi.
Birde ceyranda kalmamasına özen gösteriyorum. Kuş yaklaşık 1.5 senedir bende. Bir yerden kaçıp gelişti. 1.5 senede 2. kez böyle oluyor. Öbür hastalığıda 1.5 ay önceydi hemen hemen.

Mama vermediğiniz için tek tip yemle beslediğinizden dolayı bünyesi zayıflamış olabilir. Kullandığınız ilacıda biraz araştırdım. Yoğun kapsamlı bir ilaç kanatlı kümes hayvanlarında kullanılabiliyor. pratik uygulaması muhabbet kuşu için Günde 0.5 ml ağzına damlatmanız gerekiyor

Son düzenleme:
Yorumunuz için teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı oldu.. birde 1mg aşşağı yukarı ne kadardır. 1 damla varmıdır?
Bir kaçta resim ekleyeyim...
İlaç hakkında;

Alttaki resimler kuşun en son hali yeni çektim.

Dinlenmesi için odanın ışığını kapatmıştım. Işığı açtıktan 10 saniye sonra çekmişimdir fotoğrafları...

Not : Gün içinde cilve yapıyor, neşeleniyor ama sonrada kabarıyor, uyukluyor... Ayrıca tek yaşıyor.

bnmkide geçen gün snn kuşun gibi birden hastalandı ishal oldu sanırım akşam sobayı yakınca sabaha düzeldi hiç bişe yapmadığım halde

Bende kaloriferin yanına koysam mı acaba?

İsimimi düzeltemedim. Adım ve soyadım Samet HORASAN. (İmzare belirttim.)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Vitamin + Mama takviyesi yapın. Kafesin bi' tarafı açık kalacak şekilde kafesi örtün. Hatta açık kalan tarafı da yarıya kadar veya çeyreğini kapatabilirsiniz. Sıcakta tutun kuşu. İnşAllah iyi olur.

Hemen örtüyorum kafesi ama örtülmeye alışık değil. Korkabilir mi acaba?

Samet Hocam 1 damlanın kaç mg ettiği konusunda bir bilgim yok fakat ilacınız yoğun kapsamlı bir ilaç bence veteriner tavsiyesi yoksa hiç kullanmayın derim. Çünkü kullanımı kg başı olarak hesaplanıyor. aşırı dozda böbrek ve karaciğer yetmezliğine sebep olduğu yazıyor çok daha tehlikeli olabilr.

Aldığım yer çorba kaşığındaki 3-4 damla demişti. Ona göre veriyorum. Artanıda suluğa koy demişti.
Bunu kullanmassam ne kullanabilirim ?

Dediklerinizi dikkate alarak, bu gün daha vermemeye karar verdim. Şu anda kuşun kafesini örttüm. Sadece ön cepheden bakabiliyor. Suluğunda vitamini var. Ve mama vermeye karar verdim. Eksik bir şey var mı sizce?

Dışkı kontrolü yapmayı da ihmal etmeyin...Tekrardan geçmiş olsun

Az önce baktım dışkısı kuyruğuna yapışmış durumdaydı niye böyle acaba?

Geri