Karadeniz Pet

erkek değişimi

İçim rahatladı şuanda :D Bende sevindim bilmenize :D Attığınız örnek videodan yola çıkarak da isim buldum:) Mubişlerim Bulut Poyraz'dı. Bunlar da Rüzgar'la Yağmur oldu :D Yuvalıkta yatıp kalkıyorlar :) Diğeriyle yanından bile geçmiyorlardı. :) Bir de şöyle birşey duydum ne kadar doğru bilmiyorum ama. Sanırım yaş olarak birbirine yakın olunca eşleşmeleri daha çabuk oluyormuş. Fark varsa da biraz zaman alıyormuş.Bunlar kardeşti ve yaşları doğal olarak aynı biraz da bu mantığa kafam yatmadı değil :D Sizce doğruluk payı var mıdır?
İsimlere de sevindim, umarım yeni isimlerini anlarlar :D
İspinozlar üremeye çok çok açık canlılardır, yanlarına yine çok çok yaşlı bir eş atmadığımız sürece sorunsuz ürerler. Aradaki yaş farkına pek takılmıyorum, ikisi de üretime açık bir yapıda olsunlar, anlaşsınlar ve ortama da alışsınlar muhakkak yumurtalar gelir. İspinoz üretimi çok basittir, sürekli yumurtlarlar ama sürekli :) Kafesten yuvalığı çıkartsanız bile, gider mama kabının yahut yemliğin yahut olmadı kafese yumurtlar üstüne de yatar :)

Umarım anlarlar.Aynen öyle diyorlar :D Bizim komşunun da çoğalmışlar.8tane falan olmuşlar. Tabi bi kısmı eski kuluçkadan. Şİmdiye çıkması gerekirdi.Çıkmamış boştur al dedim ama ne yaptı bilmem. Diğerleri ne durum da bilmiyorum.:)Bakalım benim ilk yumurtam ne zaman gelicek.Şİmdi cinsiyetler netleşince tekrar heyecanladım :D Teeee en tepeye koydum duruyorlar. Arada yeme suya indiriyorum o kadar. Onun dışında uzaktan takip ediyorum. Üstlerine de havlu attım ki diğer sıpalardan korkmasınlar diye:) Bakalım daha yapcak bişeyim kalmadı sanırım. Mamanın kıvamını tutturamadım. :( Hazır alayım diyorum. Bir kaç kez yaptım verdim ama dokunmadılar bile. Bugün fındık ceviz ezip koydum :D

Aslında mamayı halletmeniz zor değil, yardımcı olması açısından benim açtığım konuya da bakabilirsiniz. Bir süre sonra pratikleşiyorsunuz zaten ki birçok konu ve tarif zaten vardır. Akabininde, teee en tepe ne kadar en tepe? Çok yukarısı, çok aşağısı kadar sakıncalı ve olmaması gereken bir yerdir. Sürekl yerini oynatmak da(yem ve su için olsa dahi; sıkıntı olabilir.

Sizin mama tarifinizi almıştım.Kuru değilde yaş oluyor benim yaptığım. Kombinin üzerine koydum.
şöyle gösteriyim En müsait yer orası. Öbür oda da kontrol daha sıkıntılı oluyor.Aşağıya koyunca da gelin bi bıcıbıcılıyo giden bi bıcıbıcılıyo.Ya da kol bacak çarpıyo falan. Daha çok rahatsız oluyorlar.Bende son çare buraya koydum göz önü ama ulaşım rahatsızlık zor :DHem de diğer odadan daha sıcak :D

Muhabbet zarar vermiyor.Bülbüller de alıştılar zaten ona ses etmiyorlar. Birbirlerine karşılıklı laf veriyolar :DHatta onları da kafesten çıkarmaya uğraşıyor.Kapı bulsa açacak neredeyse :D

Bu şekilde üremede sıkıntıya girebilirler, sürekli pat at kafeslerine konan mubişler korkutur yahut bundan hoşlanmayacakları kesin. DAha sakin bir yer oyk mu? Bunlar sonuçta sessiz hayvanlar, rahatsız da etmezler sesleri ile. Bu arada mama zaten kuru olmayacak, nemli olacak :) Siz fazla mı nemli yapıyorsunuz acaba? Zamanla tutturursunuz ölçüyü.

Muhabbet zarar vermiyor.Bülbüller de alıştılar zaten ona ses etmiyorlar. Birbirlerine karşılıklı laf veriyolar :DHatta onları da kafesten çıkarmaya uğraşıyor.Kapı bulsa açacak neredeyse :D
Ama bu byük sıkıntı, düşünsenize evl bir çift var ve etraflarında bir sürü kuş uçuşuyor atlıyor sıçrıyor. Çok ayıp bir davranış :) Dolayısı ile düzgün bir üretim olmayabilir, hatta üretim de almayabilirsiniz. Bu rahatsız eder onları.

Patates püresi gibi oluyor :) Diğer o da soğuk oluyor. O yüzden sonradan getirdim buraya.Evet o konuda haklısınız.Olmadı duvara gelen kısımı açık bırakıp mubişlerin gördüğü kısmı kapatayım örtü ile. Zaten üstlerine konduklarını hissetmiyorlar. Örtüden dolayı. Kapalı olursa olur mu ki.?YA da en kötü diğer odaya tekrar alayım.Ama annemin gönlü el vermiyo hem çok yalnız kalıyorlar hem de serin diye.

Patates püresi gibi oluyor :) Diğer o da soğuk oluyor. O yüzden sonradan getirdim buraya.Evet o konuda haklısınız.Olmadı duvara gelen kısımı açık bırakıp mubişlerin gördüğü kısmı kapatayım örtü ile. Zaten üstlerine konduklarını hissetmiyorlar. Örtüden dolayı. Kapalı olursa olur mu ki.?YA da en kötü diğer odaya tekrar alayım.Ama annemin gönlü el vermiyo hem çok yalnız kalıyorlar hem de serin diye.
Yok yahu meraklı sıpanın biri tellere tırmanmış ya, girmeye can atıyor o da çok güzel bir mubiş maşe'Allah :) Yani bu rahatsız edecektir muhakkak. Kuşları salmayın, bu da bir çözümdür. Yahut da kuşları başka oda da salın gündüz kafesleri ile birlikte, gece de uyumaya gitsinler oraya.

Kafesin üstünü kesinlikle kapatmayın zaten ki her tarafı hiç kapatılmaz :D 4 duvar nedr o öyle, hapishane gibi, zaten kafesin içindeler :)

Teşekkür ederiz.Kendi dışarı da ya onları da çıkarcak aklınca :D Dayanamaz kendi dışardayken başkasının kapalı olmasına :D Diğeri de kıskandığı için yanaşmıyor bile :D Onları salmazsam beni yerler :D Ama başka oda da salmak mantıklı çözüm :Donu halledeceğim :) Çok teşekkürler.Sizi de yordum.Gelişmelerden haberdar edeceğim :D

Sıpası eşek işte belli, salın siz ama başka yerde salın :D
Rica ederim, buraya yorulmak için giriş yapıyoruz hepimiz. Sizde dahilsiniz bu "hepimiz"e :) Sıkıntı yok, ilginize teşekkür ederim. Haberdar etmenize sevnriz zaten, bu birçok kişiye de örnek bir konu olabilir inşe'Allah. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Sıpası eşek işte belli, salın siz ama başka yerde salın :D
Rica ederim, buraya yorulmak için giriş yapıyoruz hepimiz. Sizde dahilsiniz bu "hepimiz"e :) Sıkıntı yok, ilginize teşekkür ederim. Haberdar etmenize sevnriz zaten, bu birçok kişiye de örnek bir konu olabilir inşe'Allah. Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yorulmak için giriyoruz. Elimizden geldiğince de yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah yardımcı olur bilgi arayanlara. Hayırlı geceler.İyi formlar :)

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yorulmak için giriyoruz. Elimizden geldiğince de yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah yardımcı olur bilgi arayanlara. Hayırlı geceler.İyi formlar :)
Bilmukabele, selam ve dua ile. Hayırlı geceler, hayırlı üretimler :)

Hocam serin dediğim odada ısıyı sağlayıp oraya alsam yer değiştirmek sıkıntı olur mu ki?Şimdi aklıma geldi.Burdaki yerlerine alıştılar.Şimdi oraya alsam sorun teşkil eder mi? şimdi aklıma geldi.

Bildirim bana ulaşmadı yine, nedendir bilmiyorum. Ya etiketler ulaşmıyor ya bildirimler. Anlayamıyorum. Bu yüzden görmediğim yanıt olursa etiketleyin, o da olmadı yine görmedim konunun linkini mesaj atın özelden. O şekilde görürüm arkadaşım.

İspinozların yerini mi değiştirmekten bahsediyorsunuz yoksa mubişlerin mi?

Ama ikisi içinde aynı şey geçerlidir tabi, ispinozlar çift oldukları için bu bir tık daha önemli sadece. Ama bence bu şekilde durmalarından çok diğer oda da ısıyı ayarlarsanız elbette almanız daha hayırlı olacaktı kanımca :D

Ama ikisi içinde aynı şey geçerlidir tabi, ispinozlar çift oldukları için bu bir tık daha önemli sadece. Ama bence bu şekilde durmalarından çok diğer oda da ısıyı ayarlarsanız elbette almanız daha hayırlı olacaktı kanımca :D
Sorun değil. Acil bir durum yok nasıl olsa.Geldiğinde de yazasanız kafi. Eğer uzun süre cevap gelmezse dediğinizi uygularım :D Mubişleri değiştiremem.Başka odaya açarım sadece.Çünkü onlar uzun zamandır oradalar ve sürekli bizle haşır neşirler. Yalnız kalınca sıkıntı yaşarlar.İspinozları halledeyim ben o zaman.

Olur anlaştık, tamam sıkıntı yok o zaman; ama mubişler çok güzeller maşe'Allah diyorum tekrardan. Hayırlı, sağlıklı üretimler diliyorum.