Karadeniz Pet

Erkek Dişiyi yumurtadan kaldırıyor

Ardaa0905

Yeni Üye
Herkese merhaba kuşlarımın 6 tane yumurtaları var dişi yumurtalarında yatıyor erkek ciftlesmek icin yuvadan çıkarıyordu veya yunurtasında yatan dişiye ayak atıyor üstüne çıkmaya çalışıyor kuş bağırıp çıkıyor yuvaliktan erkeği ayırdım 7 gündür ayrılar arada sırada yanına koyuyorum gene aynı hareketleri yapıyor erkek yemde kızıştırıcı yok ama hala sakinlemedi dişinin ilk kuluckasi çıkıp karnını doyuruyor haşlanmış yumurtada veriyorum haftada 2 3 kez şimdi arkadaşlar disi bu kadar yavruya nasıl bakacak bakabilirmi beslemezse ben kaç saate bir yavruyu beslemeliyim yardımcı olursanız sevinirim herkese hayırlı üretimler

Herkese merhaba kuşlarımın 6 tane yumurtaları var dişi yumurtalarında yatıyor erkek ciftlesmek icin yuvadan çıkarıyordu veya yunurtasında yatan dişiye ayak atıyor üstüne çıkmaya çalışıyor kuş bağırıp çıkıyor yuvaliktan erkeği ayırdım 7 gündür ayrılar arada sırada yanına koyuyorum gene aynı hareketleri yapıyor erkek yemde kızıştırıcı yok ama hala sakinlemedi dişinin ilk kuluckasi çıkıp karnını doyuruyor haşlanmış yumurtada veriyorum haftada 2 3 kez şimdi arkadaşlar disi bu kadar yavruya nasıl bakacak bakabilirmi beslemezse ben kaç saate bir yavruyu beslemeliyim yardımcı olursanız sevinirim herkese hayırlı üretimler
Dişi tek başına bakar yavrulara, kızıştırıcı ürün vermeyiniz, erkeğe elma ve yulaf yedirebilirsiniz.

Erkek çok baskın bi kuş heralde, benim dişiye erkek ters bi hareket yapsın feleğini şaştırıyor. Böyle erkek kuşlar ürerimde iyi oluyor. Sende biraz aşırıya kaçmış ama.

Yavrular doğana kadar erkekler hala çiftleşmek isteğinde olabiliyor, benim kendi erkeğinde yavrular doğana kadar ayak atıyordu, sonradan kesildi. Yavrular büyüyünce tekrar başladı. Ayırman iyi olmuş, dişi tek başına bakabilir yavrulara. Gözlemle yeterli.
Evet gözlemliyorum yavruyu beslemezse ben beslerım bi şekilde zaten 1 2 gune ögrenıyormus anne kuş zaman gösterecek teşekkür ederim

Aynı sorunu yaşıyoruz, dişide şuan 7. yumurta var henüz yumurtlamadı. Erkek her fırsatta üzerine çıkmaya çalışıyor ama dişi istemiyor, bugün en son dişiyi tünekten baş aşağı sallanıp kaçmaya çalışırken gördüm😁 Ayırdım erkeği yapacak bir şey yok.
Aynen abi maşallah 7 yumurta yapmış benim kus 6 tane yaptı daha yapmadı

Aynen abi maşallah 7 yumurta yapmış benim kus 6 tane yaptı daha yapmadı
7. yumurtayı atmadı henüz. Diğer dişi toplamda 3 yumurta yaptı, ilk yumurtasını tünekteyken yaptığı için kırıldı çöpe gitti zaten. Şuan 2 yumurtası var ve içinde hâlâ yumurta var o da atmadı henüz, yumurtaya da yatmıyor. Bakalım, zor süreçler.

Benzer problem yardımcı olur musunuz, gerçekten çaresiz hissediyorum

Erkek kuş ilk üç yumurtayı kırdı sırf dişiyi yuvalıktan çıkarmak için.
Dişiden ayırdım ama dişi yumurtaları yuvalıktan atıyor tek tek, sanırım boş olduğu için.
Erkek ile çiftleşemiyorlar boş yumurtaya yatıyor sanırım ve az birşey yiyor gördüğüm kadarıyla, ben yuvalıktan çıktığında yumurta veriyorum ama az yiyor.

Erkek bu arada kafes dışında çok kızgın halde gelip beni ısırıyor kafese gitmek için, bazen yanlış mı yapıyorum diye erkeği kafese sokuyorum ama dişiyi bağır çağır dışarı çıkarıyor, yavruluğa girmesine müsade etmedim kırar yine diye...

Böyle iki arada bi derede kalmış durumdayım, umarım iyice anlatabilmişimdir, bilen kişilerden yardım bekliyorum.

Not: ilk kuluçkaları
ben yuvalık koymadan yumurtlamaya başladı yuvalıkkoyunca da böyle oldu.
Dişi yerli ırk, erkek jumbo kırması