Karadeniz Pet

Erkek evcil muhabbet kuşum disiden kaçıyor acemiyim

ArifAk

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar muhabbet kuşumu bastan sona anlatayım bana yardımcı olmanızı istiyorum. Arkadaşlar henüz tahminen 5-6 aylıkken erkek muhabbet kuşumu aldim. Aldigimda hasta gibiydi özenle bakarak duzelttim ama uçmaya çalıştığında sağ kanadında sikinti olduğu belli oluyordu her ucmasindan sonra kanatindaki irili ufaklı tüylerden biri kiriliveriyordu kendisi düşürüyordu onu. Elime aldığında katiyen kanatida dokundurmuyo hemen bağırıyordu. Küçük bir ilçede oturdugumdam anlayan biride çıkmadı ama ben onu o şekliyle beslemeye karar verdm cok masumdu çünkü:) kendim çalıştığım icin annemle babamın yanina evine biraktm onlar daha iyi baktılar. Fazla zaman geçmeden evin neşesi oldu sofradan ayrılmaz yediğimiz herşeyi ister oldu eve gelen ilk onu arıyordu gözleri uç beş tane de kelime öğrenmişti yani evcil oldu çıktı erkek kuşum. Neyse bir sure sonra bizim kuş çiftleşme isteği gösterdi elime vs çökmeye çalışıyordu. Ard arda iki tane başarısız es alma olayı yaşadm kacirdim evden. En son yaklaşık ayni yasta bir disi aldm lakin benm erkek problemli olduğundan midir yhut cinsinden mıdır biraz sıska zayıf dişi kus yanında daha büyük duruyor. Dişi kuşu ilk eve getirdiğimde yanina atmadm bir hafta ayrı kafeste durdular sonra yanina attm erkek kuşun kafesine. Baya bir anlaşır gibi olsalar da dişi kuş baskın duruyordu. Erkek kuş dişiyi besliyor ona sirinlikler yapıyordu. Lakin hic çökme curretinde bulunamıyor dişi kuş yaklaşınca hemen kaciyordu. Son bir haftadır da dişi kus sürekli yuva liga girip çıkıyor erkeğe yaklaşmaya çalışıyor ama erkek yine cesaret edemiyordu. Bugün iyice çığrından çıktı dişi kus erkeği kovsliyor sonra yuvaliga girip bekliyor lakin erkek kuş yuvaliktan korkiyor yuva ligin dibine geliyor bakıyor içeri girmiyor. daha hic girdiğini görmedim bir kere zorla soksym dedim saniye içinde durmadan çıktı. Şu anlık durum açıklayabilecehm KDr bu şekilde arkadaşlar. Kuşların anlastigini düşünüyorm erkek kuşum evcil el ısırma nedir bilmez iken dışı kuş yuvada iken ekimi yuvaliga yaklastrdgmda direk didiyor dışarı çıkınca ise eski halinde omzumdan inmiyor. Simdi yine ilk baştaki gibi dişi kuşu basks kafese aldim birbirlerini görecek şekildelrr birbirlerine bakp otusup duruyorlar. Sizce ne yspmslym erkek evcil olduğundan mi çiftleşmeyi bilmiyor acaba lütfen yardim edin uzun oldu msjm k bakmayn cvplrnzi bekliyorum

Dişi kus bu

Ekli dosyalar

• IMG_20181104_133502.jpg
    IMG_20181104_133502.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 54
Bu da erkek

Ekli dosyalar

• IMG_20181104_133910.jpg
    IMG_20181104_133910.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 54
Maaşallah ikisi de güzel kuşlarınız. Biraz sabırlı olun, bahsettiğiniz şeyler iyiye işaret, yakın zamanda yavru verme ihtimalleri yüksek görünüyor, tabi erkek çekingen davranmazsa

Maaşallah ikisi de güzel kuşlarınız. Biraz sabırlı olun, bahsettiğiniz şeyler iyiye işaret, yakın zamanda yavru verme ihtimalleri yüksek görünüyor, tabi erkek çekingen davranmazsa
Erkeği nasil cesaretlendirebilirim eminim davranışlarından o da çiftleşmek istiyor lakin kanadı sıkıntılı olduğundan dişi ibiklediginde karşılık veremiyor kaçıyor cani yanıyor çünkü. Dişininnde erkeği kabullendiginj düşünüyorum lakin erkek kaçtığı icin hircinlasiyor

Erkeği nasil cesaretlendirebilirim eminim davranışlarından o da çiftleşmek istiyor lakin kanadı sıkıntılı olduğundan dişi ibiklediginde karşılık veremiyor kaçıyor cani yanıyor çünkü. Dişininnde erkeği kabullendiginj düşünüyorum lakin erkek kaçtığı icin hircinlasiyor

dişi erkek pasif kaldığı için kızıyor olabilir.dikkat edin erkeği parçalamasın bazen çok kızışınca erkek pasif kalınca dişi çıldırıp erkeği dövebiliyor.ondan biraz daha genç bir dişi deneyebilirsiniz baskınlık kurması daha kolay olur.evcil kuşlar üretimde sıkıntı çıkarabiliyorlar eğer mutlularsa kalsınlar.

Erkek kuşumin başına bir şey gelmesin de ben yavru alma derdinde filan deilim. Su an ayrı kafesteler zaten iki uç gun ayrp tekrar birleştirip izlicem. İlk mesajımda soyledgm gibi bnm erkek kus birz zayıf küçük duruyor biraz araştırdım Pakistan ırkı muhabbet kuşları da küçük olurmuş acaba Pakistan ırkı kizismis dişi alsam ondan da korkar mi su anki dişi kendisinden kalıplı olduğu icin cesaret edemiyor olabilir.