Karadeniz Pet

Erkek kanarya dişinin tüylerini yoluyor

Morissa

Yeni Üye
7 yaşında dişi Malinua kanaryam var. Sanırım yaşlılıktan dolayı tüyleri çok fazla yok rengi iyice soldu. Zaten çok uzun bir süredir boyun kısmında hiç tüy yoktu veterinere götürüp baya vitamin falan kullandık ama düzelmedi.
Ben üniversiteye başlayıp evden gidince çok büyük bir strese girdi ve hasta oldu. Ben eve geldikten bir süre sonra düzeldi ve şuan durumu iyi. Stresini azaltır ve yanlızlıktan canı sıkılıyordur diye yanına bir kuş aldım. 6 aylık erkek bir Malinua kanarya. Kafeslerini ayıramıyorum evde yer yok ve oldukları kafesi ikiye bölemiyorum çünkü kafes küçük. Başta çok kavga ediyolardı ama bir kaç gündür erkek kanarya dişinin tüylerini yoluyor. Garip olansa dişi kuşum ona geri saldırmıyor sadece kaçıyor. Sebebi nedir? Nasıl engellerim? Erkek hala alışamadığı için streste olabilir mi?
40905

40906

40907

40908

dişi çiftleşmek istemediği için.. kalıcı yara oluşmadan ayır

dişi çiftleşmek istemediği için.. kalıcı yara oluşmadan ayır
Ara sıra ilk fotoğrafta gösterdiğim hareketi yapıyorlar ve sanırım bu kuşlarda öpüşmek oluyormuş. Ayırdığım zaman üzülmezler mi? Ben stresi azalsın ve arkadaşı olsun diye almıştım ayırınca bir işe yarar mı ki?

öyle de iki saniye sonra dövüşürse anlamı yok. en iyisi en büyüğünden bir kafes ayarlayın. küçük olursa dövüşürler

öyle de iki saniye sonra dövüşürse anlamı yok. en iyisi en büyüğünden bir kafes ayarlayın. küçük olursa dövüşürler
Büyük kafes için maalesef yer yok evde. Bir kafes daha alıp ayırıcam ama kafeslerini yan yana tutucam. Dişi benim için çok değerli ve zarar görmesini istemiyorum. Umarım doğru bir karar almışımdır. Teşekkür ederim. Bir de eğer ayırdıktan sonra herhangi bir zaman ikiside çiftleşmek istediklerini belli ederlerse ben birleştirmezsem onları sorun olur mu?

Büyük kafes için maalesef yer yok evde. Bir kafes daha alıp ayırıcam ama kafeslerini yan yana tutucam. Dişi benim için çok değerli ve zarar görmesini istemiyorum. Umarım doğru bir karar almışımdır. Teşekkür ederim. Bir de eğer ayırdıktan sonra herhangi bir zaman ikiside çiftleşmek istediklerini belli ederlerse ben birleştirmezsem onları sorun olur mu?

yok olmaz. dişi çiftleşirse erkek birdaha sinirlenmez. bu arada şuan da nasıllar. ikinci defa yolma olayı oldu mu

yok olmaz. dişi çiftleşirse erkek birdaha sinirlenmez. bu arada şuan da nasıllar. ikinci defa yolma olayı oldu mu
Sürekli oluyor yaklaşık bir haftadır yoluyor. Yakın yerlerde kafes baktım ama uygun kafes bulamadım. Birazdan farklı yerlere de bakmaya gidicem. Bu arada kanaryalar salıncakta sallanırlar mı? Eğer oyuncaksız kafes bulamazsam sanırım salıncağı olandan almak zorunda kalıcam. Şuan ki kafeste hiç oyuncak yok dişi kuşum böyle şeylerden çok fazla korkardı o yüzden kafese bir şey koymadım.

oyuncaklı bakmayın anlamazlar. sadece tüneği tahta olsun yeterli. yani tahta tünek alın eve gidince plastikleri çıkarın tahta olanı takın

bide o kafeste kanat bile açamıyorlar. mecbur sadece oturuyorlar. imkanınız varsa büyük alın. ikinci el uygulamarından da bulunabilir. ben aldım temizledim güzelce kullanıyorum

bide o kafeste kanat bile açamıyorlar. mecbur sadece oturuyorlar. imkanınız varsa büyük alın. ikinci el uygulamarından da bulunabilir. ben aldım temizledim güzelce kullanıyorum
Bir kafes aldım birlikte oldukları kafesten yüksekliği daha az ve bu konuda özellikle suluk vs yerleştirirken sorun yaşadım. Bugün aldığım yere gidip farklı bir suluk istiyicem ama sanırım genellikle her yerde fotoğraftaki gibi suluk var.
Ve hareket konusunda erkek çok hareketli ve kafeste sürekli oraya buraya atlıyor fotoğrafta ben yanına geldiğim için durmuştu çünkü eve geleli bir ay oldu ve alışamadı hala. Dişi kuşum yaklaşık bir yıldır çok fazla hareketli değil. Eski hareketliliğini sanırım yaşı gereği kaybetti. O yüzden hareket konusunda çok sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
Peki ben bu yeni kafeste suluğu nasıl yerleştiricem?
41070

41071 Bu pembe olanı kullanmak daha rahattı ama bu mavi ya en alta koyucam (o şekilde içmesi zor) ya da böyle çapraz koyucam ama bu şekilde düşer mi veya ağzı dar olduğu için içebiliyor mu bilmiyorum.

tüneği biraz aşağı indirin suluk ile beraber. yoksa öyle kafesin süs çatısına denk gelir ve düz durmaz.