Karadeniz Pet

Erkek kuş dişinşn üzerine çıkmıyoe

Halil te

Yeni Üye
merhaba herkese,
ortalama 5 yıldır baktığım kızışmış bir erkek kuşum var.1.5 ay önce yanına damızlık bir dişi aldım.mama kızıştırıcı yem vs. Herşeyi yapıyorum.dişi yuva hazırlığını yapıyor ,eş tuttular,erkek ağzına kusuyor,tüylerini düzeltiyorlar vs. Ama erkek çiftleşme aşamasına gelince tek ayak üzerine basıp,öpüyor ve geri dönüyor.dişi kafası geride önünde çökmüş öylece kala kalıyor.bu neredeyse 1 aydır böyle.bizim oğlan bir türlü ilerleyemedi :(( ne yapmalıyım bilemedim.böyle bir durumda ne yapmalıyım

5 yıl boyunca kendi türüyle iletişim kurmadıysa, böyle yapması normal. Zaman tanıyın, içgüdüleri ile hareket edip mutlaka çiftleşecektir. Daha önce dişi ile kavga etmişlerse, bu da çekinmesine sebep olabilir.

Çok teşekkür ederim cevabınız için.ilk günden beri çok iyi anlaşıyorlar.daha önce ki dişiyle anlaşamamıştı ama bununla gayet iyiler.hatta dişi olan gelip kendisi de öpüyor falan kur yapıyor.önünde çöküyor ama bizlm ki bi üzerine çıkamadı.umarım aşar.ayak atıp tek ayakla öylece duruyor.daha ne kadar sürer acaba

Nihayetinde bunlar canlı, bakarsınız bugün çiftleşirler, belki de aylar sonra

Zamana bırakın birde rahatsız etmeyin inşaallah sağlıklı yavrular alırsınız

Selamlar tekrar,
Dişi kuş 10 gün civarında yuvada vakit geçiriyordu sürekli .dün bir tane yumurta bırakmış yuvaya :) hiç çiftleştiklerini göremedim halen .acaba çiftleşme olmadan da yumurta yapar mı?ki yapıyorsa boş çıkacaktır sanırım değil mi?

Selamlar tekrar,
Dişi kuş 10 gün civarında yuvada vakit geçiriyordu sürekli .dün bir tane yumurta bırakmış yuvaya :) hiç çiftleştiklerini göremedim halen .acaba çiftleşme olmadan da yumurta yapar mı?ki yapıyorsa boş çıkacaktır sanırım değil mi?
Evet yapabilir. Haftasonu yumurtayı kontrol edebilirsiniz. Dolu ise, damarlar görünecektir

Selamlar tekrar,

Yaklaşık 6 gün içinde yumurta içerisinde damarlar oluşmaya başlar. Fenerle kontrol edebilirsiniz. İyice kesinlik kazanmasi için 10 gün bekleyin derim ben. Eğer boş olduğundan eminseniz altından alabilirsiniz. Boşuna kendini yorar dişi. Hayırlı olsun

Selamlar,
Benim dişi 30 kasımda 6. yumurtayı bıraktı.Ama maalesef tam olarak çiftleştiklerini hiç görmedim.Yumurta dolumu kontrolünü ne zaman yapmalıyım?Bir de boşsa yumurtalar yuvalığı da bir süreliğine çıkarmalı mıyım?Dişi kuş yuvada yatmaktan zayıfladı yazık.

Aynı sorun bende de var çift show jumbo kusum ikinci yumurtasını bugün yaptı fakat hiç ciftlestiklerini görmedim sürekli takip etmeme rağmen bu olmadi dışı kuyruk kaldırıyor erkek bir bacağı üzerinde öylece bekliyor bir kuluçka daha şans tanisammi acaba?

Yaklaşık 6 gün içinde yumurta içerisinde damarlar oluşmaya başlar. Fenerle kontrol edebilirsiniz. İyice kesinlik kazanmasi için 10 gün bekleyin derim ben. Eğer boş olduğundan eminseniz altından alabilirsiniz. Boşuna kendini yorar dişi. Hayırlı olsun
.

Cevap için çok teşekkür ederim.6 yumurta da boş maalesef :(yavruluğu çıkarmalıyım sizce?En azından bir süreliğine

Sanmıyorum... eğer yorgunluk durumu oluşursa ayırın bir süre dinlensinler dişiye iyi bakmalısınız. Ayrıntıları profesyonellerden sorup öğrenebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim.Yarın yumurtaları almayı planlıyorum.Tek korkum yine girip yatar mı,dişiye zarar vermek istemiyorum aslında yumurtaları alarak:(

Selamlar tekrar,
Yumurtaları dün aldım :( dişi halen yuvada yatıyor.sizce yuvalığı sökmeli miyim ya da dişiyi başka kafese mi alsam ?yardımcı olabilir misiniz?

Yumurtaları neden aldınız unuttum olayı tekrar anlatırsanız yardımcı olabilirim[/QUOT
Yumurtalar ,erkek çiftleşmeyi tam beceremeden oldu.uzun süredir ben de olan evcil erkek olduğundan çiftleşmeyi bilmiyor.23 gün bekleyip kontrol ettim,hepsi boştu.daha fazla yatmasın dişi diye almak zorunda kaldım:(

Himm anladım. Ya şimdi size gerçekçi konuşacağım. Yuvalık erkek tarafında kalsın dişiyi ayırın. Bir süre dinlensinler aslında çiftleşme bir dürtü yani iç güdüsel bir şey bir süre ayırıp dinlendirin mama ve besin takviyesi yapın tekrar birleştirip gozlemleyin. Eğer hala olmuyorsa bir seçenek daha var ama tehlikeli sanırım suni döllemede yapabilirsiniz iyi günler