Karadeniz Pet

Erkek kuşum hasta fakat acemiyim sorun ne ?

Murat Karakoç

Meraklı Üye
Merhaba,
Bu konularda henüz acemiyim.Hastalığının ne olduğunu çözemedim.Sizlerden rica ediyorum yardım edebilirseniz sevinirim.Kuşları 2 hafta önce birisi bakamadığı için getirdi. Gagasında mantar vardı erkeğin ilaç kullandım bayağı düzeldi. Fakat şöyle bir sorun var dişi olan canavar gibi kafese elimi attığım an kaçıyor sürekli erkek olan halsiz mi yoksa kendisi mi uysal anlamadım hemen yakalanıyor.Birbirleriyle ilgilensinler diye ayna vb. kaldırdım tek tünek üzerinde duruyorlar erkek dişiye yanaşınca dişi olan gaga atıp ürkütüyor nedenini anlayamadım. Yem yeme ve su içmesinde problem yok. Dişi olanın tüyler parlak ve düzgün görünürken erkek olanın tüyleri çok sağlıksız duruyor alt kısım ıslak gibi.Erkek olan ishal sanırım bundan dolayı olabilir mi tüylerin durumu ve davranışları ?
Erkek dişiye yanaşınca dişi olan gaga atıp ürkütüyor nedenini anlayamadım.
Erkek kuşun tüylerinin ve karnının fotoğrafları görüldüğü gibi sorun nedir acaba?
Ayrıca erkek kuşta değişik bir kötü koku var. Dişi kuş kokmuyor.
Dişi olan erkek olandan bayağı iri duruyor. Erkek olanın ne kadarlık olduğunu söyleyebilirseniz sevinirim.
Teşekkürler herkese.
IMG_20170604_170424.jpg
IMG_20170604_171154.jpg

IMG_20170603_212956.jpg

Erkek halsiz görünüyor hasta olabilir. Erkeği kafeste yalnız bırakarak altına peçete serin dışkı resmini dışkı kurumadan paylaşın.

Dışkısını hafif sulu yapıyor. Takıldığım nokta tüyleri çok sağlıksız ve karın tarafı fotoğrafta görüldüğü gibi ıslagımsı gibi tüyler yok gibi yolunmuş yada dökülmüş ishalden dolayı olabilir mi ?

Kuş yüksek ihtimalle ishal. İshalse sebebi bir rahatsızlıktır. Siz dışkıyı paylaşın da yorum yapabilelim

Dediğiniz gibi yaptım kuşlar şuan yabani alışkın değiller dişi olanı saldım odaya erkeği kafesle diğer odaya aldım yarım saat bekleteceğim yeterli olur sanırım değil mi ?
Çiftleşmeyen kuşlar şimdi bir odadan diğerine ötüşüyorlar ilginç.

Yedek kafes varsa Erkek düzelene kadar ayrı odada kalsınlar sürekli besleyeceğiniz kafeste ve odada erkek dursun düzelince dişiyi yanına atın. Erkeğin sağlıklı enerjik ve baskın olması lazım. Pısırık erkeklere yüz vermiyor dişiler. ( insan dahil Her türde bu böyledir ) :D

Dedigim gibi kafesiyle birlikte bıraktı veren kişi mecbur böyle yapmak zorunda kaldım yedek kafes felan mevcut değil :D . Neyse dışkılar şekilde görüldüğü gibi .
IMG_20170604_233326.jpg
IMG_20170604_233333.jpg

Kuşta mantar hastalığı var. Eczaneden Flagyl veya mikostatin alın. Çeyrek suluğa 6 damla şeklinde 6 gün tedavi edin. Diğer kuş ilaçlı sudan içmesin kafes bulamam diyorsanız hasta kuşun sabah ve akşam olmak üzere birer damla beş gün süreyle.

İshal değil mi şimdi ? Hastalığın tam adı nedir acaba araştırmak için soruyorum? Kafes bulmam şuan için imkansız kuşa damla olarak mı vermem gerekiyor ? Peki tüylerin ve altının görüntüleri neden böyle mantar hastalığından dolayı mı ?
Ayrıca çok kötü kokuyor erkek kuş neden acaba belirti mi bu da?

Dışkısı ve ağzı çok kötü kokar mantar hastalığında hastalığın adı Trikomonas. Resimdeki gibi yeşil puding kıvamında veya sulu yeşil dışkı olur. Ara ara sıvı arada da puding kıvamında olur. Trikomonas durumunda ikinci bir hastalık da baş gösterebiliyor. Reçetesiz alabilirseniz falagyl de ısrarcı olun. Hiç olmadı mikostatin. Damlalık da alın eczaneden.

Tüyler peki ? Birde erkek dişiye göre küçük duruyor acaba ne kadarlık olduğunu tahminen söyleyebilir misiniz ?

Erkek kuşunuz yaşlı bu yüzden öyle en az 5 yaşında o kuş sağlıkla besleyin bu aralar banyo verin rahatlatır

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için umarım kurtarırım kuşu.

Şimdiden Sularına çeyrek suluğa 6 damla elma sirkesi katın. Hastalığı baskılamak açısından. Eğer ağza damlatma şeklinde uygulayacaksan sularına tedavi boyunca sirke katın.

Tedavinin 7. günüydü dışkı durumu kırmızı çerçeveye aldığım kısım yeni banyo yaptılar hafif sulu.
IMG_20170615_012202.jpg

Dışkı düzelmiş. Birkaç gün ilaç vermeyin yarım suluğa 4-5 damla sirke ve probiyotik katarak devam edin ve dışkıyı tekrar paylaşın.

Sirke koymaya başladım suluğa içiyorlar güzelce. Vitamin şuan mevcut değil yarın temin edeceğim. Teşekkürler :D

Probiyotik katın mutlaka. Hiçbirşey yoksa bile maya katın mamasına veya suyuna. Hareketleri nasıl canlanmışlar mı ?

Geri