Karadeniz Pet

Erkek kuşun dişiye yanaşmama sorunu

Morgiana

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Bu siteye yeni üyeyim eğer bir yanlışım olursa şimdiden özür dilerim. Yaklaşık 1,5 ay önce 4 yaşındaki dişi kuşum kuruma hastalığından kurtuldu. Sürekli gittiğim kuşçuya kuşun durumunu anlattım. (Ceresinin kahverengi olmasını) bana kuşun çiftleşmek istediğini söyledi. Normalde ya kuşun seçmeli ya da kafes ile alıştırışmalı bunu biliyorum ama biz ne yazık ki bunu yapmadık. Direkt erkek olan kuşu dişinin kafesine attık. Ve erkek olan bir yaşında. Kuşçu bana bunun sorun olmayacağını söyledi. İlk haftalarda dişi kafesten çıktı ve sadece ihtiyaçlar için kafese girdi. Ben de bu sefer kafese koyup kafesi kapattım. Baktım tellerde uyuyor, bir tane tünek bıraktım kafeste. Erkek olan zaten hiç yanaşmıyor. Dişi yanına gidip öpüyor tüylerini ayıklıyor ama belli bir zaman sonra erkek gagasını itiyor, gagasını sert bir şekilde ısırıyor. Dişinin gagası baya törpülendi. Dışarı çıkardığımda ise erkek olan dişi nereye uçarsa takip ediyor. Ama hala yanaşma yok. Nasıl bir yol izlemem gerek bunlar bir aydan fazla böyleler. Kuşçu kırk gün sürer dedi. Ama nedense içimde bir ses kuşların hiç anlaşamayacağını söylüyor. Erkek olana kafes alıp ayırsam ikisini ayrı baksam daha sonra dişiyi yanına koysam? çok geç mi kaldım bunun için?
Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
IMG_20200328_153006.jpg

*erkek olan çekoslavak galiba

Yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar kimse dönüş yapmadı.

Erkegi disinin yanina degilde disiyi yuvalik takili olan erkegin bulundugu kafese koymaniz gerekirdi Ayhan Otçuoğlu'nun izledigim videolarinda boyle anlatiyordu nette youtube da biraz daha arastirin erkegin baskin olmasi gerekir

Merhabalar öncelikle ilk başka kuşları değiştirmeden önce erkeğin kafese hakim olmasını sağlamak gerekir.Bunun içinde kuşları bir haftadan az olmamak şartıyla ayırmanızı öneririm.Mümkünse birbirlerini görmeseler daha iyi olur.Yuvalık erkeğin bulunduğu kafeste olmalı ve tek tünek kullanımına dikkat edin.Eşleşmeler de önemli olan dişinin erkeği beğenmesidir bu genel bir doğa kuralıdır.Sanırsam dişiniz erkeğe karşı olumsuz bir tutum sergileniyor.Yaşı biraz büyük olsa da Allah’ın hikmetinden sual olunmaz.Deneyin derim ..

Merhabalar öncelikle ilk başka kuşları değiştirmeden önce erkeğin kafese hakim olmasını sağlamak gerekir.Bunun içinde kuşları bir haftadan az olmamak şartıyla ayırmanızı öneririm.Mümkünse birbirlerini görmeseler daha iyi olur.Yuvalık erkeğin bulunduğu kafeste olmalı ve tek tünek kullanımına dikkat edin.Eşleşmeler de önemli olan dişinin erkeği beğenmesidir bu genel bir doğa kuralıdır.Sanırsam dişiniz erkeğe karşı olumsuz bir tutum sergileniyor.Yaşı biraz büyük olsa da Allah’ın hikmetinden sual olunmaz.Deneyin derim ..

Aslında ikisi de birbirine yanaşıyor ama hala kusma gibi şeyler olmadı, kavga ediyorlar ama sesle. En çok dişi ona yanaşıyor. Erkek olan ara ara yanına gidiyor. Dediğiniz yöntemi deneyeceğim ama şu anda başka kafes yok elimde temin etmem gerek.

Geri