Karadeniz Pet

Erkek kuşun yanına dişi almalı mıyım?

Mine bursa

Meraklı Üye
Merhaba . Kuşum Şurup 6 yaşında, Erkek. Sanırım kendini insan sanıyor ama şöyle bir şey var ki, sürekli merdiveni yada salıncağı ile çiftleşmeye çalışıyor. Bu haline üzülüyorum. Ayrıca haftanın 4 günü çalışıyorum ben yokken sıkılıyordur yaramaz...... Yanına dişi alsam benimser mi acaba 6 yıldır kuş görmemiş çünkü.. .. . Aslında erkek 1 aylık Jumbo almak var gönlümde ama ustalar Olmaz dediler.
Hem şurup a eş dişi alsam hemde erkek jumbo bebek alsam nasıl olur ? Sizlerin de fikrini almak istedim.

6 yil cok uzun bir sure disi alsan bile 1 ay falan farkli kafeste bakmani oneriyorum. bunun 2 sebebi var. 1. si erkek kus 6 yildir baska bir kus gormemis ilk gordugunde korkup kafesi ayaga kaldirma ihtimali yuksek ve kafesi cok fazla sahiplendigi icin disi bile olsa kafeste ilk etapta istemeyebilir. 2. sebebi disi kusun ortama alismasi gerekiyor, direk erkek kusun kafesine atarsan zaten ortam degistirdigi icin baya stresli olacaktir birbirlerini korkutup dururlar es tutmalari zorlasir. kafesleri dip dibe dursun birbirlerini gorsunler yavas yavas birbirlerine alisirlar disi kusta ortama alisir. bu surenin sonlarina dogru kuslarda bi hastalik yoksa zaten birbirlerine ilgi duymaya baslarlar disi kus tellere yapisip erkek kusa ilgi duydugunu hissettirmeye baslar ayni kafese koyarsiniz. boyle yapmamizin sebebi kotu ihtimalleri minimize etmektir sana kusu alacagin petshop "hiiicbisey olmaz direk koy ayni kafese" diyebilir gercekten hicbisey olmayabilir ama aksilik cikma ihtimalide var kuslarinda psikolojisi var neticede. bu nasil insandan insana farklilik gosteriyorsa kustan kusada farklilik gosteriyor.

erkek jumbo alacaksan ona apayri bi kafes alman gerekir.

6 yil cok uzun bir sure disi alsan bile 1 ay falan farkli kafeste bakmani oneriyorum. bunun 2 sebebi var. 1. si erkek kus 6 yildir baska bir kus gormemis ilk gordugunde korkup kafesi ayaga kaldirma ihtimali yuksek ve kafesi cok fazla sahiplendigi icin disi bile olsa kafeste ilk etapta istemeyebilir. 2. sebebi disi kusun ortama alismasi gerekiyor, direk erkek kusun kafesine atarsan zaten ortam degistirdigi icin baya stresli olacaktir birbirlerini korkutup dururlar es tutmalari zorlasir. kafesleri dip dibe dursun birbirlerini gorsunler yavas yavas birbirlerine alisirlar disi kusta ortama alisir. bu surenin sonlarina dogru kuslarda bi hastalik yoksa zaten birbirlerine ilgi duymaya baslarlar disi kus tellere yapisip erkek kusa ilgi duydugunu hissettirmeye baslar ayni kafese koyarsiniz. boyle yapmamizin sebebi kotu ihtimalleri minimize etmektir sana kusu alacagin petshop "hiiicbisey olmaz direk koy ayni kafese" diyebilir gercekten hicbisey olmayabilir ama aksilik cikma ihtimalide var kuslarinda psikolojisi var neticede. bu nasil insandan insana farklilik gosteriyorsa kustan kusada farklilik gosteriyor.

erkek jumbo alacaksan ona apayri bi kafes alman gerekir.
Teşekkür ederim. petshop tan almayacağım zaten, kuş üreticisi bir arkadaş var ordan alırım karar verirsem. Ayrı kafeslerde tutarım tabi ki.
Ama erkek jumbo alırsam asıl, yani bu çift ile birlikte, halim nice olur :) Mesela konuşmayı öğretebilir miyim. Mesela bu çift, bebek kuşu ezer mi ?
Benim erkek Şurup 3- 5 kelime konuşuyor. Unutur mu yoksa diğer kuşlara da ön ayak olur mu? Evde çok gürültü olur mu?
Kafamda deli sorular

Geri