Karadeniz Pet

Erkek Kuşum Çok Durgun

ErdoganYakisir

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba;

Yaklaşık 5-6 ay önce dişi bir muhabbet kuşu yakaladım, 3 hafta önce kafesinde yumurta gördük daha sonraki hafta gene 1 yumurta daha vardı. Sorup soruşturduk internetten araştırdık erkek kuş alın önerisini dikkate alarak petshop dan erkek kuş aldık. Bizim dişimiz çok hareketli oyuncu ve cazgır bu huylarına dikkat ederek iri ve onun gibi hareketli bir erkek kuş aldık. Erkek kuş eve geldikten sonra çok durgunlaştı, dişiye hiç bir şekilde pas vermiyor, ötmüyor. Erkek kuşa videolardan kuş sesi dinlettiğimde ötüyor sadece. Yem yiyor, yeminin arasına nijer tohumu da karıştırdım özellikle gittim dal darı iyi gelir diye dal darı aldım 2 günde bitirdi maşallah ama hareketsiz oluşu ve ötmeyişi beni korkutuyor. Dışkısı da gayet normal ishal değil. Dişi kuşum erkek için deliriyor ama erkek de tık yok ona karşı. Dün akşam elimi kafesin içine götürdüm ve tepkisiz kaldı. Sizce ne yapmalıyım benim için kuşlarımın sağlığı herşeyden önemli. Fotoğrafları ekledim bilgili arkadaşlar göz atarsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• asdasda.jpeg
    asdasda.jpeg
    123.4 KB · Görüntüleme: 101
  • WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.23.33(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.23.33(1).jpeg
    123.6 KB · Görüntüleme: 96
  • WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.23.33(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-05-13 at 10.23.33(1).jpeg
    123.6 KB · Görüntüleme: 99
Ortama alışmasına izin verilmeden yapılan eşlemelerde ve hatta yerdeğişimlerinde görülen klasik durum. Normalde Erkek yuvalık takılı kafese alınır dişi başka kafestedir. Erkek ortama alışır en az 2 hafta. Hatta gerekli kürler yapılır. Erkek kafesi sahiplenip hakimiyeti ele aldığında dişi erkeğin kafesine alınır.

Ayhan abi merhaba, mesajıma cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Kuşlarım ayrı kafeslerde henüz 2'sini birleştirmedim. Erkeğin kafesine yuvalık takayım mı ? Kürlerden kastın nedir abi ? Fotoğraflara göz attığında sence yaş ve cins olarak çift olur mu benim kuşlarımdan ?

Erkeği yavru amacıyla aldıysanız yuvalık takınız. Benim youtube kanalıma bakıver. Yaz döneminde üretime hazırlık diye bir videom var oradan faydalanabilirsin. Ben fotoğraftan yaş cins gibi yorumları yapmıyorum. Hayırlı üretimler.

Erkeği yavru amacıyla aldıysanız yuvalık takınız. Benim youtube kanalıma bakıver. Yaz döneminde üretime hazırlık diye bir videom var oradan faydalanabilirsin. Ben fotoğraftan yaş cins gibi yorumları yapmıyorum. Hayırlı üretimler.
Abicim youtubede videoların linkini vere bilirmisin? İzleyelim

Tekrardan merhaba arkadaşlar;
Süreci burada paylaşmamın sebebi hem kendimin bilgilenmesi hemde aynı sorunları yaşayan arkadaşlarımın bilgilenmesidir.

1) DİŞİ KUŞUM DA GÖZLEMLEDİĞİM FARKLILIKLAR
  • Erkek kuş geldiğinden beri hiç susmuyor sürekli ötüyor ve aşırı derece hareketli. Erkek kuş ona pas vermemesine rağmen.
  • Dün gagasını sürekli şekilde açıp kapatmaya başladı, sanki yem yiyormuş gibi, videodan izleyebilirsiniz bunu nedenini merak ediyorum.
  • Erkek kuş dişinin kafesine gelip durduğu zaman dişi, erkeğin sürekli ayaklarını ısırıyor, gagalıyor.
2) ERKEK KUŞUM DA GÖZLEMLEDİĞİM FARKLILIKLAR
  • Hala ötmüyor, dişiye hiç tepki vermiyor, fakat youtube den farklı kuş sesleri açtığımda susmak bilmiyor hareketleniyor.
  • Dün odada saldım uçsun diye fakat duvara tosluyor ve yere düşüyor.
  • Biraz uçup bir yere konduktan sonra insan nasıl soluk soluğa kalırsa o şekilde kalıyor nefes alıp verişini 2-3 metreden rahat bir şekilde duyabilirsiniz.
  • Ara sıra da olsa oda ağzını açıp kapatıyor yem yiyormuş gibi.
Dün akşam çekmiş olduğum videolar ve resimleri inceleyebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler

Erkek Kuş: https://yadi.sk/i/oq5SElS77dQMeQ

Dişi Kuş:
https://yadi.sk/i/nBT3dEH0hZQSvw

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-05-14 at 08.26.28(1).jpeg
    WhatsApp Image 2019-05-14 at 08.26.28(1).jpeg
    173.3 KB · Görüntüleme: 81
  • WhatsApp Image 2019-05-14 at 08.26.28.jpeg
    WhatsApp Image 2019-05-14 at 08.26.28.jpeg
    132 KB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:
Şu an dişiden daha mutlu birisi yok. Yanına erkek geldi. Erkek de nereye geldim ben yahu, bu kim diyor. Dıskısında herhangi bir problem yoksa, ceyranda kalmadıysa, eğer aldığın yerde hareketli eve geldiğinde hareketsiz kalmışsa kuş yeni geldiği için yeni ortama alışması için ona zaman tanımalısın. Suluğuna vitamin koy yemlerini eksik etme. Gerisi zamanla. Benim erkeğin yanına getirdiğim dişi ilk tüyünde, hic yüz vermiyor erkeğe ama daha erkek küçük tüye girecek daha. Bekliyoruz, daha baya zamanları var :)

Şu an dişiden daha mutlu birisi yok. Yanına erkek geldi. Erkek de nereye geldim ben yahu, bu kim diyor. Dıskısında herhangi bir problem yoksa, ceyranda kalmadıysa, eğer aldığın yerde hareketli eve geldiğinde hareketsiz kalmışsa kuş yeni geldiği için yeni ortama alışması için ona zaman tanımalısın. Suluğuna vitamin koy yemlerini eksik etme. Gerisi zamanla. Benim erkeğin yanına getirdiğim dişi ilk tüyünde, hic yüz vermiyor erkeğe ama daha erkek küçük tüye girecek daha. Bekliyoruz, daha baya zamanları var :)
Dışkısı gayet normal, sıvı değil katı yapıyor. Dal darı aldım 2-3 günde bitirdi hepsini. Benim için kuşlarım mutlu olsun başka bir şey istemiyorum. Bu yüzden erkeği aldım. Erkeğin çok yaşlı olmadığını söylemişlerdi aldığım yer dişim için uygun yaş demişlerdi ne kadar doğru bilmiyorum.

Dişinin ağzını açıp kapatması normal midir peki videodaki gibi açıp kapıyor ?

Dışkısı gayet normal, sıvı değil katı yapıyor. Dal darı aldım 2-3 günde bitirdi hepsini. Benim için kuşlarım mutlu olsun başka bir şey istemiyorum. Bu yüzden erkeği aldım. Erkeğin çok yaşlı olmadığını söylemişlerdi aldığım yer dişim için uygun yaş demişlerdi ne kadar doğru bilmiyorum.

Dişinin ağzını açıp kapatması normal midir peki videodaki gibi açıp kapıyor ?
normal bence ama yine de baskaları da yorum yaparsa daha iyi olur. 2si de kızgın kuşlar yetişkin olmuşlar. Eş tutmaları için 2 3 ay geçmesi lazım. Kavga falan etmezlerse eş tutarlar ama çiftleşmeleri için çevre kosulları çok önemli...

Henüz aynı kafeste değiller ama erkek kuş dişinin yanına gittiği zaman dişi, erkeğin ayaklarını ısırıyor, gagalıyor erkeği. Çevre koşullarına nasıl dikkat etmem gerekiyor.

Henüz aynı kafeste değiller ama erkek kuş dişinin yanına gittiği zaman dişi, erkeğin ayaklarını ısırıyor, gagalıyor erkeği. Çevre koşullarına nasıl dikkat etmem gerekiyor.
Yuvalık taktıktan sonra kuşları dışarı salmamalı. Çok az rahatsız etmeli ve diğer insanların da rahatsız etmesine engel olmalısınız. Ne kadar kendi hallerine bırakılırsa o kadar iyi. Kusların rahat etmesi açısından.

Ana kafeste erkek kalsın. O kafese de yuvalik takın. Erkeğe yumurta maması takviyesi şart. Youtube da tarifi mevcut. Dişi zaten kızgın. Kendi haline bırakmalı. Erkeğin sesi yükselmeye başlayınca dişiyi erkeğin yanına atın. Bazen 1 hafta bazen bir kaç ayı bulabilir bu durum.

Ana kafeste erkek kalsın. O kafese de yuvalik takın. Erkeğe yumurta maması takviyesi şart. Youtube da tarifi mevcut. Dişi zaten kızgın. Kendi haline bırakmalı. Erkeğin sesi yükselmeye başlayınca dişiyi erkeğin yanına atın. Bazen 1 hafta bazen bir kaç ayı bulabilir bu durum.
Fotoğraflardan anladığınız kadarı ile herhangi bir sorun gözükmüyor değil mi ? Erkek kuşun uçtuktan sonra kendini duvara vurması ve insan gibi sesli bir şekilde nefes alıp vermesi normal midir ? Erkek kuşu eve alıştırmak için neler yapmalıyım ?
Kuşları birbirine göstermemeli miyim peki ?

Ortama alışmasına izin verilmeden yapılan eşlemelerde ve hatta yerdeğişimlerinde görülen klasik durum. Normalde Erkek yuvalık takılı kafese alınır dişi başka kafestedir. Erkek ortama alışır en az 2 hafta. Hatta gerekli kürler yapılır. Erkek kafesi sahiplenip hakimiyeti ele aldığında dişi erkeğin kafesine alınır.
Ayhan abi yavru amaçlı olmadan sadece yalnız kalmasın diye yapılacak eşleşmelerde de önce erkek mi kafese alışmalı, yoksa farketmez mi? Teşekkürler

Fotoğraflardan anladığınız kadarı ile herhangi bir sorun gözükmüyor değil mi ? Erkek kuşun uçtuktan sonra kendini duvara vurması ve insan gibi sesli bir şekilde nefes alıp vermesi normal midir ? Erkek kuşu eve alıştırmak için neler yapmalıyım ?
Kuşları birbirine göstermemeli miyim peki ?
Bence şuan için bir sorun yok. Erkek asıl çiftleştirme işlemi gerçekleştirilecek kafeste ise yani. Uçup kendini çarpması doğal. Evinizi tanımıyor ne de olsa. Uzun süre kafeste kaldıysa kondisyon eksikliğinden nefes nefese kalır. Spor yapanla yapmayan arasındaki fark gibi. Bence en guzeli o kuşa 1 ay zaman vermeniz. O bir ayda da kendine gelmesi ve ortama alışması için her gün salmanız. Kuşlar birbirini görsün taraftariyim ben.

Ayhan abi yavru amaçlı olmadan sadece yalnız kalmasın diye yapılacak eşleşmelerde de önce erkek mi kafese alışmalı, yoksa farketmez mi? Teşekkürler
Tabi bakış açısına bağlı. O zaman dişi erkeği gagalıyor, rahat huzur vermiyor diye düşünülmeyecek. Veya erkek dişiye huzur vermiyor gibi. Netice de kafese hakim olan diğerine hakimiyetini kabul ettirecek. Bu da bir süreç meselesi. Yaralama olmadığı sürece onlar birgün beraber yaşamayı öğreneceklerdir.

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Dün akşam hem dişiye hemde erkeğe mama yaptım şu yumurta, yumurta kabuğu, havuç, brokoli ve bebe bisküvisi olan karışımdan. Erkek yemedi dişi baya sevdi. Birde dün gece 2 lt suya 2 diş sarımsak doğradım, 1 adet limon ve yarım çay bardağı beyaz sirke koydum bu akşam suluklarına koyacağım. Bunun bir faydası olur mu kuşların sağlığı için ?

Geri