Karadeniz Pet

Erkek muhabbet kuşumdaki hastalığı iyileştiremiyorum.

hades

Yeni Üye
Öncelikle herkese hayırlı günler. Yaklaşık bir yaşında erkek muhabbet kuşum var. Kendisi bir ay önce geceleri tık tık tık ses çıkarmaya başladı sanki burnu tıkalıymış da nefes alamıyormuş gibiydi.. İlk başta burnunun tıkalı olduğunu düşündüm zaten ve ufak bir peçete ile burnunu açmaya çalıştım. Bu herhangi bir yarar sağlamadı ve ben de hastalığının solunum yoluyla ilgili olduğunu düşünerek büyük uğraşlarla Hipradoxi-S buldum ve bunu düzenli bir şekilde kullanmaya başladım. Maalesef kuşum Hipradoxi-S'ye herhangi bir tepki vermedi ve geceleri tık tık ses çıkarmaya devam etti. Daha sonrasında bir çeşit gaga hareketi yaptığını görünce ben kuşumun kursak mantarı olduğundan şüphelenerek Triflucan buldum ve hala bunu kullanmaya devam ediyorum. Yaklaşık 6 gündür bu ilacı kullanmama rağmen kuşumun geceleri tık tık ses çıkarması devam ediyor biraz hafiflemiş olsa da.

https://www.youtube.com/shorts/-6i5TcMc_yc?feature=share
Kendisi gün içinde sürekli bu hareketi yapıyor ve birçok araştırma yapmama rağmen açıklayıcı bir cevap bulamadım.
Burada herhangi bir kuş veterineri yok o yüzden maalesef kendisini bir veterinere götüremiyorum fakat iyileştirmek için ciddi bir çaba harcıyorum.

Acaba kuşumun hastalığı nedir? Kursak mantarı var ise de Triflucan'ı kullanmaya devam etmeli miyim?

Buraya kuşumun dışkısını da koyayım.
c6e8607d-1e73-46a8-aa76-841c226eda3e.jpg

Bir veteriner bize ilacı olmasa bile risk olmasın diye kullanın demişti. Yani kullanmaya devam edebilirsin diye düşünüyorum. Büyük ihtimal kursak mantarı olabilir. Eğer kursak ve göğüs bölgesinde tuhaflık varsa ve yem yiyemiyor ise kursak mantarıdır. Yine de veterinere götürün

Geri