Karadeniz Pet

Erkek Muhabbet kuşumun hastalığı ve tedavi süreci - Yardım lütfen

besduyu

Yeni Üye
Selamlar, 4-5 yaşlarında ki erkek muhabbet kuşum yaklaşık 2 hafta önce durgunlaşmaya başlamıştı. Dışkısı sulu ve popo etrafı tüyleri yolununca vitamin takviyesi yaptım. 1 günlüğüne neşesi yerine geldi, ertesi gün sabah kalktığımızda kafesin her yerine kustuğunu gördüm. Beslemeye çalıştım fakat yediği ve içtiği her şeyi kusmaya devam etti. İlk fırsatta veterinere götürdüm, şırınga ile suyuna damlatmak üzere antiseptik ve vitamin verdi. 5-6 gün kullandım. Kusması durdu. Bu süreçte dışkısını yaparken çok zorlanıyordu. Poposunu aşağı bastırıp sallayarak yapıyordu. Bu hareketi daha da artıp dışkısı büyüyünce, veterineri aradım. İlaçları kesmemizi ve yeşillik ile beslememizi söyledi. Bu süreçte, asla tek ayak üzerine uyumuyor, arada kanat titretmesi, hızlı nefes alıp verme, dışkısını yaparken daha da zorlanma olmaya başladı. Bugün tekrar veterinere götürdüm (başka doktor). Süreci anlattım. Karnın boşluğunda bir şişlik olduğunu söyledi. Kızışmaya bağlı tahriş, yağ bezesi veya ur muş. Yeme ve içme kesildiği için kursağına şırınga ile besin verdi.

Yaklaşık 4 saattir kesinlikle yemiyor ve içmiyor. Dışkı yaparken resmen can çekişiyor. Bu durumda ne yapabilirim? Yem yemiyor, su içmiyor...?

Kabızlık için bir iki damla yağ verebilirsiniz. Mama hazırlayıp şırınga ile yedirmeye çalışın, aynı şekilde su da içirim. Ama kuşunuzda çözülmesi gereken bir hastalık var. Tespit etmek gerekiyor.

poposunu zeytin yağı sürmüştüm ve biraz da havuçla beraber yedirmiştim dün. Evet çok ciddi bir rahatsızlığı var ama ne? 2 ayrı veterinere gösterdim, minik bedeninde tanıları doğrultusunda tedavileri sürdürüyorum. ( az önce birazcık yeminden yedi ve su içti)
Karnında ki şişlik çok can sıkıyor. Sürekli kuyruk sallama hareketi yapıyor.

poposunu zeytin yağı sürmüştüm ve biraz da havuçla beraber yedirmiştim dün. Evet çok ciddi bir rahatsızlığı var ama ne? 2 ayrı veterinere gösterdim, minik bedeninde tanıları doğrultusunda tedavileri sürdürüyorum. ( az önce birazcık yeminden yedi ve su içti)
Karnında ki şişlik çok can sıkıyor. Sürekli kuyruk sallama hareketi yapıyor.
Dışkı tahlili ile tespit edilebilir. Yaptırmayı deneyin.

Dışkı tahlilini doktor gerekli görse istemesi gerekmez mi? Yani neyi bekliyorlar o zaman? Çocuk her geçen gün daha da kötüleşiyor. Cuma günü tekrar kontrol için çağırdılar ama çok endişeliyim bu halinden.

Dışkı tahlilini doktor gerekli görse istemesi gerekmez mi? Yani neyi bekliyorlar o zaman? Çocuk her geçen gün daha da kötüleşiyor. Cuma günü tekrar kontrol için çağırdılar ama çok endişeliyim bu halinden.
Ne yazık ki çoğu veterinerde dışkı tahlili yapılmayıp ezbere ilaç veriliyor. Bazı iyi veterinerlerde, veterinerlik fakültelerinde ve hayvan hastanelerinde tahlil yapılabiliyor. Ayrıca bulunduğunuz şehirde bu imkanlar yoksa İzmir'de bildiğim bir yer var kargo ile gönderebiliyorsunuz. Ben de yarın göndereceğim.

Geri