Karadeniz Pet

Erkek muhabbet kuşum yumurtalarını kırdı

firatfirat

Yeni Üye
Herkese iyi günler 2 yıldır elimde dişi muhabbet kuşum vardı bir eş aldım ve hemen tuttular 2 hafta önce ilk yumurtalarını verdi (4 tane) bir yumurtalarini yediler (kalamar kemiği var ) yaptığım yumurta mamasını kesinlikle yemiyorlardı sonra erkek folluğa girip zemini kazmaya başladı ve 3 yumurtayıda kırdı yumurtaları çöpe attım..
Folluğu degistirdim ve içine talaş koydum dişi kuş kesinlikle dışarıya çıkmıyor follukta oturuyor erkekte bazen yanına giriyor genelde de yuvalığın girişinde oturuyor..
1. Sorum bir daha yumurta verirler mi verirlerse ne kadar sürer?
2. Sorum mamaya alıştırmak için yemlerini kaldırıp sadece kafeste yumurta maması tutarsam alışırlar mı?
3.Sorum yumurta olmadan yumurta maması versem ishal olurlar mı?
4.Sorum yumurtalar kırılınca yuva olarak küçüğünü çıkartıp büyüğünü taktım yuva kumu yerine de talaş koydum dişi kuş bundan olumsuz etkilenir mi?
Biraz acemisiyim bu işin şimdiden YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..

Ekli dosyalar

• IMG-20210216-WA0005.jpg
    IMG-20210216-WA0005.jpg
    132.1 KB · Görüntüleme: 26
Yumurtalarını yemeleri ya da erkeğin yumurtalarını kırması iyi değil. Tekrar üretime başlamadan önce sorunun kaynağını bulup çözmek gerekir.
1- Bir daha yumurta verebilirler. Ne kadar süreceğini kimse bilemez. Belki birkaç hafta. Çiftleşmeye başladıktan 7-10 gün sonra gelir.
2- Mamayı yem ile karıştırıp verin, kafeste mama bulunduğu zaman yemi çıkarın. Mama ortalama 5-6 saatten fazla durmamalı. 5-6 saat sonra yemliklerini tekrar takarsınız. Önemli olan yemeseler bile düzenli olarak kafeste bulundurmak, beklemediğiniz anda yemeye başlıyorlar.
3- Yumurta mamasını normal şartlarda haftada 1-2 kez vermelisiniz zaten.
4- Etkilenmez, rahatsız olursa çıkarır.
Yumurtayı hangi kuş yedi? Erkek kuş hala aşırı kızgınlıkta olduğu için yumurtaları kırmış olabilir mi?

Yumurtalarını yemeleri ya da erkeğin yumurtalarını kırması iyi değil. Tekrar üretime başlamadan önce sorunun kaynağını bulup çözmek gerekir.
1- Bir daha yumurta verebilirler. Ne kadar süreceğini kimse bilemez. Belki birkaç hafta. Çiftleşmeye başladıktan 7-10 gün sonra gelir.
2- Mamayı yem ile karıştırıp verin, kafeste mama bulunduğu zaman yemi çıkarın. Mama ortalama 5-6 saatten fazla durmamalı. 5-6 saat sonra yemliklerini tekrar takarsınız. Önemli olan yemeseler bile düzenli olarak kafeste bulundurmak, beklemediğiniz anda yemeye başlıyorlar.
3- Yumurta mamasını normal şartlarda haftada 1-2 kez vermelisiniz zaten.
4- Etkilenmez, rahatsız olursa çıkarır.
Yumurtayı hangi kuş yedi? Erkek kuş hala aşırı kızgınlıkta olduğu için yumurtaları kırmış olabilir mi?
Yumurtayı hangisini yediğini göremedim sabah kontrol ettiğimde bir yumurta ortalıkta yoktu..
Erkek yuvalıga girdi kazmaya başladı yeri yumurtayı da fırlatmış kırılmıştı 3 ü
Erkek mama yemeye başladı yemini çıkartınca mecburen yedi..
Dişi yuvadan çıkmıyor sadece yemek yemeye çıkıyor hemen geri içeri kaçıyor..

Yumurtayı hangisini yediğini göremedim sabah kontrol ettiğimde bir yumurta ortalıkta yoktu..
Erkek yuvalıga girdi kazmaya başladı yeri yumurtayı da fırlatmış kırılmıştı 3 ü
Erkek mama yemeye başladı yemini çıkartınca mecburen yedi..
Dişi yuvadan çıkmıyor sadece yemek yemeye çıkıyor hemen geri içeri kaçıyor..
Büyük ihtimalle bütün yumurtalara zarar veren kişi erkek. Fazla kızıştığı için yumurtaları kırıp tekrar çiftleşmek istemiş olabilir mi?

Büyük ihtimalle bütün yumurtalara zarar veren kişi erkek. Fazla kızıştığı için yumurtaları kırıp tekrar çiftleşmek istemiş olabilir mi?
Hocam aynı şey olursa yumurta verdiğinde erkek kızışmış hareketler yaparsa erkeği kaç gün ayrı kafese alim? Birbirlerini görsünler mi seslerini duysunlar mi?

Hocam aynı şey olursa yumurta verdiğinde erkek kızışmış hareketler yaparsa erkeği kaç gün ayrı kafese alim? Birbirlerini görsünler mi seslerini duysunlar mi?
Eğer yine aynı hareketleri yaparsa yavrular yumurtadan çıkana kadar ayır. Bu süreçte kuşun kızgınlığını alacak besinler ver. Yulaf, elma gibi örneğin.

Eğer yine aynı hareketleri yaparsa yavrular yumurtadan çıkana kadar ayır. Bu süreçte kuşun kızgınlığını alacak besinler ver. Yulaf, elma gibi örneğin.
Tamam hocam dediklerinizi uygulayacağım çok teşekkür ederim çok sağolun..

Geri