Karadeniz Pet

Eş Seçimi ve Çiftleştirme Hakkında

cey

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhabaa. Kuşum 5 aylık kadar bir dişi. Biliyorum daha çok var yaza ama o zamana kadar bilgi toplamak istiyorum ve merak ettim. Biz yazın bir yere gideceğiz kuşu bırakacak kimsemiz yok. Ben de kuşumuzu kuşçu ya emanet ederim diye düşündüm. Tatil dönüşü de yanında eşle eve geri dönmeyi planlıyorum. Hem de ben tatilde iken orada eş seçsin istedim sonuçta her kuşla anlaşamıyorlarmış. Sizce bu doğru bir taktik mi?

Bir de diyelim ki alıştılar birbirlerine çiftleşme zamanları geldi baya da bereketli oldu yumurtalar. Bir daha çiftleşmesinler diye yuvalığı çıkarmak, bu işi kendimiz planlamamız doğru mudur?
Dediğim gibi çoğu arkadaş dıyecek ki ya önce bi yaz gelsin bi eş bulsun sonra sor bunları. Haklısınız... Ama ne yapayım dayanamadım merak ettim ona göre plan yapacağım yaz için :rolleyes: Cevaplarınızı bekliyorum...

İlk önce kuşcuya birakıcam demişsiniz eğer kuşçu dediğiniz kişi güvenilirse kuşlarında bir hastalık yoksa kuşlara düzgün bakıyorsa bir problem yok ama bilmediğiniz bir yerse kuşunuz hastalık kapabilir. Tabii ki kuşun kendi eşini seçmesi daha mantıklı çünkü dişi muhabbet kuşları eşlerini kendisi seçiyor

• Beğen
Tepkiler: cey
İlk önce kuşcuya birakıcam demişsiniz eğer kuşçu dediğiniz kişi güvenilirse kuşlarında bir hastalık yoksa kuşlara düzgün bakıyorsa bir problem yok ama bilmediğiniz bir yerse kuşunuz hastalık kapabilir. Tabii ki kuşun kendi eşini seçmesi daha mantıklı çünkü dişi muhabbet kuşları eşlerini kendisi seçiyor
Merhabaa :D Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kuşçu tanıdığımız biri değil ama ben kuşumu zaten oradan aldım ortam hijyenik duruyordu. Kendisi üretiyor zaten kuşları ama tanımıyorum sonuçta. Oradan aldığım için bir hukukumuz oldu. Verirken de dikkat ederim bir sıkıntı olmaz umarım :oops: Evet dişi kuşlar seçiyorsun. Özellikle ben dönene kadar eş seçer diye umuyorum :D

İkinci sorum hakkında bir fikriniz var mı yuvalığı çıkarmakla ilgili? :rolleyes:

Kuştan kuşa değişir yuvaligi çıkarsanizda kafes tabanına yumurtayanda var yuvaligi çıkarınca yumurtlamayanda var her kuşun karakteri var bı huyu var genelde ikinci kuluçka dan sonra ayırma yöntemi uygulanır yani yavruların en büyüğü 20 günlükten sonra eşlerin birini ayırmaniz daha doğru olur ilk önce erkeği veya dişiyi ayırıp yavrularla kalan anne veya baba yavruları besliyosa bu şekilde üretmeyi durdurabilirsiniz ancak tekrar birleştirince tekrar yumurtlicaklar dır

• Beğen
Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu

• Beğen
Kuştan kuşa değişir yuvaligi çıkarsanizda kafes tabanına yumurtayanda var yuvaligi çıkarınca yumurtlamayanda var her kuşun karakteri var bı huyu var genelde ikinci kuluçka dan sonra ayırma yöntemi uygulanır yani yavruların en büyüğü 20 günlükten sonra eşlerin birini ayırmaniz daha doğru olur ilk önce erkeği veya dişiyi ayırıp yavrularla kalan anne veya baba yavruları besliyosa bu şekilde üretmeyi durdurabilirsiniz ancak tekrar birleştirince tekrar yumurtlicaklar dır
Tekrardan teşekkürler... Öğrenmem gereken çok şey var... Yumurtlama takvimler falan :rolleyes: Hele bi yaz gelsin de inşallah bir eş bulur kendine :cool: Size de iyi üretimleer ;)

Kuşu kuşçudan ziyade çocuğu olmayan güvenilir bir aileye bırakmanı öneririm bu arkadaş olur akraba olur vs

• Beğen
Kuşu bırakmamanı öneririm. Yanında götürüp döndüğünde bir eş alırsın.
İyi günlerde besleyin.
Teşekkür ederimm. Bırakacak güvendiğim biri olmadığı için böyle bir çare buldum babam götürmekten çekiniyor biraz yolculuk sıkıntı olur diyor ikna edemedim :oops:

Kuşu kuşçudan ziyade çocuğu olmayan güvenilir bir aileye bırakmanı öneririm bu arkadaş olur akraba olur vs
Akrabamız var ama ona hiç güvenmiyorum hem de çocuklu o_O Hangi hayvanımı emanet ettiysem orada can verdi bir daha veremem oraya o yüzden bu çözümü buldum ama sizce sakıncası nedir? Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Akrabamız var ama ona hiç güvenmiyorum hem de çocuklu o_O Hangi hayvanımı emanet ettiysem orada can verdi bir daha veremem oraya o yüzden bu çözümü buldum ama sizce sakıncası nedir? Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Sakıncası olduğundan değil belki istenildiği gibi bakamaz diye düşündüm. Çoğu petshop belli bir ücret karşılığında bakıyor canlılara. Ayrıca eş aldığınızda yavrularsa bunun devamı gelir yumurtlamaya başladımı ne yapsanız kesemezsiniz sadece yuvalığı takmazsanız kafes tabanına daha az yumurtlarlar.

• Beğen
Sakıncası olduğundan değil belki istenildiği gibi bakamaz diye düşündüm. Çoğu petshop belli bir ücret karşılığında bakıyor canlılara. Ayrıca eş aldığınızda yavrularsa bunun devamı gelir yumurtlamaya başladımı ne yapsanız kesemezsiniz sadece yuvalığı takmazsanız kafes tabanına daha az yumurtlarlar.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Şuan 5 aylık kuşum yazın eş alsam uygun mudur peki yaş olarak 10 aylık falan oluyor 2 ayda alışsalar 1 yaşında çiftleşme mesela sağlıklı mıdır? Aslında seneye mezun olucam o zaman daha çok ilgilenebilirim ama o zamana kadar 1.5 yaşına falan geliyor seneye alsam sıkıntı olur mu? Tekrardan teşekkürler

Yazında alsanız seneyede alsanız bir sıkıntı olmaz 1yaş uygundur

• Beğen
Geri