Karadeniz Pet

Evcilleştirebilir miyim ?

messevim

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhaba. Bundan 3 ay önce bir dişi muhabbet kuşu aldım. 1 Hafta boyunca tek başına beslemeye çalıştım, baktım ki çok sessiz ve sakin duruyor acıdım yanına bir tane erkek muhabbet kuşu daha aldım. Şimdi odayı şenlendiriyorlar ikisi :)

Bir sorum olacak, aslın da benim niyetimde muhabbet kuşunu eğitmek vardı. Acaba bu durum da onların ikisini birden eğitebilir miyim ? Yoksa eğitmek için illa ki tek olmasımı gerekiyor.

Eğer ikisi birlikte eğitilmezse mecbur 2-3 aylık yeni bir muhabbet kuşu ve yeni bir kafes alacağım. Muhabbet kuşunu eğitmek içim de ukte kalmasın..

Muhabbet kuşlarımda bunlar. forumdan birisi maviye 4 aylık yeşile ise 6-7 aylık demişti.

:) bence yavrularını bekle onları eğitirsin. Elinde büyüyecekler, daha çabuk benimserler.

Çift kuşları eğitmek çok zor ve zahmetli bir iş ve olumlu sonuç almak kesin olmayabilir. Tek kuşu eğitmek daha uygun bence.Bu çiftten yavru almak istiyorsanız beklemeniz gerekecek, erkek kuş daha ufak.

Benim erkek kuşum 9 yaşında kız olan 3 civarı. Şuan 3 yumurtamız var inşallah doludur yumurtalar boş çıkarsa çok üzülürüm. Hemen eğitmeye başlayacağım :) En iyisi yavru edin onlardan.

:) bence yavrularını bekle onları eğitirsin. Elinde büyüyecekler, daha çabuk benimserler.

Çift kuşları eğitmek çok zor ve zahmetli bir iş ve olumlu sonuç almak kesin olmayabilir. Tek kuşu eğitmek daha uygun bence.Bu çiftten yavru almak istiyorsanız beklemeniz gerekecek, erkek kuş daha ufak.

Benim erkek kuşum 9 yaşında kız olan 3 civarı. Şuan 3 yumurtamız var inşallah doludur yumurtalar boş çıkarsa çok üzülürüm. Hemen eğitmeye başlayacağım :) En iyisi yavru edin onlardan.

Onların yavru çıkarmalarını bekleyeceksem sanırım epey bir beklemem gerek :) Onlara yuva aldım ama pek girmiyorlar.

Birbirlerinin başlarıyla, gagalarıyla, tüyleriyle oynuyorlar. Çok nadirde kavga ediyorlar ( sanırım hayvanlar için de tartışmak evliliğin tadı tuzu olsa gerek :) ) arasıra erkek dişinin arkasına geçmeye çalışıyor ama dişi her defasın da kaçıyor.

Bunların yumurtlaması uzun sürer mi ? Yumurtlamalarını teşvik etmek için neler yapabilirim ?

( vitamin verici damla aldım. Yuvalığa taze talaş koydum. Besin takviyeli gaga taşları da aldım. )

Havuçlu yumurta maması yapıp içine kızıştırıcı tohumlardan belli oranlarda atıyorlar ama erkeğinizin başındaki çizgiler hala duruyor ne kadar beklemeniz gerektiğini bilmiyorum. :) Bence bekleyin beklerken de bunlarla ilgilenirsiniz işte

Havuçlu yumurta maması yapıp içine kızıştırıcı tohumlardan belli oranlarda atıyorlar ama erkeğinizin başındaki çizgiler hala duruyor ne kadar beklemeniz gerektiğini bilmiyorum. :) Bence bekleyin beklerken de bunlarla ilgilenirsiniz işte

Neden erkeğin başında ki çizgiler zamanla yokmu oluyorlar ? Erkeği ilk aldığım da gagasının yarısı siyahtı, petshopçuya sorduğum da zamanla siyahlığın gideceğini söylemişti, dediği gibi oldu:)

Aynen yaşı ilerleyip tüy değiştirdikçe çizgiler kayboluyor.Yaşını zaten belli yerlerden tahmin ediyorlar. Bunlar; baş çizgileri, irisin durumu vs

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:19 -->-> Daha önceki mesaj 22:18 --

Mesela dişinizin yaşı daha büyük ve alnı erkeğe göre daha açık.

Aynen yaşı ilerleyip tüy değiştirdikçe çizgiler kayboluyor.Yaşını zaten belli yerlerden tahmin ediyorlar. Bunlar; baş çizgileri, irisin durumu vs

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:19 -->-> Daha önceki mesaj 22:18 --

Mesela dişinizin yaşı daha büyük ve alnı erkeğe göre daha açık.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Anlaşılan şimdilik yavru sahibi olamayacağım. :)

Kuşlarınız çok tatlı. :)

Bence ara ara kuşların birini ayrı odaya alın ve orada ilgilenin, bu şekilde kuşlarla sırasıyla ilgilenirseniz bir nebze olsun alışırlar. Yeni kuş almanıza da gerek yok gibi. Bir süre böyle devam edip, ileride yavrularını besleyip, daha iyi eğitirsiniz. :)

Onların yavru çıkarmalarını bekleyeceksem sanırım epey bir beklemem gerek :) Onlara yuva aldım ama pek girmiyorlar.

Birbirlerinin başlarıyla, gagalarıyla, tüyleriyle oynuyorlar. Çok nadirde kavga ediyorlar ( sanırım hayvanlar için de tartışmak evliliğin tadı tuzu olsa gerek :) ) arasıra erkek dişinin arkasına geçmeye çalışıyor ama dişi her defasın da kaçıyor.

Bunların yumurtlaması uzun sürer mi ? Yumurtlamalarını teşvik etmek için neler yapabilirim ?

( vitamin verici damla aldım. Yuvalığa taze talaş koydum. Besin takviyeli gaga taşları da aldım. )

Daha küçükler hemen girmezler :) Zamanı bekle. Ben 2 sene bekledim inşallah boşa çıkmaz :)

Kuşlarınız çok tatlı. :)

Bence ara ara kuşların birini ayrı odaya alın ve orada ilgilenin, bu şekilde kuşlarla sırasıyla ilgilenirseniz bir nebze olsun alışırlar. Yeni kuş almanıza da gerek yok gibi. Bir süre böyle devam edip, ileride yavrularını besleyip, daha iyi eğitirsiniz. :)
Teşekkür ederim:)

Dediginiz taktiği yapıyordum, yeşil az birşey alıştı gibi ama mavi elimi görünce kedi görmüş gibi korkup bağırıyor:)
ef8819233749244877f7a2abcbd85bb7.jpg

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:00 -->-> Daha önceki mesaj 09:59 --

Daha küçükler hemen girmezler :) Zamanı bekle. Ben 2 sene bekledim inşallah boşa çıkmaz :)
Hadi bakalım inşallah:)

İlginç, aslında dişi kuşun daha hırçın olması lazım. :)

Erkek korkuyorsa, elinizi bir süre kafesin içine sokarak güven sağlamaya çalışın. Bu iş biraz sabır gerektiriyor. :rolleyes: :)

Son düzenleme:
İlginç, aslında dişi kuşun daha hırçın olması lazım. :)

Erkek korkuyorsa, elinizi bir süre kafesin için sokarak güven sağlamaya çalışın. Bu iş biraz sabır gerektiriyor. :rolleyes: :)

Aynen öyle . Yavaş yavaş uğraşıyoruz işte fırsat buldukça :)

Geri