Karadeniz Pet

Evde Hobi Üretim Yeni Pvc Kafes

MehmeTR

Meraklı Üye
Selamun Aleyküm
Kocaeli/Gebze den Mehmet yaş 28 aileye yeni katıldım inşallah daha büyük bir aile oluruz.
Bende muhabbet kuşu sevdası çocukluktan gelen bir heves ile başladı. Daha önce bir tane erkek muhabbet besledim 12 yıl baktım ve hakkın rahmetine kavuştu. Ondan sonrada jako papağan besledim ablamlara verdim.
2 ay önce evde otururken aklıma tekrardan muhabbet kuşu sevdası geldi ama bu kez yavru alma hevesi ile evde 4 çift bakmaya ve yavru almaya karar verdim. Çok araştırma yaptım çevremden ve forum sitelerinden. Burdaki bilgiler kafama yattı ve aileye katıldım.
4 katlı tel kafes alıp duvara astım fotoğraflar mevcut. Daha sonra kuaför olan bi abimden bir çift kuş aldım 10 günde yumurtladı ve 6 yavru verdi. 2 sini acemilikten annesi öldürdü 4 yavru muhabbet kuşlarınıda yeni sahiplerine kavuşturdum.
Daha sonra kuaför olan abi üretici arkadaşından 3 takım daha ayarladı. 1 ay kadar yumurta felan olmadı yeni gelen 3 takımdan. Daha sonra evde odada çok pislikten annem şikayet etmeye başladı ve bende araştırdım BST PVC KAFES almaya karar verdim. 4 katlı yavruluklu full ekipmanlı küçük üretim haneye 3 gün önce taşındım.
Fotoğraflarda mevcut olan tel kafesimin en alt katında ilk aldığımın takımın yumurtaları olduğu için onları taşımadım risk almak istemedim.
Herkese hayırlı bol üretimler ve iyi hobiler dilerim...
82AE527A-9F21-40BB-A426-38BFB8C1BF02.jpeg
760A2AE5-ACAE-4325-92E7-79FD4F0DBFB3.jpeg

3C7BBD45-CF2B-4159-B3B5-C0DB526F1338.jpeg
E8130F10-2500-4AF9-BA07-7A0E9771E706.jpeg
14A2442E-9732-4F2A-8534-7AA924318057.jpeg

Ben pvc kafeste bir türlü başarı sağlayamadım. Çevremde kullanan ve memnun olanlar var ama bende olmadı. Şimdi bir tanede 45x35 üretim kafesi aldım onu deniyorum. Bir türlü yavaya girmek için hamle yapmadılar. Evde besleyeceksen boş oda varsa daha iyi olur çünkü okadar ses yapıyorlar ki durulmuyor. Hanımda artık acıdı yavru alamadım diye ses çıkarmıyor ama tüye girdiklerinde her yer tüy çıktıklarında her yer ses. Bol şansın olsun extra bir şey yapacaksan pvc kafeste bilgi olarak yazarsan sevinirim.

Bende de 2 katlı başka markanın pvc kafesi var.

Öncelikle teşekkür ederim abi.
Almadan önce çok araştırdım fotoğraflarda görmüşsündür tel kafesle başladım ama pislik çok çıkıyor evde o yüzden pvc tercih ettim.
Muhabbet kuşu iyi olacak abi kafes ve uygulanan yöntemler 2 planda kalıyor öncelikle kuşu güvenilir kişiden alacaksın.
Pvc kafes var birde BST PVC KAFES var yani bst gerçekten bu işi yapıyor malzeme olarak çok kaliteli kuşlar tel kafeste bu kadar huzurlu değillerdi. 2 gün oldu kullanmaya başlayalı hemen evleri oldu kur yapmalar yuvaya girip çıkmalar tek takım değil hepsi aynı durumda. Ben 60cm lik tercih ettim geniş kafes her zaman iyidir. Kuşlar enerji tüketecekki yem yesin mama yesin yavru versin:)
Ben nekton s ve e vitamini kullanmaya başlayacağım. Pvc kafese alışmaları ve üreme yapmaları işin kararım bu vitaminler olacak.
Kendi hazırladığım mamalarla doğal vitamin almalarını saplayacağım. Kesinlikle hazır mama alıp içine havuç ve yumurta katıp kuşlarıma vermem.
Ses ve tüy dökme olayı BST KAFES koruyucusu sayesinde uçuşan tüylerin çoğu tepsiye giriyor. Çok savaş çıkmadığı sürece dökülme olmayacağını düşünüyorum. 2 gündür 3-4 adet tüy var sadece:)
Yem tercihimi taze olarak ve sürekli aynı yem markasından kullanıcam. Sularını günlük değişiyorum asla erinmem 1 dk sürmüyor çünkü.
En önemlisi kuşları rahat bırakıyorum sürekli yanları girmem girsemde bakmam bile zaten odada ayak altında değiller. Yanlarına günde en fazla 2 defa uğrarım. Su ve yem için.
Söyleceklerim şimdilik bu kadar ilerleyen zamanlarda soruları ve yaşadığım karşılaştığım herşeyi buradan sizlerle paylaşacağım.