Karadeniz Pet

Evde sıcaklamasın diye balkona koyuyorum gölgede beraber oturuyoruz. Esiyor baya bir şey olur mu ?

Ayşenur

Yeni Üye
Cam balkon olduğu için rahatım biraz her yerden esmediği için. Ama yine de esiyor şiddetli. Bir yerde okumuştum felç kalma durumu olur diye korkuyorum. Bilgisi olanlar yanıt verebilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Cereyanin kus icin tehlikeli oldugunu biliyorum bende

Hiçbirşey olmaz. Eğer kuşunuzu sürekli doğal şartlardan korumaya kalkarsanız, bağışıklığı zayıf olup vücut direnci düşecektir. Bunlar doğada, Avustralya çöllerinde yaşayan hayvanlar, orada "bugün rüzgar var çıkmayayım" diye düşünmüyorlardır sanırım. Aşırı rüzgar ve doğrudan güneş ışığından sakınmanız yeterli olacaktır. Rüzgâr kafesi devirip zarar verebilir, güneşten ise kafes içinde saklanamaz

Hiçbirşey olmaz. Eğer kuşunuzu sürekli doğal şartlardan korumaya kalkarsanız, bağışıklığı zayıf olup vücut direnci düşecektir. Bunlar doğada, Avustralya çöllerinde yaşayan hayvanlar, orada "bugün rüzgar var çıkmayayım" diye düşünmüyorlardır sanırım. Aşırı rüzgar ve doğrudan güneş ışığından sakınmanız yeterli olacaktır. Rüzgâr kafesi devirip zarar verebilir, güneşten ise kafes içinde saklanamaz
Evin icinde cereyan olunca insan bile tutuluyo hasta oluyo bisey oluyo bu hayvana nasil etki etmesinki.dogal ortamlarinda koruncaklari biryere giriyorlardir heralde .bide soyle bisey var onlar yabani muhabbet kusu olmuyomu dogadaki yani bunlar kac nesildir evde bakilan hayvanlar kuscularda kafeslerde yasayan hayvanlar.oradan ormandan getirilmiyorlardir sanirim.bi vidyoda gormustum dogada muhabbet kusu diye hepsi yesildi sadece .ayni ton ayni sekil.dogal ortamda evde baktigimiz gibi kus varmi ? (merakimdan soruyorum)

Bizim memlekette ailelerinin ilgilenmediği, sokaklarda başıboş gezen çocuklar vardır. Yağmur çamur kar demeden burunlarindan akan sümükleri yalaya yalaya gezerler, hiç de hasta olmazlar. Kuşlar için de durum aynı. Hayvanları fanusta yaşayamayız. Açık havadaki mutluluklarını farkedenler yanlış yaptıklarını anlarlar

Bu konuyla ilintili olarak sormak istiyorum. Ceyran, hava akımı çift taraflı cam açıldığı takdirde mi olur ? yoksa kapalı bir odada tek bir pencere açılırsa bile içeri giren hava akımıda ceyran yaparmı ?

Bu konuyla ilintili olarak sormak istiyorum. Ceyran, hava akımı çift taraflı cam açıldığı takdirde mi olur ? yoksa kapalı bir odada tek bir pencere açılırsa bile içeri giren hava akımıda ceyran yaparmı ?
Kuvvetli bir hava akımı kuşlar için iyi değil. Tek pencereden içeri giren hava akımı kuvvetli mi yumuşak mı bu önemli.

Arkadaşlar çok güneşli olup az esiyorsa sorun olmaz ancak az güneşli hava olup ceyran fazla esiyor, perdeyi uçuracak seviyede ise sıkıntı olabilir odayı kısa vadeli havalandırmanız yeterlidir. Muhabbet kuşları diğer kuşlardan farkı yoktur ancak evcil olabildiği için sıkıntı olur. ;)

Yıllardır kuşların bulunduğu ortamı, yaz kış farketmeden, karşılıklı kapıları açarak, yani cereyan yaptırarak havalandiririm, kuşlarımın hasta olduğunu hatırlamıyorum. Ancak bu durum benim kuşlar için geçerli. Yıllarca kuşu her türlü hava akımından korumuş, bulunduğu odanın camını aralamamış birisinin kuşlarına bunu yaparsanız hasta olur. Hatta bir defasında komşuya kızdım, bana diyorki "Sok o kuşları içeri, öldüreceksin" Dedim muhabbet kuşları hakkında ne biliyorsun, "bunlar yağmur ormanlarında yaşar, rüzgarda, soğukta ölürler" dedi. Ben de gir içeri o zaman, hiçbir şey bilmiyorsun, işime karışma dedim. Rüzgardan hasta olmazlar ama güneş öldürür. Serbest olsa sıkıntı yok, kendini güneşten korur ama kafeste güneş altına bırakılmaz. Her ortamda söylediğimi tekrar söyleyeyim, youtubeda muhabbet kuşu belgeseli yazarsanız, nerede yaşadıklarını görürsünüz. Çöl fırtınalarına maruz kalırlar, güneş altında saatlerce uçarlar. Şimdi diyeceksiniz ki bizimkiler evde kafesteki kuşlar, doğada yaşamıyor. Ben de dedim ki, hayvanat bahçesindeki maymunlar ağaçlara tırmanmayı unutuyor mu?

Nasıl alıştırırsanız öyle gidiyor. Ben hep koruyarak büyüttüm ve şuan en ufak rüzgarda hasta oluyorlar. Şuan pişmanım keşke küçükken o kadar korumasaydım diye en ufak pencere açmıyordum

cereyanla rüzgar farklı şeyler. kuşu al koy lodosa bişey olmaz. ama karşılıklı açık iki pencere arasına koy hemen hasta olur. kapalı odada tek pencere açık olsun ve o pencereden rüzgar girsin hasta edeceğini sanmıyorum kuşu.

cereyanla rüzgar farklı şeyler. kuşu al koy lodosa bişey olmaz. ama karşılıklı açık iki pencere arasına koy hemen hasta olur. kapalı odada tek pencere açık olsun ve o pencereden rüzgar girsin hasta edeceğini sanmıyorum kuşu.
Ben yıllardır kuşların bulunduğu odayı, karşılıklı kapı ve pencere açarak havalandiriyorum, hasta olmuyorlar

Ben yıllardır kuşların bulunduğu odayı, karşılıklı kapı ve pencere açarak havalandiriyorum, hasta olmuyorlar
maşallah sizin kuşlara o zaman. koca ben bu yaz günü karşılıklı cam açtım da hasta oldum :/ kısa süreli ben de açıyorum camları 10 dk kadar. bi sorunla karşılaşmadım ama uzun süreli açık bırakamam ne olur ne olmaz. her hayvan bir değil. sizin kuşlar dayanıyosa bişey diyemem. ama riske atmamak en iyi çözüm bence.

Aslında bu risk değildir, olması gereken bir şey. Sevgi ile korumacılığı birbirinden ayırmak ve bilinçli davranmak lazım. Ben bu düşüncelere sahipken bile çocuk büyütürken bazı korumacı tavırlarla ne kadar büyük hata yaptığımın sonradan farkına vardım.

Buradan çıkan bilgilere bakarsak alıştırmaya bağlı olarak bu durum değişebiliyor. Benim aslında öğrenmek isteğim hem kuşlar hemde bizim sağlığımız için cereyan denen şeyin ne olduğunu merak etmiştim. Adındanda anlışılacağı üzere sanırım bir hava akımının bir yerden girip diğer bir taraftan doğru akım halinde geçmesi sanırım. Çünkü rüzgar gibi değil rüzgarda şiddetli olsada benzer durum değil. Ben gerçi bünye olarak çok rüzgarlı havada bile sersem gibi oluyorum. Yine alıştığımdada vücudum dayanabiliyor. Ancak bu vücut alışkanlığı nereye kadar gider onu bilemiyorum. Bir gün zayıf ve hasta düşütüğümüz zaman birde üstüne cereyana kapılırsak durum daha ciddi olur düşüncesindeyim. Bu durum kuşlar içinde böyle olsa gerek.
Canlıların bağışıklık sistemi sürekli mücadele içinde . doğada en güçlüler hayatta kaldığı için ve sayı fazla olduğu için bu göze pek görünmüyor. 1 milyonluk bir kuş kolonisinde 10-15 tane kuş ölümü kayda değer değildir. Ancak benim evimde 5 tane kuş var ve hepsini yaşatmaya çalışıyorum ve kaldıkı şartlarda doğadaki gibi değil.
Bu sebeple ben kuşların cereyan denen şeyden sakınması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu cereyan gerçekte nedir ? Araç kullanırken tek pencereyi açtığımızda boynumuz tutulur. 2 sini birden açıncada aynısı olur. O yüzden kafam bu konuda net değil ?

Buradan çıkan bilgilere bakarsak alıştırmaya bağlı olarak bu durum değişebiliyor. Benim aslında öğrenmek isteğim hem kuşlar hemde bizim sağlığımız için cereyan denen şeyin ne olduğunu merak etmiştim. Adındanda anlışılacağı üzere sanırım bir hava akımının bir yerden girip diğer bir taraftan doğru akım halinde geçmesi sanırım. Çünkü rüzgar gibi değil rüzgarda şiddetli olsada benzer durum değil. Ben gerçi bünye olarak çok rüzgarlı havada bile sersem gibi oluyorum. Yine alıştığımdada vücudum dayanabiliyor. Ancak bu vücut alışkanlığı nereye kadar gider onu bilemiyorum. Bir gün zayıf ve hasta düşütüğümüz zaman birde üstüne cereyana kapılırsak durum daha ciddi olur düşüncesindeyim. Bu durum kuşlar içinde böyle olsa gerek.
Canlıların bağışıklık sistemi sürekli mücadele içinde . doğada en güçlüler hayatta kaldığı için ve sayı fazla olduğu için bu göze pek görünmüyor. 1 milyonluk bir kuş kolonisinde 10-15 tane kuş ölümü kayda değer değildir. Ancak benim evimde 5 tane kuş var ve hepsini yaşatmaya çalışıyorum ve kaldıkı şartlarda doğadaki gibi değil.
Bu sebeple ben kuşların cereyan denen şeyden sakınması gerektiğini düşünüyorum. Ancak bu cereyan gerçekte nedir ? Araç kullanırken tek pencereyi açtığımızda boynumuz tutulur. 2 sini birden açıncada aynısı olur. O yüzden kafam bu konuda net değil ?
Söylediklerinizde haklısınız. Cereyan diye bahsedilen şey, karşılıklı açılan pencere, kapıdan esen rüzgar. Yani bir vafi boyunca esen rüzgardan farkı yok.
Ancak bir noktada size katılmıyorum. Çünkü 5 tane kuşu yaşatmak için herşeyden sakınmak bana mantıklı gelmiyor. Bir çocuğu, evim temiz, dışarıda mikroplar var, hasta olur diyerek hayatı boyunca dışarı çıkarmadan yaşatabilir misiniz? Belki kuşlardaki durum bunun aynısı değil ama belirli şartlara dayanacak kadar güçlü olmaları lazım. Dünyanın binbir türlü hali var. Burada nelere şahit oluyoruz. Annem odamı temizlerken pencereyi açmış, kuşum hasta oldu ve bunun gibi çok basit sebepli ama ciddi rahatsızlıklar yazanlar oldu. Ev bu, temizlik yapılır, kötü koku olur, havalanması gerekir vs. sebeplerden pencere açılır.