Karadeniz Pet

Eve yeni gelen 40 günlük erkek muhabbet kuşum ve davranışları

StayAway

Meraklı Üye
Alalı daha 3 4 gün oldu elime alıştı gibi de bazen kafa tutuyor kafesin içinde elimi biraz gezdirince koşuyor kafesin altında elime gelince boynunu seviyorum kafasına dokunmaya kalkınca gagalıyor direk bazende kafase yaklaşınca bagırıyor niye anlamıyorum bide kafesin altında duruyor genelde ne yapıyorsa artık bazende tünege çıkıyor pat aşagı atlıyor salıncak almıştım tahtadan ona bile hiç binmedi sanırım korkuyor ondan 4 gündür bende olmasına ragmen elime bazen zoraki geliyor ama yem yiyor hatta geçen elma verdim çok az gaga güçlü olmadıgı için yemedi ama hafif tadını aldı buda yetti onun dışınca bir sıkıntı yok bu olanlar neden oluyor ilk defa yavru bir muhabbet aldım acemiyim bu konuda son 2 sorum daha var kuşa akşamları dikkat ediyorumda agzını esner gibi açıyor devamlı baya açıyor hemde :) birde gündüz veya akşam farkediyorum kanadını brini açıyor geriyor ayagını da geriyor bu durumları niçin yapar teşekkür ederim şimdiden

Son düzenleme:
Yazının sonunda bahsettiğiniz hareketler normal ancak kuş sizden korkuyor, çünkü anladığım kadarıyla kafesten çıkarmak yerine kafesin içinde kovalıyorsunuz. Kafes içinde eğitim olmaz, ele alıştırılmaz, kafes içinde insana alışmaz. Kafes dışında güvenini kazanmanız ve sizden zarar gelmeyeceğini anlaması lazım.

Peki ama kafesden dışarı çıkınca üzerime hiç gelmiyor zaten salınca tepe bir yere çıkıyor uzanamıyorum bile onu altında yatagım var parmak uçlarında duruyorum anca öyle alıyorum zaten pek kafes seven hayvan değil girmek istemiyor ama tünek ile beraber gidiyor anca

O zaman ya odayı ona göre düzenleyecek, ya da uygun başka odada gerekli güvenlik önlemlerini alarak kafes dışına çıkaracaksınız. Bir dev sizi kafese koyup sürekli parmağıyla dürtse ona alışır mısınız?

• Beğen
Tepkiler: JRV
Süleyman Bey ne güzel açıklamış. O bir insandan çok daha düşük zeka seviyesine sahip bir hayvan ve içgüdüleriyle hareket ediyor. Yavru bir kuşu arkadaşlarından ayırıp tekbaşına hiç görmediği bir evde ilk kez karşılaştığı bir kafese koyup dört günde tüm bu stresleri bertaraf edip üstüne dev bir insanın devasa ellerine alışmasını beklemek ne kadar mantıklı bir davranış sizce? Lütfen sabredin, ona nazik davranın, pek üstüne gitmeyin, sık sık kafesinden çıkarın uçsun, evi tanısın. Acıkınca kafese kendi girecektir zaten. Sizin varlığınıza alışınca size de konmaya başlayacak kendiliğinden. Bu süre içinde aceleci davranmayın ve onu korkutmayın. Sakin bir ortam yaratın. Bir-iki hafta içinde yakın arkadaş olursunuz. Muhabbet kuşları zaten sosyal hayvanlar, onlar için en kötü şey yalnızlık.

Kafesinde yaşamsal ihtiyaçları haricinde hiçbir şey olmasın. Ben kafese konulan oyuncaklara karşıyım. Elinizde oyuncak varsa, kafes dışında kendinize beraber oynayın. Metal, veya ses çıkaran oyuncaklar varsa atın.