Karadeniz Pet

evett söyleye söyleye ispinozlarım geldii :) :)

ömerve

Emektar Üye
Evet bir çift hediye ispinozum geldi :) Temizliklerini yaptım gerekli malzemelerini taktım. Kum,gaga taşı koydum. Bir vitaminli bir de sade su koydum çünkü vitaminliyi içip içmediklerini bilmiyorum. Mamayı da yarın yapıcam hemen. Şimdi bi kaç sorum var. Bu yuvalığa yavru yaparlar mı değiştirmem gerekir mi? Bir de bunların haricinde yapmam gereken bir şey var mı? Acayip heyecan yaptım :D Çiftleştiklerini görmüşler. Ama muhabbet kuşu rahatsız ediyormuş. Sanırım bu yüzden daha yumurtlamadılar. Ben şimdi sessiz bir odaya koydum. Beslemeye başladım. Bir de hangisi dişi hangisi erkek ?
20180101_182727.jpg
Tavsiyelerinizi bekliyorum. :D
Resimler ekte.
@Sakuram hocam özellikle sizden bekliyorum. Bir yavrulamış ispinoz annesi olarak :D

Ekli dosyalar

• 20180101_182727.jpg
    20180101_182727.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 39
  • 20180101_183121.jpg
    20180101_183121.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 40
Beyaz disi kahve rengi erkek masallah cok guzeller benim gordugum kadariyla sepet seklindeki kapali yuva tercih ediliyor buna yaparmi bilgim yok o konuda :) (cinsiyet gagadan anlasiliyor kirmizi ise erkek turuncu ise disidir)

Teşekkürler :) Aynen gagadan belli oluyorlar da benim kafalar karıştı ondan yine danışman istedim. :D Aynen sepetler tercih ediliyor ama kuşcu bunda da olur demişti en başında:) Eğer olmaz ise değiştireceğim zaten. :)

Teşekkürler :) Aynen gagadan belli oluyorlar da benim kafalar karıştı ondan yine danışman istedim. :D Aynen sepetler tercih ediliyor ama kuşcu bunda da olur demişti en başında:) Eğer olmaz ise değiştireceğim zaten. :)
Insallah olur bu kuşlardan yavru almak cok daha basit es tutma diye birşey yok dışı ve erkek bir araya geldiğinde çiftleşme hemen oluyormuş duyduğuma göre :) ınsallah sende hemen yumurta yavru alırsın kuluçka sureleride 13 14 gün arasıymış ufak ufak araştırıyorum her kuş cinsini :)

Hayırlı olsun :) heyecanınızı anlıyorum

Daha etiket bildirimi gelir gelmez başlığı görünce güldüm burada. Çok sevindim ya, güle güle üretimler olsun sağlıklı sağlıklı yavrucaklar gelsin. Pek şeker bunlar, "vik vik" :D

Öncelikle kesinlikle ama kesinlikle böyle bir yuva takma kardeşim, buradan yavrular düşebilir, yumurtalar kırılabilir vs. yuvalığı derhal çıkar yeni yuvalık alana kadar da takma. Hasır yuvalık da kullanma sepet şeklinde denen çünkü o da sıkıntıdır, içine ulaşman zor olur. Bildiğimiz muhabbet gibi bir yuvalık bul ama küçük olsun bak ben şöyle kullanıyorum hemen ekteki resme bir bak. Soldaki erkek yanağında benek olan, sağdaki beyaz ise dişi. Pek sevimliler. Ben kendi yuvalığımdan çok memnunum, çok güzel ve minik büyük de değil, hasır iplerden al kafese tak, o da ekte bulunur görürsün. Kafesin altındaki tellere tak. Erkek o ipi çeker alır ve yuva yapar. Pofuduk bir yuvaları olduğu anda direk yumurtalar gelir görürsün :) 1 hafta rahatsız etmezsen, ortama alışırlar. Çok hareketlilerdir, o yüzden sularına dikkat et hızlı bitirirler. 1 adet su yeterli, vitaminli su dediğin nasıl vitaminli? Yem takviyesi VİTALİS gibi Nekton S-E gibi bir ürün mü? Yoksa AVİSOL gibi hazır bir ürün mü onları tavsiye etmem zarar verir.

Dediğim gibi bu kuşları fazla rahatsız etmezsen 10 güne yavru alırsın, ortama alışmaları yeterli ve çabuk alışırlar. Kafesleri aşağıda olmasın, yukarı da olsun çok da yukarıda deil tabi. Pencere kenarına koy, güneş alsınlar belli zamanlarda ve rahatsız edilmesinler. Zaten alıştıktan sonra istediğin gibi ilgilenebilirsin aşırıya gitmeden.

Ekli dosyayı görüntüle 18202 Ekli dosyayı görüntüle 18203 Ekli dosyayı görüntüle 18204 Ekli dosyayı görüntüle 18205 Ekli dosyayı görüntüle 18206

Bende çok güldüm ağzım kulaklarıma vardı. Getiriyorlarmış deyince :) birine verin demişler. Bende daha neler benim onlar dedim. Hemen alıp koydum köşeye :D Yuvalığı değiştirecem en kısa zamanda. Bu İpten bende vardı top vardı.Küçük küçük kesip sağdaki gibi kapağa taktım idareten. Dedim ziyan olmasın. Vitamin B vitamini hocam :)

Insallah olur bu kuşlardan yavru almak cok daha basit es tutma diye birşey yok dışı ve erkek bir araya geldiğinde çiftleşme hemen oluyormuş duyduğuma göre :) ınsallah sende hemen yumurta yavru alırsın kuluçka sureleride 13 14 gün arasıymış ufak ufak araştırıyorum her kuş cinsini :)
aynen çiftleşme oluyomuş ama dediğim gibi heralde sesizlik olmadı için olmamış. Bakalım heyecanla beklicem :D

Bende çok güldüm ağzım kulaklarıma vardı. Getiriyorlarmış deyince :) birine verin demişler. Bende daha neler benim onlar dedim. Hemen alıp koydum köşeye :D Yuvalığı değiştirecem en kısa zamanda. Bu İpten bende vardı top vardı.Küçük küçük kesip sağdaki gibi kapağa taktım idareten. Dedim ziyan olmasın. Vitamin B vitamini hocam :)
Bu resmini paylaştığım hasır ipin içinde olduğu tutucu daha kaliteli aslında ve içide açılıyor bunun yani 1 kere bundan alıp içine sürekli kendin de hasır ip koyabilirsin, ancak farketmez. Nereye takarsanız takın onlar bulur alır ve yuvayı örer, çok kolay üreyen canlılardır. Dolayısı ile dediğimi yap, bu sefer yumurtaların gelsin inşe'Allah burada sevincini beraber yaşayalım :) Bu yuvalığı kaldır, bekletme. Olası yavrulama görürsen yumurtalar geldiği zaman yuvalığı değiştirdiğinde sıkıntı yaşama ihtimalin olabilir. Ben yuvalığımdan çok memnunum, sana muhabbet kuşları için olan büyük yuvalıkları kakalamaya kalkarlarsa da alma sakın. Ancak vakit kaybeden yuvalığı temin et. Onlara da düzenli olarak mama ver mamanın linkini nerede bulacağını biliyor olmalısın, ancak bir sürü konu vardır zaten mama hakkında istediğine bakıp yapabilirsin.

Düz B vitamini yerine, bir yem takviyesi edin dediklerim gibi. Ben VİTALİS kullanıyorum, biliyorsundur. 1 adet suluğa koyman yeterli, onlar çok su içerler zaten. Sıkıntı yok.

Ya da bu yuvayı kaldırmasan da olur yarına kadar, yumurta varsa tutamaz ise kafese düşmesin :D Ancak vakit kaybetmeden yuvalık al, bu ve hasır sepetler çok sakıncalı. Dışarıdan bağlantı kurabileceğin benimki gibi bir yuvalık al.

Bu resmini paylaştığım hasır ipin içinde olduğu tutucu daha kaliteli aslında ve içide açılıyor bunun yani 1 kere bundan alıp içine sürekli kendin de hasır ip koyabilirsin, ancak farketmez. Nereye takarsanız takın onlar bulur alır ve yuvayı örer, çok kolay üreyen canlılardır. Dolayısı ile dediğimi yap, bu sefer yumurtaların gelsin inşe'Allah burada sevincini beraber yaşayalım :) Bu yuvalığı kaldır, bekletme. Olası yavrulama görürsen yumurtalar geldiği zaman yuvalığı değiştirdiğinde sıkıntı yaşama ihtimalin olabilir. Ben yuvalığımdan çok memnunum, sana muhabbet kuşları için olan büyük yuvalıkları kakalamaya kalkarlarsa da alma sakın. Ancak vakit kaybeden yuvalığı temin et. Onlara da düzenli olarak mama ver mamanın linkini nerede bulacağını biliyor olmalısın, ancak bir sürü konu vardır zaten mama hakkında istediğine bakıp yapabilirsin.

Düz B vitamini yerine, bir yem takviyesi edin dediklerim gibi. Ben VİTALİS kullanıyorum, biliyorsundur. 1 adet suluğa koyman yeterli, onlar çok su içerler zaten. Sıkıntı yok.
O tutucudan aklımda var. Yakın zaman da temin edicem onu da zaten. Şuan gelen haliyle kılıfına uydurmaya çalıştım :D Mamayı da sabah eksik malzemeleri temin edip vericem inşallah. Yem takviyelerine de bakıcam. Yuvalığı da halledicem en kısa zamanda inşallah yavruları da burada paylaşıcam :) Misafirler bilgisayarı elimden aldı. Konu soğudu. :D

O tutucudan aklımda var. Yakın zaman da temin edicem onu da zaten. Şuan gelen haliyle kılıfına uydurmaya çalıştım :D Mamayı da sabah eksik malzemeleri temin edip vericem inşallah. Yem takviyelerine de bakıcam. Yuvalığı da halledicem en kısa zamanda inşallah yavruları da burada paylaşıcam :) Misafirler bilgisayarı elimden aldı. Konu soğudu. :D
Yok ben buradayım, konuyu ısıtırız şimdi kardeşim :D Heh, ne güzel söyledin ya, yem takviyelerine bakacağım dedin. Senin için alayım ticaretçi demedin, anlayış farkı işte. Buna teşekkür etmesem haksızlık etmiş olurdum sana, bu da olmazdı sen takılma buraya ama bak ve muhakak temin et sadece B vitamini olmaz çünkü.

Bir sürü yavruların olsun sağlıklı sağlıklı inşe'Allah, bence çift yap yavruları satma bir süre. Bu şekilde büyüt.

Bir de hocam erkek dişiden büyük. Tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum yaş farkının.Bu sorun teşkil eder mi ?

Bir de hocam erkek dişiden büyük. Tam olarak ne kadar olduğunu bilmiyorum yaş farkının.Bu sorun teşkil eder mi ?
Zannetmem, etmez. Onlara karşı cins olsa yeter zaten ki fazla da büyük durmuyor, sen nasıl anladın bunu?

Yok ben buradayım, konuyu ısıtırız şimdi kardeşim :D Heh, ne güzel söyledin ya, yem takviyelerine bakacağım dedin. Senin için alayım ticaretçi demedin, anlayış farkı işte. Buna teşekkür etmesem haksızlık etmiş olurdum sana, bu da olmazdı sen takılma buraya ama bak ve muhakak temin et sadece B vitamini olmaz çünkü.

Bir sürü yavruların olsun sağlıklı sağlıklı inşe'Allah, bence çift yap yavruları satma bir süre. Bu şekilde büyüt.
Tamamdır. :D Valla bende yavrular olunca alıcısı çok olur :) Bakalım insanlara yok diyebilirsem yaparım eş. Hatta bi tane dişi var boşta :D İlk erkekle onu eşlerim :D Ama bakalım zaman ne gösterir. :D Apla bi tanesini bize ver diyenler çoğalmazsa yolumuza bakarız :D

Tamamdır. :D Valla bende yavrular olunca alıcısı çok olur :) Bakalım insanlara yok diyebilirsem yaparım eş. Hatta bi tane dişi var boşta :D İlk erkekle onu eşlerim :D Ama bakalım zaman ne gösterir. :D Apla bi tanesini bize ver diyenler çoğalmazsa yolumuza bakarız :D
Veremem, ağlar de :)

Zannetmem, etmez. Onlara karşı cins olsa yeter zaten ki fazla da büyük durmuyor, sen nasıl anladın bunu?
Çünkü bunun erkeği benim ilk aldığım çiftin erkeğiydi. Eşi ölünce erkeği götürdük biz.Bu yavrular yeni gelmişti.Yani annesinden yeni ayrılmıştı. Biz yeni yavrulardan bir çift alıp erkeği bıraktık oraya.Bunu alanlarda bizim erkekle beraber yeni gelen yavrulardan almışlar :D Burdan biliyorum :D5ay 6ay ne bilim 2ay d1yaş diye bilemem ama büyüklüğü kesin :D İki hatun eskitti :D

Geri