Karadeniz Pet

Evime paçalı güvercin geldi!

Kader

Meraklı Üye
1 saat önce evimin kapısını açtım ve merdivenlerde bir güvercin gördüm. Hemen yakalayıp içeriye aldık. Ama ne yapıcağımız ya da nasıl besleyeceğimiz hakkında hiçbir fikrimiz yok. Şu an balkonda, su ve buğday koyduk ama yemedi. Öyle duruyor. Sahibini bulursak vereceğiz ama bulamadığımız takdirde bakımı nasıl olmalı ya da dışarı mı salmalıyız? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ve şimdi farkettik uçmasın diye kanatlarıns bant takmışlar.

Ekli dosyalar

• 20190615_130647.jpg
    20190615_130647.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 92
Birkaç tünek yapın duracağı yere. Ancak balkon çok sıcak olabilir güneş alıyorsa.
Buğday mısır kırığı alın zahireciden.
Güvercin yemi satan yerler var. Onlarda karışık yemler de olur.
Balkonumuz çok güneş almıyor. Buğday da koyduk ama yemedi.

Yakaladığınız için strese girmiştir.Levent hocanın da dediği gibi buğday, mısır kırığı,su koyun.Güvercinler stresi çabuk atlatır.Bu arada güvercinin cinsi takla.

Yakaladığınız için strese girmiştir.Levent hocanın da dediği gibi buğday, mısır kırığı,su koyun.Güvercinler stresi çabuk atlatır.Bu arada güvercinin cinsi takla.
Dışarı salsak yaşayabilir mi? Gerçi hayvanın kanatlarını biraz kesmişler.

Kanatlarını kesmişlerse doğru düzgün uçamaz.Kedilere yem olur salmayın.Sahibi yakın bir yerlerde olabilir.Bir araştırın.

Kanatlarını kesmişlerse doğru düzgün uçamaz.Kedilere yem olur salmayın.Sahibi yakın bir yerlerde olabilir.Bir araştırın.
Kendi sahibine değil de başka bir güvercinciye vermek istiyorum. Hayvanın hem kanatları kesilmiş hem de bantlanmış. Resmene eziyet.

Yerine alissin diye ya kanatlarini kesiyorlar ya da bantliyorlar, o kesilenlerin cekilip uzamalari lazim. Tek basina cok yazik hayvana, civarda besleyen varsa onlara vermek daha mantikli olur. Tipini ve kalibina bakarak erkek gibi geldi ama cok zamandir ugrasmadim emin degilim. Biraz alisinca yem yiyip su icer.

Su haliyle salarsaniz cok yasayamayabilir.

Yerine alissin diye ya kanatlarini kesiyorlar ya da bantliyorlar, o kesilenlerin cekilip uzamalari lazim. Tek basina cok yazik hayvana, civarda besleyen varsa onlara vermek daha mantikli olur. Tipini ve kalibina bakarak erkek gibi geldi ama cok zamandir ugrasmadim emin degilim. Biraz alisinca yem yiyip su icer.

Su haliyle salarsaniz cok yasayamayabilir.
Haklisiniz ben de başka birine vermeyi düşünüyorum bulabilirsem ama az önce farkettim tüylerinde 2 3 kücük kırmızı böcek dolaşıyor büyük ihtimalle bit. Nasil gecirebilirim. Muhabbet kuşum da var ona geçmesini istemiyorum.

Haklisiniz ben de başka birine vermeyi düşünüyorum bulabilirsem ama az önce farkettim tüylerinde 2 3 kücük kırmızı böcek dolaşıyor büyük ihtimalle bit. Nasil gecirebilirim. Muhabbet kuşum da var ona geçmesini istemiyorum.
Tabağın içine ılık su koysanız içine de iki damla elma sirkesi damlatsanız kuş o tabakta yıkanır mı? Ya da siz spreyleme yöntemi ile yıkayın.

Tabağın içine ılık su koysanız içine de iki damla elma sirkesi damlatsanız kuş o tabakta yıkanır mı? Ya da siz spreyleme yöntemi ile yıkayın.
Guvercinler banyoyu muhabbetlerden cok seviyor bence :) tabak kucuk gelebilir de daha genis bir kap varsa cok guzel olur

Arkadaşlar, petshopla konuştum. Bir sprey kutusunda su ve biraz elma sirkesiyle kuşun spreylememi söyledi. Ve kuşun kanadında da yara var uçamıyor. Ilk aldığımızda da kurumuş kanlıydı. Onun için de merhem önerdi. Bir iki hafta bak uçmaya başlayınca salarsın dedi. Ve petshop güvercinin kaçmadığını bilerek bırakıldığını söyledi ki bence de öyle.

Umarım sağlığına en kısa sürede kavuşur. Bu da sizin sayenizde olacak.

Kendi sahibine değil de başka bir güvercinciye vermek istiyorum. Hayvanın hem kanatları kesilmiş hem de bantlanmış. Resmene eziyet.
Bu sizin bileceğin bir konu istediğiniz kişiye verebilirsiniz.:)Güvercinleri salmadan kümeste 3 hafta bakarsanız ve yemini ve suyunu bol verirseniz.Salsanız dahi kaçmazlar.Mallesef güvercin bakanların bir çoğu 3 uzun uçuş tüyünü çekerler.Ben hiç kanat kesenini görmedi.Bende 27 sene önceye kadar güvercin bakmıştım elime yem aldığım zaman yemeğe elime gelirlerdi.Kuşunuz bana göre dişi ve yaşı büyük.Güvercinler yıkanmayı severler ,geniş bir kaba üç parmak yükseklikte su koyarsanız yıkanacaktır.

Son düzenleme:
Bu sizin bileceğin bir konu istediğiniz kişiye verebilirsiniz.:)Güvercinleri salmadan kümeste 3 hafta bakarsanız ve yemini ve suyunu bol verirseniz.Salsanız dahi kaçmazlar.Mallesef güvercin bakanların bir çoğu 3 uzun uçuş tüyünü çekerler.Ben hiç kanat kesenini görmedi.Bende 27 sene önceye kadar güvercin bakmıştım elime yem aldığım zaman yemeğe elime gelirlerdi.Kuşunuz bana göre dişi ve yaşı büyük.Güvercinler yıkanmayı severler ,geniş bir kaba üç parmak yükseklikte su koyarsanız yıkanacaktır.
Sizin de dediğiniz gibi vicdansızlar hayvanın kanadını çekmişler çıkmamış zedelenmiş. Yıkanma işini hallettik. Iyileştikten sonra dışarı salmayı düşünüyoruz. Eğer alışırda gitmez mi, ya da gidio geri mi döner?

Kanatları iyileştikten sonra salarsanız bu kuşun karakterine kalmış bir durum belki gider,belki gitmez.İyileşene kadar siz yinede ona bir yuva bakın sahiplenmek isteyen olabilir.

“Vicdanlı ve dürüst olmak,
hesaplı olmaktan iyidir.
Hesap, insanı makam sahibi yapar da,
vicdan daha önemli bir işe yarar;
insanı insan yapar.”
Friedrich Nietzsche

Kanatları iyileştikten sonra salarsanız bu kuşun karakterine kalmış bir durum belki gider,belki gitmez.İyileşene kadar siz yinede ona bir yuva bakın sahiplenmek isteyen olabilir.

“Vicdanlı ve dürüst olmak,
hesaplı olmaktan iyidir.
Hesap, insanı makam sahibi yapar da,
vicdan daha önemli bir işe yarar;
insanı insan yapar.”
Friedrich Nietzsche
Güvenebileceğim biri çıkarsa sahiplendirebilirim. Bakalım önce bi iyileşsin de.

Güvercin dün akşamdan beri hiçbir şey yemedi. Öylece duruyor. Biri yanına yaklaşınca hareketlenmeye başlayıp kaçıyor. Gerçekten çok üzülüyorum haline. Nesi var anlamıyorum. Hiç yemedi bugün hiç.