Karadeniz Pet

Eş seçimi veya tanıştırma nasıl yapılmalıdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Eş seçimi veya tanıştırma nasıl yapılmalıdır : Genelde evde tek muhabbet kuşu besleyen insanlar evcil hayvan mağazalarından satın aldıkları 2. bir kuşu eve getirdiklerin kuşların hemen eş olacaklarını zannederler. Durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Örneğin uzun yıllar tek bakılan muhabbet kuşları yıllarca kendi türünden bir canlı görmedikleri ve insanlar ile arkadaşlık etmeyi seçtikleri için eve yeni gelen kuşa hiç ilgi göstermezler hatta kıskanıp ona zarar vermeye de kalkışabilirler. Bu yüzden 1 yaşını doldurmadan tek beslediğiniz kuşunuza eş almanızı tavsiye ederiz. Eğer çift olarak kuş satın alıyorsanız ve yavru alma hevesiniz varsa kuşları satın alacağınız yerde bir müddet kuşları izleyip, birbiriyle anlaşan, birbirini kaşıyan veya besleyen bir çift muhabbet kuşunu seçmelisiniz. Tek olarak baktığınız bir muhabbet kuşuna eş almak istediğinizde yapılacak en doğru davranış ona eşini kendisinin seçme fırsatını tanımanızdır. Örneğin kuşunuzu evcil hayvan mağazasında birçok arkadaşının bulunduğu bir kafese koyup bir süre izlersiniz. Anlaştığı bir muhabbet kuşu varsa onu satın alırsınız. Dişi muhabbet kuşları daha zor eş seçtikleri için salmadaki erkek sayısının dişi sayısından daha fazla olmasında yarar vardır. Eğer kuşunuzun eşini seçme şansı yok ve siz ona eş aldıysanız onları bir araya getirdiğinizde anlaşabilmeleri için onlara zaman tanımalısınız. Örneğin 2. kuşunuzu satın aldığınızda onları bir süre ayrı kafeslerde tutup daha sonra bir araya getirmek, tanıştırma için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Anlatımın İçin çok saol..Benim bir sorum var. 6 yaşındaki erkek kuşuma 1 - 1.5 yaşlarında dişi bir kuş aldım, alırken satıcı şöyle birşey yaptı benim kuşumu getirmemi istedi götürdüm bende. satılan kuşlarda bi dişi kuş seçti ve benim kuşumun yanına koydu onu 10 dakika izlememi istedi uzaktan bende izledim anlaştılar kuşla herhangi bir sorun olmadı ama evime geldiğimde yeni aldıgım kuş biraz stresli gibiydi yani durdugu tünekten hareket etmiyor,erkek kuş hangi tüneğe atlarsa onu takip ediyor,arada bir gagalarını vurduruyorlar birbirlerine... sizce kuşlarım birbirini sevmişmidir ? sevdiysede dişi kuşun kafese alışması için zaman mı tanımam gerek ? bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

Açtığınız konuya gereken cevabı atmıştım :) Birde 6 yaşındaki kuşa eş almasanızda olurdu,zaten yalnızlığa alışmıştır ama madem almışsınız gözlemleyin derim :)

Açtığınız konuya gereken cevabı atmıştım :) Birde 6 yaşındaki kuşa eş almasanızda olurdu,zaten yalnızlığa alışmıştır ama madem almışsınız gözlemleyin derim :)

yok aslında eşi vardı ama malesef öldü hastaymış :(.. şimdi tekrar aldım.

Anlatım için sağol

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...