Karadeniz Pet

Favori mama Tarifiniz

Yuko1907

Yeni Üye
Değerli hobidaşlar, Herkes üretim ve kızıştırma için kullandığı kendi mama Tarifini yazabilir mi? Mama konusunda çok fazla çeşit var. İşin özü şu mamayı yap sırtın yere gelmez dediğiniz mamaları bi söyleyiverin hele :D:D:D

Değerli hobidaşlar, Herkes üretim ve kızıştırma için kullandığı kendi mama Tarifini yazabilir mi? Mama konusunda çok fazla çeşit var. İşin özü şu mamayı yap sırtın yere gelmez dediğiniz mamaları bi söyleyiverin hele :D:D:D
http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme.62649/
Hocam hayırlı akşamlar bende aynı konudan müzdariptim. Bana şöyle bilgilendirme gönderdi arkdaş sana da yardımı olur mutlaka. Hayırlı beslemeler :D

Yeni gördüm konumun linkinin paylaşıldığını, tekrarlamış oldum.

Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Merhabalar, öncelikle mamanın yapımı hakkında çok fazla soru alıyorum ; gerek özelden ve gerekse konulardan.

Herkesin mama yapma şekli ve kuşlarını besleme şekli farklıdır, kimi 2 gün arayla verir kimi benim gibi her gün. Mühim olan oranını tutturmaktadır.

Kelepçeli mama kabı dediğimiz mama kabını kullanıyorum, çiftlerimin kafeslerinde 2 adet bulunduruyorum: Bir erkek, bir dişi için. Günlük olarak mama kabına, mamadan bir tatlı kaşığı ekliyorum, yaptığım mamayı buz dolabında saklıyorum ama çok yapmıyorum mama uzun süre beklemesin diye ki içinde yumurta olduğu için beklerse kursak mantarına vb hastalıklara yol açabilir. Mamayı günlük olarak bu ölçüde tazelemeyi seviyorum ki kuşlarım olabildiğince taze yesinler istiyorum. Yumurtalar çıktığı zaman zaten mamanın içindeki havucu ve tarçını kesiyorum, bu dönemde eğer kızışmalarında etki sağlarsam yavrulara bakmayabilirler, bu dönemde de arada elma veriyorum.

Yapmış olduğum mamanın hazırlanışı:

Bebe bisküvisi toz halinde(rondodan yahut rendeden geçirip)
Yarım havuç(rondadan yahut rendeden geçirip)
Hero baby toz mama(bim de dahi satılıyor)
İrmik
Galeta unu
Mor haşhaş(az)
1 haşlanmış yumurta, kabuğu da dahil(rondadan yahut rendeden geçirip)
Kalamar kemiği toz halinde(kafesine direk asınca yiyorsa kuşlarımız sıkıntı yok ama yemiyorsa ki alışır bir süre sonra ama, mamasına rondadan geçirip yahut rendeleyip eklenebilir)
Tarçın(fazladan kızıştırma etkilidir ben üretim amaçlı kullanıyorum)
Pirinç unu

Yine mamaya sevdiği şeylerden zararsız olacak şekilde ekleme yapabilirsiniz, ben yapıyorum. Kırk yılda bir nijer eklediğim de oluyor ama ben nijeri pek tasvip etmiyorum. Fazlası yine zarar olabiliyor. Mamanın içeriğindeki ölçüleri kuşlarınızın çokluğuna göre ayarlayabilrsiniz, ben o şekilde yapıyorum. Arada mama vermediğim de oluyor, çünkü ben günlük uyguluyorum.

Aldığımız hazır vitaminler yerine sürekli her gün vermekte zarar görmediğim yem takviyesi ekliyorum sularına, veterinerden almış olduğum marka VİTALİS'tir. Şüphesiz tavsiye ederim. Tüylerin parlaklığı ve metobolizmaya çok büyük katkısı vardır, ishali önler, içinde bulunduğu E vitamini dolayısıyla üretimde yumurtalarımızın doluluk oranlarında büyük rolü vardır ve hakeza birçok artısı mevcuttur. Sürekli vitamin verilmesi kuşa zarardır(örneğin AVİSOL), fazla verilen vitaminden dolayı zengin hastalığı dediğimiz hastalığa neden olabilir. Arada bir suyu saf halde içsinler, tadını alsınlar diye de VİTALİS'i kesiyorum. Yine rada bir yine sularına elma sirkesi damlatıyorum, yahut doğal vitamin amaçlı sularına limon da sıkabiliyorum. Sirke sindirim sisteminde ve metobolizma da bulunan zararlı bakterilere etkilidir. Limon da C Vitamini içermektedir.

VİTALİS yerine piyasa da bulunan birçok yem takviyesi vardır, ben bunu seviyorum. Yahut alışkanlık diyebiliriz.

Kuşlarıma arada yine marketlerden temin ettiğim kuru mamadan 1 çay kaşığı kadar sularına ekleyip, özellikle yavrular olduğu zaman, probiyotik de verebiliyorum. Bazılarımız Diazym diye de bilir.

Bu dediklerim uzun belki, ama zor değildir. Çok kolay bir şekilde halledilir. Faydalı olması dileğimle, küçük canlarımızla birlikte hepimize iyi forumlar diliyorum.

Hocam bu vitalist vitamin sanırsam. Ben supravit aldım eczaneden onu kullanıyorum. Vitalist daha mı iyidir yada farkı nedir?

Hocam bu vitalist vitamin sanırsam. Ben supravit aldım eczaneden onu kullanıyorum. Vitalist daha mı iyidir yada farkı nedir?
Çeşitli markalar mevcuttur çoğu vitamin ve yem takviyelerinde. Ben alışkanlık mı dersiniz bilemem fakat VİTALİS i seviyorum, hafifi bir yem takviyesi. Vitamindir diyemem ama içinde fazlaca vitamin barındırır. Dolayısı ile günlük kullanımda sıkıntı yaşamayız. Markalar arasındaki tercih size aittir, fakat ben VİTALİS i tavsiye ederim, hafif bulurum ve günlük kullanımda ağır bir dozaj yüklenmeden rahat kullanırım.

Merhabalar
Benim kullandığım karışım kızıştırıcıyı anlatıyım gerçekten çok etkisini gördüm

Yumurtanin sarisi 3 cay kasigi süt
Yarim cay kasigi bal
Bunlari karistirip mama kivamina getiriyorsun haftada 2 defa versen yeter.
Etkisini görürsün zaten

Merhabalar
Benim kullandığım karışım kızıştırıcıyı anlatıyım gerçekten çok etkisini gördüm

Yumurtanin sarisi 3 cay kasigi süt
Yarim cay kasigi bal
Bunlari karistirip mama kivamina getiriyorsun haftada 2 defa versen yeter.
Etkisini görürsün zaten
Eyvallah teşekkür ettim hocam

Geri