Karadeniz Pet

Folluk taban malzemesi sorunsalı ve kedi kumu tavsiye

Murat Karakoç

Meraklı Üye
Merhaba,

Daha önce bir kuluçkada kullandığım mısır granülü ne hikmetse bitlenmiş, yenisini almayı düşünmüyorum. Şuan bir avuç kuş kumu var follukta 5 yumurta var bir sıkıntı gözükmüyor ay sonu ilk yavru çıkacak. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra sağlıklı bir şekilde folluk taban malzemesi olarak kedi kumu kullanmayı düşünüyorum. Daha önce kullanan veya kullanmakta olanlar yardımcı olabilir mi ? Kedi kumunun hangi çeşitleri uygundur ve bilindik standart marka var mı ?

Bende hamster talaşı kullanıyorum uygunmudur ?

Merhaba,

Daha önce bir kuluçkada kullandığım mısır granülü ne hikmetse bitlenmiş, yenisini almayı düşünmüyorum. Şuan bir avuç kuş kumu var follukta 5 yumurta var bir sıkıntı gözükmüyor ay sonu ilk yavru çıkacak. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra sağlıklı bir şekilde folluk taban malzemesi olarak kedi kumu kullanmayı düşünüyorum. Daha önce kullanan veya kullanmakta olanlar yardımcı olabilir mi ? Kedi kumunun hangi çeşitleri uygundur ve bilindik standart marka var mı ?

Mısır granülünde maalesef öyle bir sorun oluyor. Sabunsuz Diatomit kumlarından almanızı tavsiye ederim, yüksek sıvı emme kabiliyeti sayesinde hijyen açısından oldukça başarılı bir üründür. Marka olarak fazla bir seçenek yok zaten, internet üzerinden ürünlerin kullanıcı yorumlarını okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çam talaşı vardı daha önce kıyıda köşede duruyordu bitlenme sorunu ortaya çıktı onda. Kedi kumuda yavruların gözüne zararlı diyorlar. Sanırım tekrar mısır granülüne kaldık en azından fazla durmayacak follukta.

Çam talaşı vardı daha önce kıyıda köşede duruyordu bitlenme sorunu ortaya çıktı onda. Kedi kumuda yavruların gözüne zararlı diyorlar. Sanırım tekrar mısır granülüne kaldık en azından fazla durmayacak follukta.

Sabunlu olanları yavruların gözlerine ve ciğerlerine zarar verir ancak doğal Diatomit kumlar zarar vermez. Ben size öneride bulundum, kullanıp kullanmamak size kalmış :)

Yuvalıkta kedi kumu kullanmanın birkaç zararından bahsedeyim;

✓Kalitesiz kedi kumu fazlası ile toz içerir bu kuşların solum yolu enfeksiyonları gibi solunum yolu sorunları yaşamasına sebep olur.

✓Kedi kumu boyutu küçük akvaryum kumu boyutunda olursa yavruların vücutlarına yapışarak yara oluşmasına sebep olur.

✓Kedi kumu yavruların gözlerine yapışarak göz sorunlarına sebep olur.

Tavsiyem mısır granülüdür kafes ve ekipman, yuvalık düzgün temizlendiği sürece bit, akar yada parazit olşumu oldukça zordur. Parazit için kür uygulamanız bit sorununu ortadan kaldıracaktır.

Kara çam talaşı satılıyor onu öneririm. Cam talaslari genel olarak bit yapmaz ancak Kara çam talaşı daha etkili