Karadeniz Pet

Forpus Papağanı - Muhabbet Yemi

Mesut Kaynacı

Yeni Üye
Ben uzun yıllar muhabbet kuşu besledim. Kuşum ölünce Forpus papağanı almaya karar verdim ve henüz yeni yem kırmaya başlayan bir forpus sahiplendim.

Yavruyken muhabbet kuşu yemi yedirebilirsin dediler. Ama yemiyor.

Kuşa ne yedireceğimi şaştım. Muhabbet kuşu yemi içindeki sarı darı, ak darı gibi yemleri yemiyor. zorla verince de toz haline getiriyor. Yani muhabbet kuşu gibi kabuğunu çıkarıp yutmuyor.

Yemin içindeki kenevir, çekirdek, yulaf, buğday gibi şeyleri seçerek yiyor ama onlar da aşırı yağlanma yapar fazla yedirmeyin diyorlar.

Meyve, sebze ise onları da yemiyor çok az tadına bakıyor. Rotipet mama aldım az ondan yiyor.

Bir de dal darı aldım onu yiyor ama sırf tek tip yem ile beslemek sağlıklı değil diye düşünüyorum.

Başka ne yapabilirim? sarı darı, ak darı gibi yemleri yememesi normal mi?

Normalde muhabbet kuşu yemlerini yemeleri lazım ,dal darı denemenide öneririm özellikle kızıl dal darıya bayılıyor benimkiler ama daha yavru olduğu için olabilir belkide ortama alışamamıştır.

Selam. Benim forpusum bana geldiginde sadece dal dari yi az aza yiyebkliyordu. 1 hafta el beslemesi ile yani siringayla mama ile besledim. Ama ilk zamanlar en kolay aspuru kirmaya basladi. Zamanla yemlere alışıyor daha cok küçük. Ilk zamnalar evet un haline getiriyorlar yemleri yerken.Şimdi 6 aylik oldu en cok yemin icindeki kenevirleri sonrada yulaflari yiyior darilari seciyor yemek istemiyor ancak ac kalirsa yiyor. Cekirdek cok az veriyorum.arada odul olarak badem ceviz veriyorum bayiliyor. Sebzelerden yesil biberi havuc u cok seviyor. Siz önüne koyun zamanla alisacaktir benkmki de öyleydi