Karadeniz Pet

Fransız tüy dökümü ile ilgili

Hayal Güç

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhaba ben fransız tüy dökümü hastalığı ile ilgili bir şeyi merak ediyorum.
1. Bu hastalık doğuştan mı muhabbet kuşlarında görülür yoksa hiç böyle bir problemi yokken 3-4 yaşlarındaki kuşlarda sonradan da çıkabilir mi?
2. Bulaşıcı bir hastalık mı?

Arkadaşlar merhaba ben fransız tüy dökümü hastalığı ile ilgili bir şeyi merak ediyorum.
1. Bu hastalık doğuştan mı muhabbet kuşlarında görülür yoksa hiç böyle bir problemi yokken 3-4 yaşlarındaki kuşlarda sonradan da çıkabilir mi?
2. Bulaşıcı bir hastalık mı?

Sorumun cevabını göndermiş olduğunuz linkten yine alamadım. Bununla ilgili birçok yazı okudum ama sormaya çalıştığım şey şu 3 yaşına kadar tüy olarak gayet sorunsuz olan bir kuşta sonradan böyle bir hastalık çıkar mı? Hiçbir belirti yokken

Sorumun cevabını göndermiş olduğunuz linkten yine alamadım. Bununla ilgili birçok yazı okudum ama sormaya çalıştığım şey şu 3 yaşına kadar tüy olarak gayet sorunsuz olan bir kuşta sonradan böyle bir hastalık çıkar mı? Hiçbir belirti yokken
French Molt yumurtadayken kuşlara geçiyor ve tüy sorunlarına sebebiyet veriyor. Anaç kuşlara Polyoma virüsü bulaşsa dahi tüy sorunlarına sebep olmuyor kuluçkada yavrulara taşınarak yavrularda açığa çıkıyor. 3 yaşında tüy sorunu olmayan kuşta French Molt görülmesi pek muhtemel değil taşıyıcı olabilir lakin semptom göstermez.

French Molt dışında da farklı tüy sorunları ve hastalıkları mevcuttur farklı tüy sorunları yaşıyor olabilmesi muhtemeldir.

Geri