Karadeniz Pet

FRENCH MOLT (Fransız Tüy Dökümü) Hastalığı BİLGİ-BAKIM-TEDAVİ

• Konbuyu başlatan [ACEMI]Kuscu
  • Başlangıç tarihi
A

[ACEMI]Kuscu

Guest
French Molt Hastalığı (Fransız tüy dökümü) genelde genç muhabbet kuşlarında görülür,hastalık tüylerinin dökülmesi yeniden çıkması ve dökülen tüylerin dip kısımlarında kanama olmasıdır.Genelde kanat uç tüyleri ve kuyruk tüylerinde dökülmeler oluşur,düşen tüylerin yeniden çıksada bu bir aslında virüsdür.
Herşeyden önce şunu bilmenizi isterimki bu soru kafanızı kurcalamasın ;
Fransız Tüy Dökümü Bulaşıcımıdır ?
Hayır , bulaşıcı değildir fakat bu hastalık genlerde taşınır Fransız Tüy Dökümü Hastası olan bir kuşun mutlaka yavrularındada görülebilinir .

NEDEN TÜYLER DÖKÜLÜR ?

Bu hastalığın sebebi net olarak bilinmemekle birlikte uzun araştırmalarım sonucu edindiğim bilgilere göre tüy köklerinin sağlam olmaması en etken sebeptir.

TEDAVİ EDİLİRMİ ? NASIL EDİLİR ?

Hastalığın tedavisi çok zor olmakla beraber erken teşhis çok önemlidir.
Gelelim tedaviye Muhabbet Kuşlarının Bu hastalığı atlatması için çok sıkı beslenmesi lazım
fakat besleneceği yiyecekler Amino Asit içeren yiyecekler olmalıdır .
Bunlar Başlıca : Yumurta,Haşlanmış Mısır,Patates... Gibi besinlerdir
Haşlanmış yumurtayı 1 çay kaşıgı suyla ezip püre haline getirip 1 yumurtayı günde 3 seferde kuşunuza veriniz .
Buna Ek olarak haftada 2 kere elma sirkeli suya sokmalısınız kuşunuzu
Tabiki Kafesinizin hijyenide önemlidir Kuşunuzun vitaminini taze suyunu eksık etmeyınız bol bol yeşillik veriniz ve kuşunuzu Güneş ışığından mahrum bırakmayınız .

UNUTMAYALIM !
EN BAŞTADA DEDİĞİM GİBİ BU YAZDIKLARIMI YAPSANIZ BİLE BUYUK İHTİMAL BU HASTALIĞI YENEMEYE BİLİRSİNİZ FAKAT UÇMAK İÇİN YARATILMIŞ BU YÜCE CANLILARI YARDIMSIZ BAKIMSIZ BIRAKMAMALISINIZ HELEKİ SİZDE FRANSIZ TÜY HASTASI KUŞ VARSA BUNA 10 KAT DAHA FAZLA İLGİ GÖSTERMELİSİNİZ AĞZI DİLİ OLMAYAN BU HAYVANLAR SİZİN İLGİNİZE MUHTAÇTIR

SAYGILAR
KENDİM YAZDIM KOPYALA YAPIŞTIR DEYİLDİR

hastalık bu mu bilmiyorum ama dediklerini uygulamaya başlıcam. yumurtada yemiyor bakalım nasıl yedircem :(
bi antibiyotik ilaç vs yok mu daha hızlansa tedavi

hastalık bu mu bilmiyorum ama dediklerini uygulamaya başlıcam. yumurtada yemiyor bakalım nasıl yedircem :(
bi antibiyotik ilaç vs yok mu daha hızlansa tedavi

benım imzamdaki konularıma bakın

Geri