Karadeniz Pet

French molt (fransız tüy hastalığı)

selen canaydın bedel

Onursal Üye
Bahsi gecen hastalık genelde genç muhabbet kuşlarında görülür,hastalık tüylerinin dökülmesi yeniden çıkması ve dökülen tüylerin dip kısımlarında kanama olmasıdır.Genelde kanat uç tüyleri ve kuyruk tüylerinde dökülmeler oluşur,düşen tüylerin yeniden çıksada bu bir aslında virüsdür.

Başlıca nedenleri...

Klinik bulgulara göre genellikle 5-6 haftalık mubişlerde görülmektedir.İleri düzeylerde şiddetli bölüm ise tüylerin büyük bir kısmı dökülür veya tamamı dökülür hasta kuşlar dökülen tüylerin çıkmaması neticesinde uçmayınca genelde yürür ve sürünür duruma düşer bu hastalık diğer kuşlara bulaşıcı değildir.

Mikroskopik dermatit hiçbir kanıt yoktur ve bulunamamıştır ama araştırmalar neticesinde uills keratin azlığı quills vasküleri nedeni ile kanamalar oluşur.

Sebebleri...

Genlerden oluşan bu hastalık anne babadan gecer veya yumurtada iken ama mevsimsel ama ortamın hijyenik olmaması nedeni ile bu hastalık genlerinde ortaya çıkabilir,bu hastalığın asıl sebebi kök hücrelerin sağlam olmaması bu rahatsızlık bazı çiçek hastalılarının kalıntısıda olabilir.Erken tesbitlerde bu hastalığın ortadan kaldırılması mümkün görünüyor ama sıkı bir diyet olması gerekir.Esasen esansiyel amino asit eksikliği olduğu için köklerde sağlamlık görülmemektedir.

Metionin toksik maddelerin düzeylerini düzene koymak gerekmektedir bunun için uluslar arası veterinerler birliği kanatlı tıp kitabında düzeyli ve dengeli beslenme ile bu köklerin güçlendirilmesi gerekmektedir,bu süreç 9-ila 12 ay sürebilir .

Unutmayın bu hastalığı tanımsal olabilmesi için veteriner kıliniklerde test edilmesi gerekir kesin bir ilac tedavisi yoktur ancak bazı metodlarla kök hücrelere uyarıcı ve ek besinlerle destek verebilirsiniz.

Destekleyici ek besinler...

Susam, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, Brezilya fıstığı, balıkyağı , haşlanmış yumurta, gibi besinler verilmesi gerekir.Önemli miktarda ıspanak, patates ve haşlanmış mısır da verilebilir.Bu verilen gıdalar amino asit açısından zengindir bu nedenle dengelemek gerekmektedir.

Kafeslerde hijyen çok önemlidir,umarım verilen bilgiler fayda verir ve yine umarım ki bu tür hastalıklarla karşılaşmazsınız...

merhaba benim 2 aylık muhabbet kuşu yavrum var kanatları kuyruğu çıkarken döktü şuan yenileri çıkmadı ne yapmam lazım :(

merhaba benim 2 aylık muhabbet kuşu yavrum var kanatları kuyruğu çıkarken döktü şuan yenileri çıkmadı ne yapmam lazım :(
Merhaba
eyer her hangi bir tüy hastalığı yoksa B vitamini takviyesi yapılması lazım rahat tüylerini yenilemesi için. ister kaliteli bir B vitamini alın ister doğal yollardan; Yulaf içi - maydanoz - taze nane vs... vererek çözün

maydonoz zararlı değil mi ? çok küçük olduğu için yeşillikleri yemiyor .elimle yem yumurta maması yediriyorum. avivit vitamin ilacı var. bira maması sizce iyi gelir mi ? avivit vitamin yeterli değil midir

avivit genel vitamin dir içeriğinde B vitaminide var fakat söylediğim doğal ürünler daha etkilidir tüy dönemlerinde. Maydanozun zararlı olduğu sadece söylentiden ibarettir yıkayıp kurutup asın kafesine zevkle yer alışınca. Yulaf içi de doğal bir en etkili B vitamini deposudur sayesinde tüydeki kuşlarımı 3-4 günde tüyden çıkartıyorum

Merhaba.bizim kuşun hastalığı tüy dökme değil ama araştırdığım kadarıyla tüy kisti.insandaki kıl dönmesi gibi oluyormuş.kuyruk üstü kanatların kapanma bölümünde önceleri tümör sandığımız bir doku oluştu.anladığımız kadarıyla tüy kisti.bunun tedavisi hakkında bilgisi olan varsa yardım edebilir mi?kuşumuz yedi yaşında.bu doku ile ilgili hareketlerinde bir değişiklik olmadı(konuşması,yemesi gibi)elimize alıp detaylı bakmadık çünkü bu şeklide yakalamayı tercih etmiyoruz.elimizde temizlenirken gördüğümüz kadarıyla anlattım.yardım edebilecek biri varsa çok seviniriz.

Merhaba.bizim kuşun hastalığı tüy dökme değil ama araştırdığım kadarıyla tüy kisti.insandaki kıl dönmesi gibi oluyormuş.kuyruk üstü kanatların kapanma bölümünde önceleri tümör sandığımız bir doku oluştu.anladığımız kadarıyla tüy kisti.bunun tedavisi hakkında bilgisi olan varsa yardım edebilir mi?kuşumuz yedi yaşında.bu doku ile ilgili hareketlerinde bir değişiklik olmadı(konuşması,yemesi gibi)elimize alıp detaylı bakmadık çünkü bu şeklide yakalamayı tercih etmiyoruz.elimizde temizlenirken gördüğümüz kadarıyla anlattım.yardım edebilecek biri varsa çok seviniriz.
eyer öyle birşey olduğundan eminseniz kesinlikle uzman bir veteriner müdahale etmesi lazım bir bakıma oporasyon geçirmesi lazım bunu da türkiye'de yapacak kaç veteriner vardır bilemem. tümör ise açık amaliyat ur tarzı birşeyse yakılması gerekebilir sizin veya bizim yorumla yapabileceğimiz birşey değil. Yaşlı kuşlarda bu tür problemler yaşanabiliyor

teşekkürler işime yarayacağı kesin :)

Benim muhabbet kuşumun da fransız tüy dökümü olmasından şüpheleniyorum. Ama sadece 1 tek kanadında düşme var. Düştükten sonra kanıyor. Ama o tek düşen kanat yamuk. İlk geldiği günden beri böyle.. 1 ay çıkarmadık belki düzelir diye o zaman uzadı düşmedi. Ama kanat yamuk duruyor. Uçunca neredeyse aynı boyuta geldiğinde düşüyor. Eğer bu fransız tüy dökümüyse kanat yamuk çıkar mı? Ve uçmayınca düşer mi? Bunlar ilk geldiği gün..
Screenshot_20171228-195433.jpg
Screenshot_20171228-195452.jpg
bu 1 ay çıkarmayınca geldiği boy
20171231_222721.png

Bu da yakında düşen kanatları..
20171228_195941.jpg

Merhabalar. Muhabbet kuşum yaklaşık iki aylıkken elime geçti. O zaman da kanat ve kuyruk tüyleri çıkmamıştı yavru olduğu için öyle olduğunu sanıyordum fakat aradan üç ay geçmesine rağmen herhangi bir uzama belirtisi yok ve büyümesi de yavaş. Kardeşlerinde hiçbir sıkıntı yokmuş. Sizce vitamin eksikliği mi yoksa bir hastalığı mı var? Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20180114_202055.jpg
    IMG_20180114_202055.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20180114_202104.jpg
    IMG_20180114_202104.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 26
Merhabalar. Muhabbet kuşum yaklaşık iki aylıkken elime geçti. O zaman da kanat ve kuyruk tüyleri çıkmamıştı yavru olduğu için öyle olduğunu sanıyordum fakat aradan üç ay geçmesine rağmen herhangi bir uzama belirtisi yok ve büyümesi de yavaş. Kardeşlerinde hiçbir sıkıntı yokmuş. Sizce vitamin eksikliği mi yoksa bir hastalığı mı var? Şimdiden teşekkürler
Aynı sorun benim muhabbet kuşumda da var tüm tüyleri tamamlanmasına rağmen kanat ve kuyruğu uzamıyor?Kanadı kesilmiş mi yoksa bir hastalık mı bilemiyorum?

Selamlar.Benim kuşum bir yaşına yeni girdi. Sık sık tüy döküyor. İki üç ayda bir tüyleri dökülüyor. Ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Geri