Karadeniz Pet

French molt mu parazit ya da mantar mı ?

Harfi

Yeni Üye
Bu kuşu kötü bakan bir sahipten aldım. Kuş ilk başta uçuyormuş ama sahibi etrafı kirletiyor diye kafese kapatmış ve daha sonda da bağırmasın diye karanlık nemli bi yere koymuş. Ben gördüğümde kuş çok zayıf ve Tüysüzdü önündeki çay bardağındaki yeme su dolmuştu karanlık nemli bir Bodrum katındaydı. Tabi kurtardım ordan hemen. Yaklaşık bir yıldır benimle kilo aldı güneşte durdu yem vitamin sirkeli su denedim ama tüyleri geri gelmedi. Dökülen tüy dipleri kuru siyah bazen kanlı. Kanadını en ufak biyere çarpsa kanıyor.
french hastalığı doğuştan mı oluyor sonra da olabilir mi? Mantar ya da parazit gibi başka bir sorunu olabilir mi ? Çevremde kuştan anlayan veteriner yok yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• 5495D844-F633-4348-BF2C-86F47719BF4B.jpeg
    5495D844-F633-4348-BF2C-86F47719BF4B.jpeg
    790.2 KB · Görüntüleme: 52
Bu kuşu kötü bakan bir sahipten aldım. Kuş ilk başta uçuyormuş ama sahibi etrafı kirletiyor diye kafese kapatmış ve daha sonda da bağırmasın diye karanlık nemli bi yere koymuş. Ben gördüğümde kuş çok zayıf ve Tüysüzdü önündeki çay bardağındaki yeme su dolmuştu karanlık nemli bir Bodrum katındaydı. Tabi kurtardım ordan hemen. Yaklaşık bir yıldır benimle kilo aldı güneşte durdu yem vitamin sirkeli su denedim ama tüyleri geri gelmedi. Dökülen tüy dipleri kuru siyah bazen kanlı. Kanadını en ufak biyere çarpsa kanıyor.
french hastalığı doğuştan mı oluyor sonra da olabilir mi? Mantar ya da parazit gibi başka bir sorunu olabilir mi ? Çevremde kuştan anlayan veteriner yok yardımlarınızı bekliyorum

Size uzun bir tedavi yöntemi yazıcam sabırla uygularsanız Allah'ın izniyle bir/bir buçuk aya tüyleri çıkar toparlar...

Alıcağınız ürünler; iyi bir multivitamin ve amino asit kompleksi, opti breed tavsiyemdir. İkincisi aktardan göz taşı (bakır sülfat). Veterinerlerden vilmectin yada bitason. Ve kuru hamur mayası yada bira mayası...

Opti breed'i 3 günde bir kullanıcaksın. Tam dolu suluğa 2-3 pirinç tanesi kadar. Vitaminli su 8 saat sonra temiz suyla değiştirilicek...

Göz taşını ise bir su bardağı suya bir pirinç tanesi kadar göz taşı atıp eriticeksin. Bu suyu bir fıs fıs şişesine doldurup 3 günde bir kuşun her yerine (kafası ve gözleri hariç) güzelce püskürtüceksin. Suyun fazlası dökülücek ve her seferinde taze olarak hazırlanıcak... Ayrıyetten bu işlem sırasında ortamda bir ufo çalışırsa güzel olur kuşu üşütmemeye dikat edin...

Vilmectini ise sadece bir defaya mahsus kuşun ensesine bir damla damlatıcaksın. 10 gün sonra bir damla daha damlatıcaksın. O kadar birdaha kullanılmayacak...

Yine 3 günde bir kere suyuna çay kaşığının ucuyla kuru maya ekliyeceksiniz. Kuru maya bildiğimiz marketlerdeki kuru pakmaya. Sakın hafife alma bu ürünü çok iyi bir b kompleks ve amino asit takviyesidir. Ayrıyetten prebiyotiktir... Mayalı su 5-6 saat sonra temiz suyla değiştirilecek...

Ayrıca kuşa haftada birde sebzeli yumurta maması yapabilirsiniz...

Son olarak kuşun tüylerini ara sıra kontrol etmelisin. Eğer kanlı tüy varsa bir cımbız ile kökünden hızlıca çek. Daha sonra sağlıklı tüy alttan çıkıcaktır....

Bu ürünlerin hepsini farklı günlerde kullan. Kendine ona göre bir program yap ;)

Geri