Karadeniz Pet

Göz nezlesi mi yoksa bulaşıcı başka bir hastalık mı?

mizumono

Yeni Üye
Merhabalar. Üç gün önce engelli kuşumun gözü şiş, kızarık, hafif kısık ve yaş doluydu. O günün öncesine kadar hiçbir sorunu yoktu, birden ortaya çıkmıştı. Ben de burada kuşum ile aynı sorunu yaşayan başka kuşların konularını inceledim, hepsine baktım. Göz nezlesi olduğuna kanaat getirdim-birebir uyuşuyordu-, bunun için önerilen gentagut göz damlasını ve terramycin kremini kullanmaya başladım. Gözünden şeffaf sümüksü sıvı akmaya devam etti ama o kızarıklığı toparlayabildim derken bu sabah diğer kuşumun gözünde de aynı durumu gördüm. Üç gün önce bu kuşumu diğer kuşlardan farklı bir kafese koymuştum fakat öncesinde bu sabahki kuşumla beraber kalıyorlardı. Öyleyse göz nezlesi değil de başka bir rahatsızlık mı? Mantar ya da bulaşıcı başka bir hastalık...? Evde başka kuşlarım da var, diğerlerinden ayırdım bu ikisini ama korkuyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz !_!

aşağıya fotoğrafları da ekledim.

1632204726365.jpg

1632204726351.jpg

gerçekten çok garip, daha dün gece hiçbir şeyi yoktu bu kuşumun, bu sabah bir baktım aynı bu şekilde. çok kaşıyor bir de gözünü...

Gözde bu şekilde kızarıklık ve akıntılar bir hastalık habercisi olabildiği gibi göz nezleside olabilir. Ya da dikkat ederseniz bu göz problemleri geçiş mevsiminde artıyor bazı kuşlarda alerjik reaksiyon gösterebiliyormuş. Alerjiyle alakalı linki aşağıya bırakıyorum. Kullandığınız ilaçlar antibiyotikli tedaviye devam edin. Bulunduklari odayi havalandirmayi ve hijyene özen göstermeyi unutmayın. Geçmiş olsun.

Hocam peki bunun sonrasında sizce doksisiklin etken maddeli ilaç kullanmalı mıyım? Solunum sıkıntısı olabilir mi?

Gentagut kullandığım ilk fotoğraftaki kuşum-gözü daha kötü durumdaydı- bugün üçüncü gün oldu işte. Akıntı da var, şeffaf sümüksü bir sıvı yapışıp kalıyor gözüne damladan sonra, göz yaşarması da oluyor...

Gentagut kullandığım ilk fotoğraftaki kuşum-gözü daha kötü durumdaydı- bugün üçüncü gün oldu işte. Akıntı da var, şeffaf sümüksü bir sıvı yapışıp kalıyor gözüne damladan sonra, göz yaşarması da oluyor...
Fotoğraflar güncel değil mi?

Güncel efendim, daha bu sabah çektim. Demek istediğim üç günlük kullanım ile bu hâle geldi ilk fotoğraftaki kuşum ^^

Güncel efendim, daha bu sabah çektim. Demek istediğim üç günlük kullanım ile bu hâle geldi ilk fotoğraftaki kuşum ^^
İki kuşa da doksisiklin etken maddeli ilaç başlayın. Doksimis, levadoks gibi. Tam dolu suluğa 7 damla ekleyin. İlaç kullanımı sırasında kafeste bulunan herşeyi çıkarın. Sadece ilaçlı us ve yem kalsın.

İki kuşa da doksisiklin etken maddeli ilaç başlayın. Doksimis, levadoks gibi. Tam dolu suluğa 7 damla ekleyin. İlaç kullanımı sırasında kafeste bulunan herşeyi çıkarın. Sadece ilaçlı us ve yem kalsın.
Teşekkürler hocam, peki bu ilaçları temin edebileceğim bir yer var mı? Güvenilir bir internet sitesi?

Geri