Karadeniz Pet

Güve

Murat Telli

Meraklı Üye
Esmer yemlere musallat olmuş bu güvelerden kurtulma yolu yok mu? Cam kavanozda kapalı olarak yemi de paket halde alıyorum. Ama evin içi sıcak olduğu için apartmana geliyorlar ve esmer yemlere - kuş yesin diye açık bıraktım- geliyorlar.

Esmer yemlerin en bilineni tabii ki versela laga. Bizzat denedim ve ona da geliyorlar.

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

CEVİZ YAPRAĞI önermişti bir büyüğüm ama bu mevsimde bulunmaz

Defne Yaprağı bit için kullananları duymuştum belki güve içinde faydası olabilir. Büyük marketlerde bakliyat reyonlarında oluyor uygun fiyatlı deneyebilrsin.

Güve genel olarak tahıl ürünlerinin üzerine yumurtasını bırakır, bu yumurtalar uygun sıcaklık ve ortamı bulduklarında yumurtadan çıkarlar. Genelde ben güve gördüğüm yemi yüksek ısıdaki fırında 10 dk bırakıyorum ve eliyorum. Yüksek sıcakta güve ve yumurtaları ölüyor. Bu işlemi yaptıktan sonra aynı yem üzerinde tekrardan güve oluştuğunu görmedim deneyebilirsiniz. İyi forumlar.

Güve genel olarak tahıl ürünlerinin üzerine yumurtasını bırakır, bu yumurtalar uygun sıcaklık ve ortamı bulduklarında yumurtadan çıkarlar. Genelde ben güve gördüğüm yemi yüksek ısıdaki fırında 10 dk bırakıyorum ve eliyorum. Yüksek sıcakta güve ve yumurtaları ölüyor. Bu işlemi yaptıktan sonra aynı yem üzerinde tekrardan güve oluştuğunu görmedim deneyebilirsiniz. İyi forumlar.
saglikli oldugunu dusunmuyorum bu dediginizin.muhabbetler kuslari cok narindir.kisa surede zarari olmasada uzun surede kusa zarari dokunur

saglikli oldugunu dusunmuyorum bu dediginizin.muhabbetler kuslari cok narindir.kisa surede zarari olmasada uzun surede kusa zarari dokunur
:D Muhabbet kuşlarının çok narin olduklarını biliyorum. Acemi falan mı sanıyorsunuz beni anlamadım. Sağlıklı olup olamadığı tartışılabilinir. Burada bir deneyimden bahsediyorum kendi denediğim ve herhangi bir sorunun çıkmadığı bir deneyim. Yapıp yapmamak kişinin elinde.

Ne kadar süredir uyguluyorsunuz bu yöntemi ?

Diğer arkadaşın da dediği gibi uzun vadede zararı olabileceğini düşünüyorum .

Yem sıcakta degisime uğramıyorsa eğer neden zararı olsun ki,evvela bunu ögrenmek lazım.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne kadar süredir uyguluyorsunuz bu yöntemi ?

Diğer arkadaşın da dediği gibi uzun vadede zararı olabileceğini düşünüyorum .
Uzun yıllardır evde ve bahçede kanatlı hayvan eksik olmaz ben babadan gördüğüm duyduğumda bu zamana kadar bu yöntem uygulandı daha ısıtılmış yemi yiyen herhangi bir hayvanın o yemi yediği için öldüğünü görmedim.

Yeme uygulanan bu ısının zararlı olabileceğini düşündüren nedir ?

Uzun yıllardır evde ve bahçede kanatlı hayvan eksik olmaz ben babadan gördüğüm duyduğumda bu zamana kadar bu yöntem uygulandı daha ısıtılmış yemi yiyen herhangi bir hayvanın o yemi yediği için öldüğünü görmedim.

İçindeki vitamini ve yararlı bileşikleri öldürdüğün için böceklerin gelmediğini düşünüyor bence

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yem sıcakta degisime uğramıyorsa eğer neden zararı olsun ki,evvela bunu ögrenmek lazım.

LG-M250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yemin ısıtılmasından çok , güvelenmesi zararlı olabileceğini düşündürmekte .

Ne ailem , ne de çevremdekilerin güvelenen bir besini tekrar kullanmak için herhangi bir işleme tabii tuttuklarını ne gördüm ne duydum . Doğu da , batı da ve iç anadoluda ( en azından benim tanıdığım insanlar ) güvelenen besin hiç bir şekilde tüketilmez . Farklı şekillerde farklı amaç için kullanılır . Yani tüketilmeden bir şekilde değerlendirilir .

Yani bu güve olayından ötürü uzun vadede zararı olabileceğini düşünmekteyim .

Yemin ısıtılmasından çok , güvelenmesi zararlı olabileceğini düşündürmekte .

Ne ailem , ne de çevremdekilerin güvelenen bir besini tekrar kullanmak için herhangi bir işleme tabii tuttuklarını ne gördüm ne duydum . Doğu da , batı da ve iç anadoluda ( en azından benim tanıdığım insanlar ) güvelenen besin hiç bir şekilde tüketilmez . Farklı şekillerde farklı amaç için kullanılır . Yani tüketilmeden bir şekilde değerlendirilir .

Yani bu güve olayından ötürü uzun vadede zararı olabileceğini düşünmekteyim .
Yani zaten bizde güvelenmiş bir nohuttan bahsetmiyoruz insanları tüketeceği şeylerde tabikide zararlı. Yemden bahsettiğimiz için bu hayvanlar (kanatlı hayvanlar olarak) doğalarında solucan,kurt,böcek vb. yiyorlar. Güveyi yesinler demiyorum ama ısı uygulanıp güveden temizlenmiş yemin nasıl zararı dokunur anlamış değilim.Ayrıca bir çok besinin üzerinde kurtların sineklerin yumurtaları bulunmakta sağlam bir elmayı poşete koyun 25 derece çivarında bir ortamda bırakın bir zaman sonra sineklendiğini göreceksiniz kendiliğinden oluşan bir şey değil bu üzerindeki yumurtaların uygun ortamı bulduğunda yumurtadan çıkarlar yani yediğiniz bir çok şeyin üzerinde bu haşerelerin yumurtalarından bulunuyor. Sadece biz gözle göremiyoruz.

Geri